Alcazaba

Alcazaba

Gdzie się znajduje: Calle Alcazabilla 2, Málaga, Hiszpania

 

Co warto wiedzieć:

Alcazaba to ufortyfikowany zespół pałacowy stanowiący pamiątkę dominacji muzułmańskiej na Półwyspie Iberyjskim. Jej powstanie datuje się na początek XI wieku, w czasach Al-Andalus. W czasach rekonkwisty pełniła funkcję królewskiej rezydencji dla Królów Katolickich, zaś później pełniła funkcje militarne. Tajemnicza arabska nazwa, nie oznacza nic innego jak „cytadela”. Twierdza jest jedną z najstarszych budowli obronnych, które zachowały się w Hiszpanii. Za podwójnym murem z czworokątnymi wieżami skrywa się pałac, wieża obronna oraz wspaniałe ogrody i dziedzińce. We wnętrzach odnajdziemy Muzeum Archeologiczne, gdzie można podziwiać wspaniałą sztukę i architekturę arabską.

Obecna powierzchnia twierdzy wynosi 15 tysięcy metrów kwadratowych, co nie stanowi nawet połowy obszaru, który zajmowała w czasach swojej świetności, jak pokazują zachowane plany architektoniczne.

Na przełomie XIX i XX wieku wokół twierdzy znajdowało się osiedle zamieszkiwane przez najmniej uprzywilejowaną ludność miasta. Istnieje legenda miejska o duchu z Alkazaby, odpowiedzialnym za „deszcz kamieni” spadających ze wszystkich stron, a w szczególności od strony domu o ówczesnym numerze 24. Duch pojawiał się przy akompaniamencie lamentów, hałasów, odgłosów łańcuchów, zaś dom 24 zyskał przydomek „domu śmierci”. W 1936 roku w gazecie “Mundo gráfico” został opublikowany artykuł na ten temat, zawierający relację rzekomego świadka. Od tamtego czasu duch już się nie pojawiał.

 

Kiedy zwiedzać:
• Od 1 kwietnia do 31 października 9:00 – 20:00
• Od 1 listopada do 31 marca 9:00 – 18:00
• Nieczynne w poniedziałki oraz 24, 25, 26 grudnia i 1 stycznia.

 

Ceny:
• Normalny 2,20 euro
• Wizyta łączona Alcazaba + Zamek Gibralfaro 3,55 euro
• Bilet ulgowy 0,60 euro (mieszkańcy Malagi, dzieci od 6 do 16 roku życia, uczniowie i studenci, emeryci i renciści oraz rodziny wielodzietne)
• W niedziele od godziny 14:00, aż do zamknięcia wejście gratis.

 

Dla kogo:
• dla dużych i małych
• dla pasjonatów historii, sztuki i architektury
• dla niepełnosprawnych
• dla uczniów i studentów
• dla lubiących aktywny wypoczynek

 

Dla kogo nie:
• dla osób, które szybko się męczą

 

Co zobaczyć w pobliżu:
• Katedra Wcielenia
Muzeum Picassa
Zamek Gibralfaro
Dom rodzinny Picassa

 

Jak dojechać:

Alcazaba znajduje się blisko centrum miasta, więc można ją odwiedzić podczas spaceru po mieście.

 

Gdzie zaparkować:

Zaraz pod Alkazabą i obok Plaza de Merced znajduje się parking publiczny o tej samej nazwie co twierdza. Wjazd od ulicy Calle Plaza Jesús el Rico.

 

Więcej informacji:
Telefon: +34 630 93 29 87
https://goo.gl/Ttvyw8
https://goo.gl/2tWlNP

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość,  udostępnijcie go na fejsie i  polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.