Gran Canaria Wprowadzenie
Złocista plaża, szum oceanu, piękna słoneczna pogoda... Brzmi nieźle? A gdyby tak wakacyjny wypoczynek połączyć z aktywnym spędzaniem czasu, na przykład wędrówką po górach? Wciąż myślicie, że to niemożliwe? A jednak! Istnieją takie miejsca, w których niemożliwe staje się możliwe. Pakujcie walizki i wyruszajcie z nami w podróż po Gran Canarii, pięknej hiszpańskiej wyspie, która zaskoczy Was swoją różnorodnością przyrodniczą oraz ogromem oferowanych atrakcji turystycznych.
● Spośród Wysp Kanaryjskich, pod względem wielkości, Gran Canaria, zajmuje najniższy stopień na podium.
● Choć od Afryki dzieli ją jedynie 210 km i geograficznie do niej należy, to terytorialnie wchodzi w skład Hiszpanii.
● Leży pomiędzy Teneryfą a Fuerteventurą, jej stolicą jest Las Palmas.
● Gran Canaria określana jest często jako „kontynent w miniaturze” – dzięki występowaniu różnorodnej szaty roślinnej oraz dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu.
● Językiem urzędowym jest hiszpański, a walutą – euro.
● Obowiązuje strefa czasowa GMT, co oznacza, że w porównaniu do czasu polskiego – zegarek przesuwamy o jedną godzinę do tyłu.
● Jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, to nie różnią się znacznie od tych w Polsce. Oprócz obowiązkowych pasów, warto zwrócić uwagę na dopuszczalne normy prędkości. I tak, wynoszą one: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h – poza nim, 100 km/h na „ekspresówkach” oraz 120 km/h na autostradach. Ciekawa różnica, w odniesieniu do polskich przepisów, to wskaźnik dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi – na Gran Canarii przepisy są mniej rygorystyczne – 0,5 promila – przekroczenie tej normy w Polsce uznawane jest już za stan nietrzeźwości, natomiast na Gran Canarii spokojnie można uzyskać taki wynik w badaniu i nie uznaje się tego za wykroczenie.
● Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów, warto zwrócić uwagę na linie w specyficznych kolorach w obrębie miejsc parkingowych. Linia w kolorze białym oznacza parking darmowy, niebieska – informuje o tym, że opłatę za postój należy uiścić w parkomacie, żółta – wyodrębnia miejsca, w których bezwzględnie nie można się zatrzymywać.
● Napięcie w gniazdkach – 220 V.
Geografia
Gran Canaria, ze stolicą w Las Palmas, zajmuje powierzchnię 1560,1 km2. Zamieszkiwana jest przez 847 830 osób. Wyspę charakteryzuje górzyste ukształtowanie terenu. W jej centrum wyróżnia się specyficzny masyw górski pochodzenia wulkanicznego, a jego najwyższym punktem jest Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.). Ze względu na kształt nazywana jest także okrągłą wyspą.
Warto dodać, że Gran Canaria dzieli się na dwie strefy: północno-wschodnią, zwaną inaczej Neocanarią, w której wyróżnić można takie formy ukształtowania terenu, jak: stożki wulkaniczne, równiny, wąwozy, formacje podmorskie oraz południowo-zachodnią najstarszą część wyspy (Tamarán), obejmującą centrum wraz z najwyższymi szczytami oraz niezliczoną ilością wąwozów. Do najpopularniejszych miejscowości na Gran Canarii należą: Maspalomas, Playa del Inglés, Puerto Rico, Puerto de Mogan oraz oczywiście – Las Palmas.
Wyspa dzieli się nie tylko na strefy, ale także – na cztery regiony: Las Palmas, Maspalomas, północno-zachodni oraz centralny. Pierwszy z nich, Las Palmas, obejmuje północno-wschodnią część Gran Canarii. Na jego terenie znajdują się takie ciekawe miejsca, jak: Wąwóz Guayadeque, krater wulkaniczny – Caldera de Bandama, urokliwe miasteczko Aguimes oraz stolica wyspy – Las Palmas.
Drugi z wymienionych regionów, Maspalomas, swoim zasięgiem obejmuje południową część Gran Canarii. Znajduje się tu przede wszystkim rezerwat przyrody o tej samej nazwie, który ochroną obejmuje rozległy teren unikatowych wydm. Drugim rezerwatem w tym regionie jest Pilancones – sprawujący pieczę nad wieloma gatunkami ptaków. W obrębie Maspalomas znajdują się również atrakcyjne turystycznie miasta, jak: Playa del Inglés, Puerto Rico, San Agustin, czy Puerto de Mogan.
Trzeci region określany jest jako północno-zachodni. Na jego terenie rozciągają się liczne obszary objęte ochroną, dlatego też pod względem ruchu turystycznego stanowi nieco spokojniejszy region niż poprzednie. Górskie szlaki, wąwozy, lasy sosnowe, jaskinie – to wszystko możecie spotkać na północnym zachodzie Gran Canarii. Ochroną zagrożonych gatunków zajmuje się park przyrody Tamadaba. Będąc w tej części wyspy, zdecydowanie warto odwiedzić malownicze miasto Gáldar, czy Arucas – położone u podnóża wulkanu.
Ostatnim z regionów jest region centralny. Znajduje się tu najwięcej form górzystych. Prócz tego, niemałe wrażenie robią liczne pozostałości wulkaniczne, np. stożki wygasłych wulkanów. Warto dodać, że najwyższy szczyt, Pico de Las Nieves, wznosi się właśnie w tej części wyspy. Do innych atrakcji w regionie centralnym należą: skała wulkaniczna Roque Nublo, pełna uroku miejscowość Tejeda, miasto Teror – miejsce kultu Matki Boskiej Sosnowej i punkt wielu pielgrzymek, czy Pinos de Gáldar – krater wygasłego wulkanu.
Historia
Najprawdopodobniej, jako pierwsza na wyspie pojawiła się ludność północnoafrykańska – plemię Guanczów, pochodzących z okolic dzisiejszej Libii. Zajmowali się głównie pasterstwem i łowiectwem. Dopiero na przełomie XIII i XIV wieku na wyspę przybyli Europejczycy, a w XV wieku stała się obiektem zainteresowań Hiszpanów. Guanczowie przez długi czas stawiali opór najeźdźcom. Jednak w końcu, za sprawą Pedra de Very, Hiszpanom udało się podbić upragnioną wyspę (1483). Proces ten miał dwuetapowy charakter. Po pierwsze, wybudowano królewską osadę Las Palmas. Po drugie, skutecznie przeprowadzona kampania wojskowa doprowadziła do zajęcia wyspy oraz podporządkowania swoim rządom miejscowej ludności.
Gran Canaria pod rządami Korony Kastylii, została ujednolicona pod względem politycznym i ekonomicznym. Las Palmas stało się głównym ośrodkiem administracyjnym całego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jednak w XVII wieku pozycja wyspy została znacznie osłabiona ze względu na ograniczenie eksportu do Ameryki i Europy.
W 1821 roku Wyspy Kanaryjskie stały się prowincją hiszpańską ze stolicą w Santa Cruz, a w 1852 – uzyskały status strefy wolnocłowej. W związku z tym, wprowadzono nową politykę gospodarczą, która miała za zadanie poprawić handel w obrębie archipelagu. Jej zasady oparto na zwolnieniach z płacenia podatków, a także – wolnym rynku. Dziś, stosunki handlowe reguluje Ustawa o Polityce Gospodarczej i Fiskalnej – jednolita dla wszystkich krajów członkowskich UE.
Rozwój wyspy zahamowały wojny światowe – I oraz II, a także wojna domowa w Hiszpanii. Dopiero w 1957 roku, kiedy na Gran Canarii wylądował samolot szwedzkich linii lotniczych wraz z turystami, na wyspie ożywił się ruch turystyczny. Z historii najnowszej warta odnotowania jest data 10 sierpnia 1982 roku. Tego dnia przyjęto Statut Autonomii Kanaryjskiej, który powołał do życia Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną. Dzięki temu każda z wysp ma lokalny parlament, rząd oraz sądy.
Na Gran Canarii przenikają się różne kultury, między innymi afrykańska, europejska, czy łacińska. Jej mieszkańcy są pogodnie nastawieni do życia i przyjaźnie usposobieni względem turystów. Odbiciem tego wewnętrznego optymizmu jest karnawał na Gran Canarii – swoją energią i strojami przypominający ten brazylijski. Rozpoczyna się na dwa tygodnie przed Wielkim Postem. W jego trakcie odbywają się wybory królowej, konkursy zespołów wokalnych, a przez miasta przechodzą pochody barwnie przebranych wyspiarzy. Świętowaniu nie ma końca, mieszkańcy świetnie bawią się przy rytmach gorącej salsy. Raz na cztery lata obchodzone jest specyficzne święto – La bajada de la Virgen. Trwa przez cały miesiąc, a jego kulminacją jest słynny pochód karzełków. Na 30 maja przypada Dzień Kanarów. Na ulicach prym wiodą tradycyjne tańce oraz ludowe stroje.
Kolejną okazją do świętowania są coroczne fiesty oraz jarmarki. Towarzyszą świętom obchodzonym w kościele, np. uroczystość św. Jana, patrona Las Palmas. 24 czerwca – to również rocznica założenia miasta. W tym dniu na uczestników czeka wiele atrakcji: koncerty, pokazy fajerwerków, czy wydarzenia kulturalne. Innym z takich świąt jest uroczystość Matki Boskiej Sosnowej – 7-8 września, które uważa się za najważniejsze święto religijne na Gran Canarii. Fiesta rozpoczyna się już dwa tygodnie wcześniej. Wśród drzew laurowych wierni składają ofiary przed obliczem Matki Boskiej Sosnowej. Wiozą je tradycyjnie udekorowanymi, w kanaryjskie stroje i barwy, zaprzęgami. Natomiast 5 stycznia, tuż przed świętem Trzech Króli, odbywa się Dia de los Reyes, któremu towarzyszą parady na ulicach wielu miast wyspy. Tego dnia najbardziej zadowolone są dzieci, ponieważ jadący na wielbłądach królowie obdarowują je prezentami.
Mieszkańcy Gran Canarii zawsze znajdą powód do świętowania. Wielu z Was na pewno to zdziwi, ale wyspiarze celebrują nawet... skok w błoto! Naprawdę, nie żartujemy! ☺ Lokalna społeczność oblewająca się wodą i obrzucająca błotem – to może dla nas dość dziwna sytuacja, ale dla mieszkańców Gran Canarii – świetna zabawa. Rytualne skoki w błoto odbywają się w wielu miastach wyspy, m.in. w Santa Brigida czy Telde. Co więcej, miejscowa ludność przywiązana jest do tradycji przodków, stąd też takie obchody, jak: festyn La Rama w Agaete. W trakcie tego święta ulicami miasta przechodzi parada z gałązkami, zerwanymi w nocy w wyższych partiach gór, która wędruje z nimi ku morzu. Odbywa się przy tym specjalny rytuał. Gałązki używane są do uderzania w taflę wody, po to by, jak głosi stary obyczaj – prosić o deszcz.
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor