Wielka Brytania

Wielka BrytaniaJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Wybierając się do pubu lub restauracji, pamiętajcie, że główne posiłki, czyli lunch i dinner podawane są odpowiednio w godzinach 12:00-15:00 oraz od 19:00 do 23:00. Należy się liczyć z tym, że w godzinach 14:00-18:00 oraz po 21:00 raczej nic nie zjecie – w tym czasie kuchnie w pubach są z reguły zamknięte. I chociaż w teorii prosperują one nawet przez 24 godziny, w praktyce wygrywa przyzwyczajenie mieszkańców. Nie musicie spoglądać na zegarek – barman powiadomi Was o zamknięciu lokalu słowami: It’s time.

niadanie-Wielka-Brytania-Breakplan

Stereotyp brytyjskiego śniadania jest mocno zakorzeniony w świadomości obcokrajowców. Któż inny by zjadł jajka sadzone, bekon i fasolkę z samego rana, jeśli nie Brytyjczyk? No właśnie. Faktycznie kuchnia brytyjska nie należy do najzdrowszych, lecz wiele z potraw warte są grzechu! Gotowi na kulinarną rozpustę? 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Wielkiej Brytanii?

 

Z dań obiadowych popularny jest fish and chips, czyli ryba z frytkami. Warto tę potrawę urozmaicić sobie brązowym sosem HP robionym z octu, przypraw i ekstraktu owocowego. Ciekawą bombą kaloryczną jest sausage and mash. Danie to składa się z tłuczonych ziemniaków zarzuconych grubymi kiełbaskami. Całość dopełnia sos gravy robiony z tłuszczu, mąki, skrobi kukurydzianej oraz ziół maranty.

Fanom słodkości polecamy pudding – potrawę o konsystencji lekkiego ciasta z dodatkami, m.in. czekoladą. Restauracja-Wielka-Brytania-Breakplan

Naszym skromnym zdaniem na uwagę zasługuje lokal James St. South w Belfaście. Skosztujecie tutaj przepysznych tradycyjnych (i nie tylko) potraw w dość przystępnej cenie. Jeśli będziecie w okolicy w godzinach 12:30-14:30, czekać na Was będzie lunch za ok. £18,50. Gwarantujemy Wam, że Wasze kubki smakowe na długo zapamiętają tę chwilę.

Chcielibyście wiedzieć, co oznacza nazwa potrawy, którą jecie na Wyspach Brytyjskich, a nie znacie wystarczająco dobrze języka angielskiego? Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych oferowanych przez jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów ćwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych ćwiczeń językowych online oraz dedykowanego nauczyciela. Sami korzystaliśmy i polecamy. Koszt całego kursu to mniej niż 100 zł! Poznajcie więcej szczegółów tutaj.

Biorąc pod uwagę, że w samym Londynie znajdziecie ponad 11 000 restauracji, kawiarni i barów – macie w czym wybierać. Nam nie pozostaje nic innego, jak życzyć Wam smacznego!

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Dobra wiadomość dla smakoszy piwa – tego trunku na wyspie nie brakuje. Specyficzne angielskie piwa ale (3,6-6%) warzone są z wykorzystaniem drożdży z górnej fermentacji. Sekretem jest smak, który określany jest mianem lekko maślanego. Można również skosztować piwa ciemnego tzw. portera o gorzkim posmaku. Jeśli będziecie mieć ochotę na coś mocniejszego, poproście barmana o barley wine – tak Anglicy nazywają piwa mocniejsze niż 6%. Piwo-Wielka-Brytania-Breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Wielkiej Brytanii.