Plaza Vieja

Gdzie się znajduje: Plaza de la Constitución, 04003 Almería, Hiszpania (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Plaza Vieja znaczy najzwyczajniej w świecie „Stary Plac”. Jest nie tylko starym placem, co więcej, posiada miano najstarszego placu w Almeríi. W bardziej eleganckiej formie przybiera nazwę Placu Konstytucji. W okresie muzułmańskim plac był głównym miejscem handlowym, sprzedawano tu najrozmaitsze towary do XIX wieku.

 

Co znajduje się na miejscu:

Ratusz – zbudowany na przełomie XIX i XX wieku, więc jest stosunkowo młodą budowlą na starym placu. Co godzinę z ratusza zegara wygrywa melodia folklorystyczna Fandanguillo Almería, coś jak nasz hejnał, tylko o 11 razy więcej w ciągu dnia :).

Pomnik Męczenników Wolności – monument znany również jako „Pingurucho” bądź „Pomnik Coloraos” został wzniesiony na cześć 24 żołnierzy, którzy wylądowali na wybrzeżu Almeríi w 1824 roku, aby przywrócić dawny ład konstytucji z 1812 roku. Gwarantowała ona ograniczenie władzy monarchy, który był kontrolowany przez parlament. Jednak po dojściu do władzy Ferdynanda VII, Hiszpania stała się krajem dyktatury despotycznego króla. Walczący przeciwko absolutyzmowi zostali rozstrzelani. Niestety po 70 latach od swego istnienia został zburzony na zlecenie poddany kolejnego dyktatora w historii Hiszpanii – generała Franco. Obecną formę możecie podziwiać od 1988 roku, kiedy to został zrekonstruowany.

 

Kiedy zwiedzać:

• Cały rok. Szczególnie polecamy w najostrzejszym świetle dziennym, aby uchwycić różany i śmietankowy odcień tego miejsca.

 

Ceny:

• Samo wejście na plac jest darmowe, jednak wejście na wydarzenia kulturalne odbywające się na placu jest zazwyczaj płatne. Zjedźcie myszką na sam dół, a znajdziecie odnośnik do eventów –> Więcej informacji.

 

Dla kogo:

• Dla spacerowiczów

• Dla rodzin

• Dla lubiących robić fajne selfie na tle ciekawych budynków :)

• Dla chcących zwiedzić obowiązkowe punkty w Almeríi

• Dla chcących poznać trochę regionalnej muzyki

 

Dla kogo nie:

• A czym ten piękny ratusz i marmurowy pomnik zawinił, by ktokolwiek nie mógł go odwiedzić? Wszystko jest tu bezpieczne i robi wrażenie. Wpadajcie wszyscy, bez wyjątku!

 

Jak dojechać:

• Autobusem linii – L1

• Przystanek – Nicolás Salmerón, 40

 

Co zobaczyć w pobliżu:

 Catedral de Almería

 Aljibes Árabes

 La Alcazaba

 

Gdzie zaparkować:

• Spróbujcie poszukać miejsca w przydrożnych uliczkach

 

Więcej informacji:

 http://bit.ly/1jzjndq – macie ochotę zaznać trochę kultury? Proszę bardzo! Możecie znaleźć tu informacje o najbliższych wydarzeniach.

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.