Puerta de Purchena

Gdzie się znajduje: Puerta de Purchena, 04003 Almería, Hiszpania (zobacz na mapie).

 

Co warto wiedzieć:

Puerta de Purchena to plac położony w centrum Almeríi. Oryginalna nazwa brzmiała Puerta de Pechina, jednak katoliccy monarchowie, którzy zdobyli miasto, popełnili błąd w transkrypcji przekręcając słowo na „Purchena”. Początkowo tak określana była brama do murów miasta, niestety nie przetrwała do dzisiejszych czasów.

Plac jest miejscem, gdzie znajduje się dużo lokali gastronomicznych oraz sklepów. Od Puerta de Purchena odchodzą Paseo de Almería i Rambla del obsipo Obera.

 

Co znajdziesz na miejscu?

Casa de las Mariposas – motyli dom – budynek został zaprojektowany w 1909 roku przez architekta Trinidad Cuartara i miał symbolizować rosnące bogactwo i siłę polityczną burżuazji w Almeríi. Nazwa tego obiektu wzięła się od widniejących motyli na górnej balustradzie, która miała przypominać latarnię. Będąc na miejscu, wytężcie swoje czujne oko na kopułę. Otóż na jej szczycie znajduje się szklanka, z której właściciele, architekci i pracownicy pili wino w celu uczczenia zakończenia budowy. Tak właśnie, wszyscy z jednej. Szklanka przetrwała nawet bombardowania podczas hiszpańskiej wojny domowej.

Obecnie mieści się tam siedziba grupy finansowej Cajamar.

 Statua Nicolása Salmeróna – jedna z najwybitniejszych postaci w historii Almeríi. Prezydent Pierwszej Republiki Hiszpanii.

 Refugios de la Segunda Guerra Mundial – niedaleko od głównego ronda znajdują się pozostałości po schronach z czasów hiszpańskiej wojny domowej.

Oczywiście jest głównym ośrodkiem handlowym i kulinarnym.

 

Kiedy zwiedzać:

• Cały rok

 

Ceny:

• Wejście na plac nic Was nie kosztuje, ale miejcie parę euro w kieszeni, gdybyście mieli ochotę wpaść w szał zakupowy bądź gdybyście chcieli odwiedzić Refugios de la Segunda Guerra Mundial  :)

 

Dla kogo:

• Dla rodzin z dziećmi

• Dla zakupoholików

• Dla głodnych i spragnionych hiszpańskich doznań kulinarnych

• Dla pasjonatów architektury

 

Dla kogo nie:

• Jest to najsłynniejszy punkt turystyczny w Almeríi, nie wypada go ominąć!

 

Jak dojechać:

• Autobusem – L18

• Przystanek – Puerta de Purchena

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Paseo de Almería

 Refugios de la Segunda Guerra Mundial

 Plaza Vieja

 Aljibes Árabes

 Cerro San Cristobal

 Centro de Interpretación Patrimonial de Almería

 Catedral de Almería

 La Alcazaba

 

Gdzie zaparkować:

• Szukajcie wolnego miejsca na uliczkach

• Oraz w pobliżu Parking Algea Tris Plaza Marín bądź w podziemnych parkingach galerii handlowych

 

Więcej informacji:

 http://bit.ly/2fqkHTD – trochę Puerta de Purchena do obejrzenia :)

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.