Madryt

MadrytWprowadzenie

Wprowadzenie

Hiszpania słynie z wielu rzeczy. Jest nie tylko interesująca, ale idealna dla osób, które lubią wysokie temperatury. Hiszpania zachwyca swoją różnorodnością. Mamy do dyspozycji miasta, morze, góry. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto stolica Hiszpanii słynie z najlepszych imprez, jedzenia i oczywiście footballu. Madryt nigdy nie śpi. W środku tygodnia o każdej porze dnia i nocy możemy spotkać tłumy na ulicach. Bary pękają w szwach, a na ulicy słyszymy gwar. Hiszpanie bowiem są bardzo głośni, ekspresyjni i otwarci na nowe znajomości. W Madrycie możecie podziwiać monumentalne budowle, tereny zielone, wystawy, muzea czy najlepsze w Europie kluby muzyczne. wstep-Madryt-Breakplan

Informacje ogólne

Madryt to nie tylko stolica, ale też największe miasto Hiszpanii. Pod kątem wielkości jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej (zaraz za Londynem i Berlinem). Stanowi oczywiście siedzibę najważniejszych urzędników państwowych, rządu, no i ma tu swoją siedzibę król!

Dzięki niesamowitej architekturze, wyjątkowym zabytkom i wysokiej jakości życia Madryt jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych.

Jeśli spodobał Wam się wstęp do przewodnika po Madrycie, napiszcie do nas przez nasz fanpage na Facebooku lub skorzystajcie z formularza kontaktowegoZnajdziemy dla Was przelot, nocleg oraz udzielimy wszystkich niezbędnych informacji! Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

Jeśli nie chcecie skorzystać z naszego osobistego doradztwa, biegniemy z pomocą naszej wyszukiwarki lotów i noclegów!

Geografia i historia

Jak przystało na stolicę, Madryt leży bezpiecznie w środkowej części kraju. Ulokowany jest na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża pasma Sierra de Guadarrama, z którego wypływa rzeka Manzanares przepływająca przez miasto.

Oprócz stolicy państwa jest też stolicą najgęściej zaludnionej wspólnoty autonomicznej Comunidad de Madrid. Samo miasto ma jednak 3,2 mln mieszkańców, którzy żyją na 606 km2 powierzchni.

 Lokalizacja w środku kraju, zwłaszcza w pobliżu gór sprawia, że miasto ma dość suchy i surowy charakter, dlatego najlepiej nastawić się przede wszystkim na zwiedzanie zabytków a ewentualny odpoczynek raczej zaplanować jako pobyt w parkach miejskich lub lokalach gastronomicznych. geografia-Madryt-breakplan

 Terytorium Hiszpanii było przez wieki areną podbojów i mieszania się różnych ludów. Stąd nic dziwnego, że Madryt powstał wcześniej niż obecna państwowość hiszpańska - już w X w. był mauretańską osadą otaczającą twierdzę Madżrid. Przechodził prawem wojny z rąk lokalnych władców "hiszpańskich" (aragońskich, kastylijskich) pod zarząd Maurów i z powrotem. Znaczenie jako miasto zyskał dopiero w XVI w., kiedy to docenione zostało jego bezpieczne położenie w centrum. Mimo ówczesnej stolicy w Toledo, to właśnie do Madrytu zwołano dwukrotnie zgromadzenie kortezów, co więc zrobił król? Przeniósł stolicę do Madrytu! A skoro już się na to zdecydował, to musiał też wybudować tu sobie pałac. A nawet cały kompleks. Kto bogatemu zabroni? No i dzisiaj możemy podziwiać Eskurial Filipa II.

Gdy już mamy w mieście króla, gospodarka zaczyna pędzić jak szalona - kupcy przybywają w celach handlowych, buduje się drogi, a w XIX w. kolej. Wtedy też Madryt staje się stolicą pierwszej Republiki Hiszpańskiej. Dlatego też siły republikańskie miały tu swój główny ośrodek w czasie wojny domowej w latach 1936-1939. Ciężkie walki zakończył się zdobyciem miasta w 1939 r. przez siły generała Franco.

Historia Madrytu po II wojnie światowej to przede wszystkim rozwój. Rozbudowa miasta, przybycie zagranicznych inwestorów, powstanie nowych instytucji kulturalnych i społecznych.

Kultura i zwyczaje

 Jak przystało na odwiecznie katolicki kraj, główne święta w Madrycie to dni ku czci świętych i tak 15 maja obchodzony jest dzień św. Izydora a 9 listopada Virgen de la Almudena, których uważa się za patronów miasta. To miasto hiszpańskie, więc doświadczycie tu częstych pokazów fajerwerków, parad, głośnych imprez w nocy i otwartości mieszkańców. Przygotujcie się jednak też na to, że w przeciwieństwie do wielu innych miejsc w Hiszpanii, w Madrycie zdarza się ludziom śpieszyć i zwykle bywa tłoczno na ulicach i w lokalach.

Pamiętajcie też o zwyczaju sjesty między godziną 14 a 16 (w tak upalnym klimacie jest naprawdę potrzebna!) - niektóre miejsca mogą być wówczas zamknięte.

 


 Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.