Hiszpania

HiszpaniaTransport

Komunikacja publiczna

Hiszpania jest europejskim pionierem, jeśli chodzi o węzły komunikacyjne. Po Madrycie i Barcelonie można przemieszczać się autobusami, taksówkami, tramwajami, metrem, pociągami, a nawet kolejką górską.

 

Metro

Najszybszy środek transportu w Hiszpanii. Madryckie metro ma 12 linii. Kursuje od 6:00 rano do 2:00 w nocy. Bilety możecie zakupić w automacie lub w kiosku na każdej stacji. metro-Hiszpania-Europa-breakplanJeśli planujecie dłuższą podróż, z przesiadkami, kupcie kartę metrobus, która zapewnia 10 przejazdów metrem i autobusem (ok. 10 €). Natomiast metro w Barcelonie kursuje od niedzieli do czwartku od 5:00 rano do 24:00, w soboty, piątki i święta – od 5:00 do 2:00 w nocy. Istnieją bilety jednorazowe za 2,15 € i wieloprzejazdowe za ok. 7 €. Turyści często wykupują bilet przejazdowy na 3 dni (nieograniczona liczba przesiadek) oraz bilet przejazdowy obejmujący podróż autobusem z  lotniska, autobusami miejskimi i metrem oraz powrót na lotnisko.  

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Przed Tobą długa podróż samochodem? Twój osobisty doradca podpowie Ci gdzie spać, znajdując najlepsze oferty noclegów!

 

Autobus miejski

Na przystankach nie znajdziecie standardowego harmonogramu jazdy. Na rozkładzie podana jest tylko godzina początku i końca kursowania oraz czas, co ile jeździ dany autobus (zazwyczaj jest to 10-15 minut), w niedziele i święta kursują rzadziej. Autobusy jeżdżą od 6:00 do 23:30, a po tym czasie działa komunikacja nocna. Kiedy będziecie czekać na przystanku, musicie być czujni i doglądać jadącego autobusu, gdyż przystanki są na żądanie. Pamiętajcie, aby zasygnalizować, że chcecie wsiąść przez uniesienie ręki. Do środka pojazdu wchodzi się przednimi drzwiami, a wychodzi środkowymi i tylnymi. Bilety, takie same, jak w przypadku metra, można zakupić w kioskach, informacji komunikacji miejskiej, automatach czy u kierowcy. Jeśli zdarzy się Wam stracić orientację w terenie, nie martwcie się, na większości przystanków znajdują się mapy przedstawiające trasy poszczególnych linii autobusowych.

 

Taksówka

Przejazd taksówką jest dość drogi. Koszt zależy od przejechanej trasy, np. za dowóz z końca miasta do centrum zapłacicie ok. 30-40 €. Dodatkowe opłaty naliczane są za kursy nocne, bagaż i w weekendy. Hiszpanie mają w zwyczaju dawanie 10% napiwku lub zaokrąglanie ceny. Do taksówki możecie wsiąść na postoju lub zatrzymać ją na ulicy. Zielone podświetlenie napisu „Taxi” informuje, że taksówka jest wolna.

 

Pociągi

Hiszpania ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć kolejową:
Kolej państwowa RENFE – nieco wolniejsza, nieklimatyzowana i niezbyt wygodna. Istnieje możliwość wykupienia karnetu turystycznego na 4 przejazdy w cenie 163 €, na 6 przejazdów – 230 €, 8 – 290 €, 10 – 340 € i 12 – 390 €.
TALGO – linie wygodne, szybkie, z bufetem. Bilet będzie kosztował ok. 100 €.
AVE – pociągi kursujące na trasie Madryt – Sewilla – Lerida (czas przejazdu ok. 2,5h), cena ok. 80 €.

Studenci mogą zakupić przepustkę InterRail od biur podróży w niższej cenie, ale nie jest ona ważna w szybkich kolejach krajowych. Rabaty z kartą Gold Card przeznaczone są dla osób po 60. roku życia.

 

Kolej wąskotorowa

Najwięcej taborów kolei wąskotorowej kursuje na północy kraju. Chcąc udać się na Costa Blanca możecie skorzystać z przejazdu z Alicante do Denia. Trasa prowadzi przez malowniczy krajobraz, wśród domków rybackich.

Będąc w Hiszpanii możecie mieć niepowtarzalną okazję przejażdżki pociągiem parowym Tren de la Fresa – Truskawkowy pociąg – zawiezie Was z Madrytu do pałacu w Aranjuez, a podróż umili Wam poczęstunek w formie truskawek. Czas przejazdu zajmuje ok. 50 min, a cena biletu wynosi 10 €.

Niezapomnianym przeżyciem może być ośmiodniowa podróż luksusowym pociągiem Transcantabrico z San Sebastian do Santiago de Compostela. Za wagon sypialniany w apartamencie dwuosobowym zapłacicie 2400-2600 € za osobę, a apartament jednoosobowy kosztuje 3280-3600 €. Istnieje możliwość dostawek w cenie dodatkowych 1000-1200 €.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Hiszpanii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Chcąc wypożyczyć pojazd musicie mieć ukończone 21 lat. Siadając za kierownicą musicie mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy, ubezpieczenie i dowód rejestracyjny pojazdu.

Za wynajem dobrego samochodu (np. Ford fiesta) na tydzień zapłacicie ok. 100 €, w cenę wliczone jest już ubezpieczenie. Wynająć pojazd możecie w wypożyczalni Europcar, Avis, VictoriaCars, Pepecar. Istnieje możliwość wynajmu na lotnisku. Rezerwacji wybranego pojazdu możecie dokonać online, telefonicznie bądź osobiście, będąc już na miejscu.

Wyruszając na hiszpańskie drogi koniecznie zaopatrzcie się w mapę i dobrze przemyślcie trasę, w przeciwnym razie błędy i pomyłki na drodze mogą Was sporo kosztować. A to dlatego, że Hiszpanie są nerwowymi i agresywnymi kierowcami.

 

Stosujcie się również do kilku zasad:

 • Nie przekraczajcie ograniczeń prędkości, tj.: w terenie zabudowanym jedźcie max. 50 km/h, na drogach głównych i lokalnych – 90 km/h, na ekspresowych i autostradach – 120 km/h, w przeciwnym razie będziecie musieli zapłacić mandat w wysokości od 100 do 400 € (w zależności o ile km/h przekroczyliście prędkość). Obcokrajowcy płacą mandat na miejscu. Unikajcie też jazdy po alkoholu. Mandat za prowadzenie pod wpływem alkoholu (dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5%) wynosi od 500 do 72 000 €.
 • Jeśli Wasz samochód zepsuje się na środku drogi, lepiej wezwijcie odpowiednie służby, np. Centrum pomocy drogowej hiszpańskiego automobilklubu (numer telefonu: +34 91 594 93 47). Holowanie przez osoby prywatne jest zakazane.
 • Udając się do centrum miasta i parkując samochód, nie powielajcie zachowań Hiszpanów, którzy parkują gdzie popadnie. Lepiej zapoznajcie się z oznaczeniami dotyczącymi parkowania. Zakazane jest parkowanie w miejscu, gdzie krawędź chodnika pomalowana jest na kolor żółty. Tam, gdzie zaznaczono kolor niebieski, możecie pozostawić samochód na 2 godziny, po uprzednim zakupieniu biletu (1 € za godzinę) w parkomacie i zostawieniu jej za przednią szybą samochodu. Zielona strefa, choć zazwyczaj przeznaczona tylko dla mieszkańców, niekiedy bywa dostępna także dla turystów po opłacie 2 €. W sierpniu każdego roku jest ona darmowa dla wszystkich.

 

Ceny paliwa w Hiszpanii: E-95 – ok. 1,24 €, E-98 – ok. 1,36 €, Diesel – 1,13 €.

Rower

Połączenia autobusowe wydają się zbyt skomplikowane, a pociągi za drogie? Do poruszania po mieście świetnie nada się rower! W Madrycie, Barcelonie czy Walencji macie możliwość wypożyczyć sobie wehikuł za pewną opłatą zarówno na kilka godzin, jak i nawet na kilka miesięcy.

Autostop

Autostop w Hiszpanii powszechnie jest uważany za dość trudną sztukę... ze względu na ogrom kraju, długość tras, często pojawiającą się barierę językową (angielski nie jest aż tak popularny, jak by się mogło wydawać), ale zawsze warto spróbować! Na pewno udana wyprawa zapewni Wam niesamowite wrażenia i pozwoli zaoszczędzi sporo euro. Uwaga na nieporozumienia: Hiszpanie są lepiej zaznajomieni z ideą blablacar niż darmowego przewożenia przypadkowych ludzi, więc lepiej upewnić się, na co umawiacie się z kierowcą.

Męczą Was długie przesiadki autobusowe, przystanki co kilka minut w pociągach? Bądźcie niezależni zwiedzając Hiszpanię w wypożyczonym aucie, dostosowanym do Waszych potrzeb i wymagań! Żeby takowe znaleźć, skorzystajcie z tej multiwyszukiwarki, zawierającej setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Hiszpanii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-06-05 17:38:09
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

 • Barcelona - plan wycieczki
  Barcelona jest stolicą Katalonii, a zarazem jedny...
  WIĘCEJ>>
 • Hiszpania
  WIĘCEJ>>
 • Barcelona
  Zakochajcie się w Barcelonie – magicznym mieśc...
  WIĘCEJ>>