Hiszpania

HiszpaniaInne

Waluta

W Hiszpanii obowiązuje euro. Najlepiej wymieńcie złotówki w Polsce, za granicą możecie mieć z tym problem. euro-Hiszpania-Europa-breakplanNa polskiej giełdzie euro kosztuje ok. 4,40 zł. Warto przelać pieniądze na konto i sukcesywnie pobierać je z bankomatów lub z banków czynnych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-14:00. Bankomaty są powszechne, można je spotkać tak często, jak w Polsce.

 
Ceny

Ceny hiszpańskich produktów są porównywalne do polskich.
 

Przykładowe ceny:

  • chleb – 1,18 €,
  • 1l soku pomarańczowego – 0,69 €,
  • 2l coca-cola – 1,67 €,
  • 1 kg mąki – 0,64 €,
  • masło 250 g – 1,49 €,
  • 1kg kurczaka – 3,78 €,
  • piwo w puszce 0,33 ml – 0,70 €,
  • 1l wody mineralnej – 0,3 €,
  • butelka dobrego wina – od 3 €.

 

Sklepy otwarte są od poniedziałku do soboty od 9:00 do 13:00 i od 16:00 do 20:00 (w sezonie do 22:00 + w niedziele).  

Ceny usług są nieco wyższe niż w Polsce. Za najtańszy obiad w restauracji należy zapłacić ok. 7-10 €. Jeśli postanowicie wybrać się na kolację i zamówić owoce morza, przygotujcie się na koszt ok. 50 €.

Bilety na komunikację miejską są zbliżone cenowo do tych w Polsce. Bilety normalne do atrakcji turystycznych plasują się w przedziale od 4 do 20 €, z uwzględnieniem biletu ulgowego – tańszego o około 5 zł.

 

Za dobę w:
2* hotelu zapłacicie ok. 40 €,
3* – ok. 50 €,
4* – ok. 80 €,
5* – ok. 150 €. 

 

Wciąż nie wiecie, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Dowiedzcie się, przeliczając złotówki na euro! Zarejestrujcie się i wymieńcie pieniądze u naszego partnera po dużo lepszym kursie niż w punktach stacjonarnych. I bezpieczniej! Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli):

Niebezpieczeństwa

Hiszpania uchodzi za kraj bezpieczny, ale powszechne są tu kradzieże, szczególnie w Barcelonie. Przebywając w tłumie zachowajcie czujność. Kieszonkowcy czekają na nieuwagę turysty. Hiszpania jest krajem cywilizowanym i poza standardowym zachowaniem czujności w klubach, na ulicach i knajpach, nie jest konieczne zabezpieczanie się w każdy możliwy sposób.

Ciekawostki
 • Język hiszpański jest trzecim najpopularniejszych językiem świata zaraz po mandaryńskim (chińskim) i angielskim,
 • Hiszpania jest największym eksporterem oliwek na świecie – ok. 44% światowego udziału,
 • Nie zdziwcie się, jeśli wchodząc do knajpki hiszpańskiej, zastaniecie tam porozrzucane papierki, okruchy na podłodze czy rozwrzeszczane towarzystwo. Im więcej tych rzeczy – tym knajpka ma lepszą renomę,
 • Hiszpanie mają dwuczłonowe nazwiska. Pierwszy człon odnosi się do pierwszego nazwiska ojca, a drugi – do pierwszego nazwiska matki,
 • Słynne lizaki chupa chups pochodzą z Hiszpanii! Chupar – oznacza ssać,
 • Na Wyspach Kanaryjskich ludzie posługują się także językiem gwizdanym – został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
 • W Hiszpanii jest ponad 8000 km plaż (!),
 • Madryt jest najbardziej zieloną stolicą Europy.
Ważne numery

Numery alarmowe, które warto wpisać do swojego spisu kontaktów w telefonie:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Hiszpanii:

+34 / 91 / 373 66 05, 373 66 06, 316 13 65

telefon dyżurny po godz. 17.00: +34 / 91 / 376 95 55

Konsulat Generalny RP w Barcelonie: +34 / 93 / 322 05 42

Ambasada RP w Madrycie: +34/91/3736605, 34/91/3736606, 34/91/316136

Policja: 092

Pogotowie ratunkowe: 061

Straż pożarna: 080

Numer ratunkowy: 112

Apteki Duty: 010

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-16 16:32:38
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

 • Barcelona - plan wycieczki
  Barcelona jest stolicą Katalonii, a zarazem jedny...
  WIĘCEJ>>
 • Hiszpania
  WIĘCEJ>>
 • Barcelona
  Zakochajcie się w Barcelonie – magicznym mieśc...
  WIĘCEJ>>