Casa del Cine

Gdzie się znajduje: Camino Romero, 1, 04009 Almería, Hiszpania (zobacz na mapie).

Co warto wiedzieć?

Casa del Cine to idealne miejsce dla entuzjastów filmowych i fanów zespołu The Beatles. Muzeum kryje w sobie ducha Johna Lennona i atmosferę całej śmietanki Hollywoodu lat 60. i 70. ubiegłego wieku.

Casa del Cine znana również jako Casa Cortijo niegdyś była rezydencją z gospodarstwem domowym wpływowego polityka Miguela Balmasa, którą rozszerzył wraz ze swoim zięciem Salvadorem Romero. W kolejnych latach dom osiągnął poziom prawdziwego splendoru – duży ogród, basen, kort tenisowy, taras z drzewami owocowymi, bogaty teren łowiecki, a nawet bydło sprowadzone ze Szwajcarii.

Po wojnie domowej w Hiszpanii, sytuacja rodziny Balmas nie była stabilna. Właściciel postanowił wynająć obiekt dla osób z branży filmowej. I tak, stąpały tu stopy m.in. Petera O'Toole i Yula Brynnera, czy reżyserów takich jak David Lean – twórcy oscarowego filmu Lawrence z Arabii.

A co Lennonem?

Podczas kręcenia zdjęć do filmu „Jak wygrałem wojnę”, w którym jedną z głównych ról grał Lennon, napisał piosenkę Strawberry fields forever. Pobyt w Casa Cortijo ze względu na ogromne ogrody przypominał mu tytułowy „truskawkowy” sierociniec, obok którego mieszkał w Liverpoolu. W dzieciństwie wraz z innymi dziećmi mały John udawał Indian w otaczających budynek dzikich ogrodach.

Wizyta w Almeríi mogła mieć wymiar spirytualny dla Johna. Mówi się, że to właśnie wtedy pojawił się pierwszy zamysł odejścia z zespołu The Beatels. Natomiast kilka dni po przyjeździe z Hiszpanii poznał Yoko Ono.

Od 2011 roku możecie podziwiać budynek w jego obecnej muzealnej formie.

Co znajduje się na miejscu?

Casa del Cine ma do dyspozycji odwiedzających 5 tematycznych pomieszczeń:

 • Nr 1 – Powita Was portretami rodziny Balmas oraz uroczym kominkiem. Poznacie w nim historię rodziny i domu.
 • Nr 2 – To dalsze perypetie rodu Balmas, tym razem mające zabarwienie historyczne i polityczne.
 • Nr 3 – Jest to sala najbardziej barwna. Mieszą się w niej kostiumy, rekwizyty i repliki używane chociażby przez Clinta Eastwooda, czy Penélope Cruz. Ponadto znajduje się tutaj mała sala kinowa 3D oraz projekcje, z których dowiecie się dlaczego to Almería została wybrana jako ośrodek produkcji kinowej.
 • Nr 4 – Zatytuowana jako „Znaki domu”. Odnajdziecie tu ślady pozostawione przez gwiazdy i reżyserów. Ponadto znajduje się tu wystawa prawnuczki Miguela Balmasa z dumnie brzmiącym tytułem „Dom na całe życie”.
 • Nr 5 – Jest w całości poświęcony Johnowi Lennonowi. Łóżka i łazienka podkreślają nowoczesny styl byłego członka Beatelsów, a symboliczne przedmioty przeniosą Was w trudny, ale niezwykle ciekawy świat muzyka. Uwaga na zwisające truskawki z sufitu :)

Kiedy zwiedzać?

 • Rano/po południu; od wtorku do niedzieli od 10:30 do 13:30
 • Wieczorową porą; piątek – sobota od 17:00 do 20:00

Ceny:

 • Bilet ogólny – 3 euro
 • Dla osób poniżej 18 roku życia i powyżej 64 lat – 2 euro
 • Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo

Dla kogo?

 • Dla artystów
 • Dla miłośników filmów
 • Dla fanów zespołu The Beatles
 • Dla kochających interesujące i niebanalne muzea

Dla kogo nie?

 • Nawet jeśli jesteście zdania, że muzea są dość nudne, to z pewnością Was zaskoczy. Pełne oryginalności i odwagi, tak, jak nasi czytelnicy, prawda?

Jak dojechać?

 • Autobusem linii L3
 • Przystanek – Camino Romero

Co zobaczyć w pobliżu?

Gdzie zaparkować?

 • W kwestiach parkowania musicie liczyć na przydrożne uliczki

Więcej informacji:

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.