Londyn

LondynWprowadzenie

Wprowadzenie

Nie bez powodu przypisuje mu się przedrostki „naj” – największe centrum finansowe świata, największe miasto Unii Europejskiej, najbardziej deszczowa stolica i, dodatkowo, zupełnie inna niż wszystkie! Istnieje od prawie dwóch tysięcy lat, a co roku gości 30 milionów turystów z całego świata. Londyn to nie tylko słynne czerwone autobusy, ale też mnóstwo zabytków przypominających o tradycji i wielkości Królestwa. Angielski pisarz Samuel Johnson mówił: „Jeśli jesteś znudzony Londynem, jesteś znudzony życiem”.

Nabraliście ochoty na wycieczkę do Londynu? Napiszcie do nas przez nasz fanpage na Facebooku lub wypełnijce formularz kontaktowy. Zorganizujemy Wam przelot, nocleg oraz udzielimy wszystkich niezbędnych informacji! Po więcej szczegółów kliknijcie tutaj.

Informacje ogólne
  • Powierzchnia: 1579 km2
  • Gminy: 33 (12 gmin tworzą Inner London, pozostałe Outer London)
  • Liczba ludności: 9 mln (z całą aglomeracją jest ich ponad 13 mln)
  • Waluta: funt brytyjski (GBP)
  • Religia dominująca: anglikanizm
  • Kod telefoniczny: +44
  • Kod samochodowy: GB
Geografia i historia

 Rzeka Tamiza, która przecina miasto, jest kolejnym rozpoznawalnym atrybutem Londynu. Największe znajdujące się na niej wyspy to Chiswick Eyot i Eel Pie. Półwysep Isle of Dogs również jest wart uwagi. Miasto przeplata wiele kanałów, które dziś służą głównie celom rekreacyjnym. Twierdzi się, że położenie wzgórz Ludgate, Tower i Corn miało decydujący wpływ na to, gdzie miasto zostało założone.

Pierwsze wzmianki o Londynie pochodzą z 43 r. i są związane z podbojami wojsk Cesarstwa Rzymskiego. Od XI wieku miasto jest faktyczną stolicą kraju. Wiek XVII był dla Londynu niefortunny. Miały wtedy miejsce aż dwa tragiczne wydarzenia o ogromnej skali: wielka zaraza i wielki pożar. W XVIII wieku Londyn pokonuje Paryż w walce o tytuł największego miasta Europy. W XIX wieku siedmiokrotnie wzrasta liczba ludności stolicy Wielkiej Brytanii. Od końca II wojny światowej realizuje się tam plan przestrzennego rozwoju: konsolidacja pasa zieleni wokół miasta, budowa miast-ogrodów w pobliżu Londynu oraz walka ze smogiem. Wokół stolicy rozciągają się tereny zalewowe i delikatne wzgórza.

Kultura i zwyczaje

  Londyńczycy to bardzo specyficzni ludzie, przekonani o swojej wyjątkowości. Przywiązują ogromną wagę do zasad etykiety, są uprzejmi, grzeczni i tego samego oczekują od turystów odwiedzających ich miasto. Nawet wysiadając z autobusu warto podziękować kierowcy za podwiezienie! Poza tym na ulicy bez uśmiechu ani rusz. Co więcej, 20% mieszkańców Londynu to ludzie przyjezdni, niemal z każdej strony świata. To typowo multikulturowa stolica. 
    „Inność” Londynu to przede wszystkim lewostronny ruch drogowy. Łatwo o nim zapomnieć i nabawić się nieszczęścia. Obowiązkowym punktem dnia w stolicy Wielkiej Brytanii jest legendarna herbatka o piątej po południu.

 Chcecie zobaczyć to na własne oczy? Kliknijcie tutaj i wybierzcie coś dla siebie z setek ofert najpopularniejszych biur podróży. 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.