Wielka Brytania

Wielka BrytaniaZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Jeśli zajdzie taka potrzeba (a miejmy nadzieję, że nie), opiekę lekarską otrzymacie bezpłatnie. W tym celu musicie zarejestrować się w rejonowej przychodni i wybrać lekarza rodzinnego. Jeśli nie płacicie ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii, musicie posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Możecie taką kartę wyrobić w oddziałach NFZ w Polsce. Pamiętajcie, że dzięki niej otrzymacie podstawową opiekę medyczną, dlatego podróżującym zaleca się wykupienie dodatkowo indywidualnego ubezpieczenia. Lekarz-Wielka-Brytania-Breakplan

Możecie skorzystać ze świadczeń takich placówek National Health Service – NHS (Narodowej Służby Zdrowia), jak: lekarzy rodzinnych (GP), przychodni (NHS Walk-in Centres) i szpitali NHS – koniecznie zabierzcie ze sobą EKUZ oraz dowód tożsamości. Tak jak w Polsce, aby dostać się do szpitala na leczenie specjalistyczne, potrzebne jest skierowanie. Jednak w nagłych przypadkach można liczyć na przyjęcie na odział.

 

>>>SPRAWDŹ: Ogrom ofert ubezpieczeniowych Cię przytłacza? Chętnie pomożemy wybrać najlepszą ofertę! Kliknij po więcej informacji.

 

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie podaje numer telefonu, pod którym otrzymacie dokładne adresy lekarzy: 08454647, możecie takze skorzystać z tej strony internetowej, a także w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej (w Anglii są to Primary Care Trusts, w Walii – Local Health Boards, w Szkocji – Health Boards, a w Irlandii Północnej – Health and Social Services Boards).

Bezpłatne leki na receptę wydawane są dzieciom poniżej 16. roku życia, uczniom do lat 18, kobietom w ciąży oraz seniorom powyżej 60. roku życia. Pozostali zmuszeni są uiścić opłatę ryczałtową, tj. £7,20 za każdy lek.

Jeśli zaboli Was ząb (czego Wam nie życzymy) zapłacicie zryczałtowaną opłatę za badanie oraz 80% kosztów leczenia. 

Tabletki-Wielka-Brytania-Breakplan

 

Szczepienia

Dodatkowe szczepienia ochronne nie są wymagane.

Higiena

Standard pokoi noclegowych i jedzenia podobny jest do polskiego, dlatego bez obaw możecie korzystać z brytyjskich uroków życia.

 Jednak mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdzacie na wymarzoną wycieczkę i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych, a nic Was nie zaskoczy.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia w Wielkiej Brytanii.