Malaga

MalagaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

Do katedry w Maladze polecam udać się rano przed lub po jednej z Mszy Św. kiedy to jest ona otwarta dla zwiedzających. Jej budowa trwa już 200 lat, ale do tej pory nie została ukończona. Nazywana jest często La Manquita (bez ręki lub nogi), gdyż nigdy nie wzniesiono jednej z zaplanowanych wież. Z zewnątrz niepozorna, w środku zaskakuje majestatem i grą świateł. Cudowne sklepienie usiane kopułami pod którymi gdzieniegdzie można zauważyć latające jaskółki oraz liczne kapliczki tworzą wyjątkową atmosferę.

Alkazaba oraz zamek Gibralfaro na sąsiednim wzgórzu to jedne z najważniejszych punktów miasta. Razem tworzą one dawny kompleks pałacowo-obronny wybudowany w czasach średniowiecza przez mauretańskich władców i zrekonstruowany przez królów katolickich. Niestety nie można zwiedzić ich za jednym razem, ponieważ wejścia są ulokowane w innych miejscach. W Alkazabie zobaczymy liczne patia wypełnione szumem wody oraz piękne pałace Nazari z kolekcjami znalezisk archeologicznych. Można również wejść na mury i podziwiać miasto. Jeśli jesteśmy jednak pasjonatami pięknych widoków, warto podjąć wyzwanie wspięcia się na wzgórze Gibralfaro. Gwatantuję, że po drodze kilka razy przystaniemy nie tylko po to żeby odpocząć, ale również aby z zachwytem na twarzy podziwiać panoramę Malagi, na tle portu, morza i gór. Jeśli jednak komuś siły nie pozwalają na wspinaczkę, można skorzystać z autobusu nr 35, który zawiezie nas bezpośrednio do ruin zamku. Sam zamek jednak po obejrzeniu Alkazaby, może niektórych trochę rozczarować, gdyż pozostały tu jedynie jego mury i kilka starych studni.

Malaga to również miasto słynnego malarza – Pabla Picassa. Od godz. 16 jego dom rodzinny (Casa natal de Picasso) oraz pobliska kolekcja sztuki na placu Merced otwierają za darmo drzwi dla zwiedzających. Następnie od godz. 17 aż do zamknięcia wstęp wolny udostępnia Muzeum Picassa. Lepiej przyjść wcześniej, ponieważ wzdłuż muru ustawia się długa kolejka turystów i pasjonatów sztuki, czekających na otwarcie. Samo muzeum jest dość duże i warto przeznaczyć ok 1,5 h aby dobrze przyjrzeć się każdej wystawie. Co ciekawe, nie znajdziemy tu jedynie dzieł Picassa, często można podziwiać obrazy innych artystów lub poznać sztuczki i techniki malarskie.

Mamy również alternatywę dla pasjonatów corridy. W Maladze niedaleko portu znajduje się Plaza de Toros, czyli arena do walki z bykami oraz muzeum, gdzie można podziwiać kolekcję strojów, szabli i plakatów związanych z corridą. Otwarta jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-14 i 18-20, a koszt biletu wstępu wynosi 1,80 euro.

Paseo Marítimo deptak ciągnący się wzdłuż plaży, na której co kawałek ujrzymy urocze wysepki pokryte trawą i palmami. W pobliżu nie zabraknie także kawiarni oraz barów tapas, gdzie wieczorem przygotowuje się na łodziach wyłożonych rozżażonym węglem świeżo złowione ryby. Kierując się na zachód napotkamy kilka kolumn. Są to stare kominy, które przypominają przemysłową przeszłość tego miasta w ubiegłym wieku. Najwyższy z nich nazywa się  Columna de Mónica.

Parque de Málaga - park założony w 1896r. o charakterze barokowo-renesansowym. Znajdują się tutaj setki gatunków roślin od platanów, poprzez odmiany iglaków, aż po niezliczone i bogate kompozycje kwiatowe. Wśród zieleni odnajdziemy ciche zakątki z fontannami i ławkami. Tuż obok usytuowany jest port, wypełniony mejestetycznymi żaglowcami. Najlepiej prezentuje się wieczorami udekorowany licznymi światłami.

Wśród wąskich uliczek znajdziemy neogotycki kościół Najświętszego Serca (Iglesia del Sagrado Corazón) usytuowany obok placu św. Ignacego. Został wybudowany w 1920r. na zlecenie zakonu jezuitów. Obfita w witraże, filigranowe zdobienia i grę światła stanowi jedną z najpiękniejszych świątyń Malagi.

Za darmo zwiedzimy Teatro Romano, czyli ruiny starożytnego teatru rzymskiego otwarte od wtorku do niedzieli 10:00-18:00 oraz Centrum Sztuki Współczesnej (10:00-20:00). W centrum miasta dominuje ulica Larios z licznymi sklepami, nazwana na cześć jednego z markizów.

Warto również udać się w ten dzień do miasta i odwiedzić una bódega - jedną ze słynnych hiszpańskich tawern, gdzie serwuje się wino. W powietrzu unosi się cudowny zapach, wnętrze najczęściej wypełnione jest ozdobnymi beczkami, a za ladą sprzedawcy czekają na swoich gości. Tutaj właśnie można poczuć rytm hiszpańskiego życia. Ponadto  Malaga to miasto słynące ze słodkiego wina  o tej samej nazwie. Dla koneserów enoturystyki można wspomnieć o muzeum wina, które znajduje się w centrum. Koszt to 5 euro i obejmuje dwie degustacje.

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.