Plaza de Toros w Maladze

Plaza de Toros w Maladze

Gdzie się znajduje: Paseo Reding 8, Málaga

 

Co warto wiedzieć:

Plaza de Toros to doskonałe miejsce dla fanów corridy. Ta arena do walki z bykami została wybudowana w 1874 z projektu architekta Joaquina Rucoby i zainaugurowana 11 czerwca 1876 corridą, w której wzięli udział znani torreadorzy, między innymi mityczni Rafael Molina „Jaszczurka”, Antonio Carmona y Luque „Grubasek” oraz Manuel Rodriguez „Marnotrawny”. Budowla w stylu neomudejar (styl czerpiący bezpośrednio ze wzorców arabskiej architektury Hiszpanii) ma formę szesnastokąta foremnego, który dokładnie można podziwiać z punktu widokowego zamku Gibralfaro. Arena ma 52 metrów średnicy, a w wyniku przekształceń przeprowadzonych w 2010 roku, może pomieścić ponad 9 tysięcy widzów. Ten plac zamienia się sezonowo w miejsce, gdzie odbywają się corridy.

Wśród ważnych obchodów należy wymienić dwie korridy, które odbywają się w czasie Wielkiego Tygodnia (jedną z nich jest znana Korrida Picassa), korridę odbywającą się w czerwcu (La Corrida de la Prensa, część uroczystości na cześć patronów Malagi – św. Cyriaka i św. Pauli), podczas sierpniowego festynu znanego jaki Féria de Málaga oraz we wrześniu (związanej z obchodami Maryi patronki Malagi).

Obecnie na arenie mieści się także muzeum im. Antonio Ordoñeza, nazwane tak na cześć sławnego torreadora. Od 1999 muzeum posiada trzy sale o łącznej powierzchni 225 metrów kwadratowych. W muzeum można podziwiać świat torreadorów – fantastyczne stroje, płachty oraz liczne fotografie, rzeźby, czy historyczne plakaty informujące o korridach. Kolekcja muzeum opowiada sześć wieków historii korridy.

 

Kiedy zwiedzać:
• Muzeum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 14:00 i od 17:00 – 20:00
• Nieczynne w soboty, niedziele i święta.

 

Ceny:
• Normalny 1,80 euro
• Dzieci poniżej 7 roku życia wejście gratis
• Bilety na walki byków wahają się od 30 do 140 euro w zależności od miejsca na arenie.

 

Dla kogo:
• dla dużych i małych
• dla pasjonatów kultury hiszpańskiej
• dla zwolenników korridy

 

Dla kogo nie:
• dla przeciwników korridy
• dla osób o słabych nerwach

 

Co zobaczyć w pobliżu:
• plaża Malagueta
• Paseo Marítimo (deptak ciągnący się wzdłuż plaży)
• port

 

Jak dojechać:

Plaza de Toros znajduje się blisko centrum miasta, więc można ją odwiedzić podczas spaceru po mieście.

 

Gdzie zaparkować:

Zaraz pod Alkazabą i obok Plaza de Merced znajduje się parking publiczny o tej samej nazwie co twierdza. Wjazd od ulicy Calle Plaza Jesús el Rico. Stamtąd do areny dojdziemy już po około 7-10 minutach spaceru.

 

Więcej informacji:
Telefon: +34 952069823
strona turystyki Malagi „Málaga: ciudad genial”: https://goo.gl/8RoQOs
informacje o biletach na walki byków: https://goo.gl/XGZSsF

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com?

 Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil - nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.