Parque de Malaga

Parque de Malaga

Typ parku: miejski

 

Gdzie się znajduje: Paseo del Parque 1, Málaga

 

Co warto wiedzieć:

Park usytuowany w samym sercu Malagi, pomiędzy centrum historycznym, a portem i promenadą stanowi fantastyczne miejsce na chwilę odpoczynku od gorącego hiszpańskiego słońca. Bardziej niż tradycyjny park, przypomina on szeroki bulwar o charakterze renesansowo-barokowym z ogrodami znajdującymi się po obu stronach. W tym parku śródziemnomorskim znajdują się liczne rośliny egzotyczne pochodzące z pięciu kontynentów, co sprawia, że jest to jeden z najważniejszych parków publicznych w Europie (pod względem flory). Znajdują się tutaj setki gatunków roślin od platanów, poprzez odmiany iglaków, aż po niezliczone i bogate kompozycje kwiatowe. Wśród zieleni odnajdziemy ciche zakątki z fontannami, rzeźbami i ławkami.

Projekt parku został opracowany jako przedłużenie Alameda Principal (Głównej Alei) i ma swój początek w ustawie z 1896 roku. Ówczesny Premier Hiszpanii Antonio Cánovas del Castillo wsparł ambitny pomysł, aby rozszerzyć obszar portowy i stworzyć nowoczesną strukturę, która zachowana jest do dziś. Inauguracja parku miała miejsce w 1897 roku, chociaż między 1897 i 1921 zostały przeprowadzone różne prace w celu nadania mu obecnego kształtu. Od tamtego czasu park kilkakrotnie ulegał przekształceniom. Obecna powierzchnia parku wynosi około 30 tysięcy metrów kwadratowych, jeśli dodać ogród różany otoczony drzewami pomarańczowymi i cyprysami, Ratusz i tzw. Jardines de la Puerta Oscura (Ogrody Ciemnych Bram).

W dzisiejszych czasach w okolicach budynku Urzędu Celnego znajdują się liczne palmy. Jednak na początku XX wieku roślinność w tym miejscu była dużo bardziej obfita. Ciekawostką jest, że w latach 30. XX wieku wycięto wszystkie palmy dookoła Urzędu Celnego. Kroniki opowiadają, że w czasach II Republiki, ówczesny gubernator, kazał wyciąć wszystkie palmy w okolicy budynku, aby móc widzieć zbliżający się tłum manifestujących i zyskać czas na reakcję.

 

Co zobaczyć na miejscu:
• w parku możemy podziwiać egzotyczne drzewa i rośliny z całego świata, podpisane na tabliczkach
• mały amfiteatr
• liczne rzeźby (m.in. popiersia i obeliski upamiętniające znanych artystów, takich jak Rubén Darío, Salvador Rueda, czy Antonio Muñoz Degrain)
• liczne fontanny, w tym najbardziej znana la Fuente de Tres Gracias, Fontanna Trzech Łask
• szczegóły o charakterze regionalnym (np. ławki pokryte płytkami ceramicznymi typowymi dla Sewilli, tzw. azulejos sevillanos, niektóre z nich zawierają wersy z poezji lokalnych wieszczy).

 

Kiedy zwiedzać:
• park czynny codziennie przez całą dobę

 

Wstęp:
• wstęp bezpłatny

 

Atrakcje na miejscu:
• park ma charakter Miejskiej Widowni im. Eduardo Ocóna, przez co w ciągu roku organizuje się tu liczne festiwale muzyczne, prezentacje i inne wydarzenia kulturalne
• Na terenie parku znajduje się jeziorko z łabędziami
• Romantyczne zaułki idealne dla zakochanych

 

Jak dojechać:

Park łączy centrum historyczne miasta z portem, więc można odwiedzić go podczas spaceru po mieście i znaleźć w nim chwilę wytchnienia od miejskiego zgiełku pośród wspaniałych roślin i fontann.

 

Co zobaczyć w pobliżu:
z jednej strony parku centrum historyczne:
 Katedra Wcielenia
 Muzeum Picassa
• Zamek Gibralfaro
• Dom rodzinny Picassa
z drugiej port:
• port
• plaża Malagueta
• Plaza de los Toros

 

Gdzie zaparkować:

W bezpośrednim sąsiedztwie parku, na Plaza de la Marina, znajduje się parking publiczny.

 

Więcej informacji:
Strona turystyki w Maladze: https://goo.gl/mMKeVt

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com?

 Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil - nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.