Wielka BrytaniaCo warto / nie warto?
SPIS TREŚCI:
ANGLIA | Londyn | Manchester | Liverpool | SZKOCJA
Nie bez powodu Brytania jest wyposażona w przymiotnik Wielka. Chcąc Wam ułatwić zadanie w planowaniu poszczególnych etapów podróży, zebraliśmy dla Was wszelkie informacje na temat obiektów turystycznych w tym kraju. Tym sposobem, będąc już na miejscu od razu wyruszycie na zwiady. Nie chcemy jednak, abyście się zgubili na wyspie, dlatego dodatkowo podane atrakcje podzieliliśmy odpowiednio na regiony. To co, jesteście gotowi?
ANGLIA (sprawdź lokalizację na mapie)
Proponujemy Wam rozpocząć zwiedzanie od samej stolicy Zjednoczonego Królestwa, czyli Londynu. Znajdziecie tutaj ponad 300 muzeów! Aż trudno uwierzyć, prawda? W takim razie zaczynajmy!
Londyn (sprawdź lokalizację na mapie)
To największe miasto Unii Europejskiej, najbardziej deszczowe miasto, jest jednocześnie zupełnie inne niż wszystkie pozostałe! Istnieje od ponad dwóch tysięcy lat, dlatego ma Wam tak wiele do zaoferowania!
>>>SPRAWDŹ: Wciąż nie wiesz jak zabrać się za zaplanowanie swojej podróży? Kliknij tutaj, aby otrzymać naszą pomoc!
Ta neogotycka wieża zegarowa z pewnością zasługuje na miano londyńskiego symbolu. Dawniej nazwa Big Ben odnosiła się do samego dzwonu zamieszczonego na wieży św. Szczepana. Dziś termin ten utożsamiany jest z całą konstrukcją. Czy wiedzieliście o tym, że choć zegar powstał w drugiej połowie XIX wieku, przydarzyły mu się tylko cztery usterki? Pierwsza miała miejsce w 1962 roku podczas Sylwestra. Wówczas wskazówki spóźniły się o całe 10 minut! Wyobraźcie sobie, jakie to musiało wywrzeć wrażenie na Londyńczykach podczas oczekiwania na północ! W 1977 roku Big Ben miał poważną usterkę metalowych części. Tak się składa, że to właśnie one odpowiedzialne były za uderzenia. Tym sposobem zegar milczał przez niespełna dwa lata! Trzecia wada została wykryta w 1977, gdy zegar się zbuntował i wskazówki po prostu stanęły w miejscu. Ostatnią (na szczęście) usterkę wykryto w 2005 roku, gdy zegar odmówił pracy – zegar odpoczywał przez kolejne 90 minut. Jak widzicie, z pewnością nie można mu zarzucić monotonii i braku charakteru.
Bilety możecie nabyć w cenach: £15/dorośli, £10/studenci oraz £6 dla dzieci od 5 do 16 lat. Dobra wiadomość dla rodzin z dziećmi – jeśli Wasze pociechy nie ukończyły piątego roku życia, wchodzą za darmo.
Bez względu na to, czy jesteście wierzący, czy też nie, musicie odwiedzić to miejsce! Tym samym zwiedzicie jedną z najważniejszych katedr w Londynie. W 1066 roku Opactwo stało się narodowym kościołem koronacyjnym. Ponadto znajdują się tutaj miejsca pochówku twórcy ewolucji Karola Darwina, słynnego Issaka Newtona czy Karola Dickensa.
Pamiętajcie o odpowiednim stroju, bowiem Opactwo to przede wszystkim miejsce kultu chrześcijan. Co godzinę duchowni odprawiają modlitwę, na którą zapraszają gości. Fotografowanie oraz filmowanie jest zabronione w tym miejscu, co rozumie się samo przez się.
Bilety możecie nabyć za pomocą strony internetowej lub w kasie. Ceny prezentują się następująco: £20/dorośli, £17 dla studenców oraz osób po 60. roku życia, £9/młodzież w wieku od 6 do 16 lat. Dzieci do lat pięciu mają wstęp wolny.
Teraz mamy coś dla małych i tych większych dzieci. London Eye to niezwykłe koło widokowe. Mieści aż 32 kapsuły, w każdej z nich znajduje się 25 miejsc. Widok zapiera dech w piersiach! Koniecznie zabierzcie ze sobą aparat fotograficzny – uwieczniona na zdjęciach panorama miasta wzbudzi zachwyt wśród Waszych znajomych. Oczywiście kabiny są klimatyzowane, więc żadna pogoda nie jest Wam straszna. Obiekt otwarty jest niemal codziennie, godziny natomiast są różne w poszczególnych miesiącach. Dlatego zachęcamy Was do odwiedzenia tej strony. Dodatkowo przy zakupie biletu online otrzymacie zniżkę (około 15%). Bilety do nabycia w cenie około £22.
Tak, to tutaj rezyduje, i to od ponad 60 lat, królowa Elżbieta II. Pałac powstał w 1705 roku i do dnia dzisiejszego w jego wnętrzu odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe. Czy wiedzieliście, że pierwotna nazwa budynku to Queens Palace? Na samym początku nie sprawował on funkcji pałacu królewskiego, bowiem ten zaszczyt należał do pałacu St. James. Jak już wspomnieliśmy, jego historia rozpoczęła się w XVIII wieku, gdy król Jerzy III postanowił podarować ukochanej żonie Charlotte siedzibę dzisiejszego Buckingham Palace. Fakty dowodzą, że w rzeczywistości pałac był przeznaczony do „bardziej kobiecych” czynności. Wystarczy przypomnieć, że to właśnie w nim przyszło na świat 14 z 15 dzieci Charlotty i Jerzego III. Jeden z ich synów, Jerzy IV, postanowił zmodernizować budynek, którego mury wciąż pamiętały psoty jego i pozostałych z rodzeństwa. Plan ten nie do końca wypalił. Władca zapomniał, że pałac ma też pełnić funkcje rodzinne… W następstwie tego królowa Wiktoria musiała zakasać rękawy (a tak naprawdę jej służba) i zrobić w pałacu porządek. Któż by chciał marznąć w ogromnych pokojach czy wdychać stęchły zapach, ponieważ wentylacja nie działa jak należy? Król Jerzy IV nie zaprzątał sobie głowy również pokojami dziecięcymi czy gościnnymi. To, co zobaczycie, Brytyjczycy zawdzięczają właśnie królowej Wiktorii.
Przebywając na terenie pałacu od kwietnia do lipca, możecie podziwiać uroczystą zmianę warty o godzinie 11:30. Czy wiedzieliście, jaką z historycznego (ale również praktycznego) punktu widzenia ważną rolę spełnia królowa Elżbieta II? Otóż pod jej ochroną znajdują się łabędzie! Dawniej mięso tego ptaka uchodziło za prawdziwy przysmak, co też i w konsekwencji doprowadziło do zmniejszenia ich populacji. Jako pierwszy opiekę nad łabędziami roztoczył król Henryk VIII, bowiem za czasów jego panowania gatunek ten prawie przestał istnieć za sprawą polowań. Wróćmy jednak do pałacu.
Więcej informacji znajdziecie tutaj. Pałac udostępniany jest turystom w momencie wyjazdu królowej na wakacje, dlatego co roku wygląda to nieco inaczej. Musicie liczyć się z kosztami rzędu £23.
Katedra umiejscowiona została w najstarszej dzielnicy Londynu – City of London. Czy wiedzieliście, że właśnie w tym miejscu świątynie wznoszono już w czasach rzymskich? Ta klasycystyczna budowla powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Architektem katedry był Christopher Wren, któremu w 1675 roku przydzielono zadanie stworzenia aż 50 kościołów w mieście! Wren się jednak nie poddał i budował. Architekt zachodził w głowę, jaki katedra powinna przyjąć kształt. Kilka jego wizji zostało odrzuconych. Ciekawostką jest, że stworzył on model świątyni z gipsu i drewna. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że model ten kosztował bagatela 600 funtów (za taką kwotę moglibyście spokojnie wtenczas wybudować dom). Dziś model ten znajdziecie w jednym z katedralnych pomieszczeń. Niestety (albo i nie), pomysł Wrena został przez zwierzchników kościoła odrzucony. Na szczęście kolejna wizja okazała się być strzałem w dziesiątkę. Budowa świątyni trwała aż 35 lat! Katedra stanowi symbol odrodzenia, a do jej bogato zdobionych wnętrz przebija się mnóstwo światła.
Z pewnością pamiętacie, kto przed jej ołtarzem ślubował sobie miłość aż po grób? Zgadza się – to właśnie w katedrze św. Pawła sakramentalne „tak” padło z ust księcia Karola i Diany. Świątynia pamięta także smutne pożegnania, m.in. Winstona Churchilla. Ciekawostką jest miejsce ostatniego spoczynku Christophera Wrena. Otóż architekt został pochowany w podziemiach katedry! Podobnie zresztą jak admirał Lord Nelson, który za swą ojczyznę walczył na oceanach. Jego ciało zostało złożone do sarkofagu i spoczywa pod kopułą katedry.
Niecodzienne są organy, których części rozmieszczone są dosłownie po całym budynku! Instrument ten powstał pod koniec XVII wieku i do dziś plasuje się pod względem wielkości na trzecim miejscu w całym Zjednoczonym Królestwie.
Budowla robi wrażenie swoimi monumentalnymi rozmiarami – 158 m długości, 75 m szerokości, 108 m wysokości. Pod katedrą znajdziecie Galerię Szeptów. Będąc na miejscu usłyszycie szept z odległości nawet 25 metrów!
Katedra otwarta jest codziennie w godzinach od 8:30 do 16:00. Bilety zakupicie w kwocie: dorośli – £18, studenci i seniorzy – £16 oraz dzieci od 6 do 17 lat – £8. Jeśli ktoś myśli, że uczestnicząc w liturgii ominie go opłata za wstęp do świątyni, to niestety jest w błędzie. Wówczas wynosi ona £6. Zainteresowanych zachęcamy do kliknięcia.
Niesamowite miejsce! Tower of London to budowla pałacowa pełniąca niegdyś funkcje obronne. Dawniej w jej wnętrzu znajdowało się więzienie, z którego ponoć nie było ucieczki. Szczerze mówiąc, gdy znajdziecie się w jej pobliżu, poczujecie „gęsią skórkę” na plecach. Historia tego miejsca aż ocieka od krwi. Budowla składa się z kliku części. Najstarszą z nich jest Biała Wieża, która powstała już w XI wieku. Wyobraźcie sobie, że mury tego „niezbyt chlubnego” zamku mają grubość 4,5 metra, natomiast wieża osiąga wysokość 27,5 metra. Praktycznie całość prezentuje się w swej pierwotnej wersji, z jednym małym wyjątkiem. Są nim okna, które zostały dorobione w XVII wieku przez Christophera Wrena (czy coś Wam mówi to nazwisko? :)). Ciekawi Was, jak to wszystko wyglądało w praktyce? Otóż, nieopodal zamku zobaczycie most Tower Bridge. To właśnie Tamizą eskortowano skazanych do wnętrza Tower of London. Pomocna w tym wszystkim była wodna brama nazywana Bramą Zdrajców, która otwierała się, gdy tylko łódź podpływała pod zamek. To jednak nic w porównaniu do miejsc egzekucji. Były nimi: wzgórze Tower Hill (efekt był bardziej spektakularny, ponieważ skazanego otaczał wianuszek gapiów) lub Tower Green. W drugim miejscu kaźni (tym bardziej kameralnym) do dziś możecie oglądać pień drzewa, na którym jeszcze w XVII wieku dokonywano straceń. Ostatnie tchnienie wydały w tym miejscu m.in. dwie żony króla Henryka VIII, których śmierć upamiętnia tablica. Kaplica św. Piotra na terenie zamczyska była tradycyjnym miejscem pochówku osób, które uznane zostały za zdrajców ojczyzny.
Czy ktoś z Was kojarzy komedię Goście, goście? No właśnie. W filmie tym, oprócz przezabawnych scen, zobaczycie także miejsce kaźni. Podobnie sprawa wyglądała w Tower of London. Ulubioną metodą „przesłuchań” w XV wieku było tak zwane krosno, czyli stół, na którym skazany kładł się na plecach, a jego ręce i nogi były rozciągane. Ostatnią wykonaną w tym miejscu egzekucją było ścięcie przywódcy powstania jakobinów, lorda Lovata, w drugiej połowie XVIII wieku. Nie uwierzycie, jednak fakty nie kłamią – na Tower Hill zgłosiło się tak wielu gapiów, że wybudowano trybuny, aby każdy miał wygodne miejsce podczas egzekucji. Jednak konstrukcja nie wytrzymała naporu i uległa zawaleniu – pochłaniając w swoich gruzach 22 ofiary.
Dziś miejsce to przechowuje najprawdziwsze skarby. I to dosłownie! Najcięższa korona, która się tam znajduje, waży aż 2 kilogramy!
Za wstęp uiścicie opłatę w wysokości: £28/dorośli, £13/dzieci od 5 do 15 lat, £22/studenci. Warto kupić bilety online – tym sposobem na jednym bilecie zaoszczędzicie około £2. Obiekt możecie zwiedzać w sezonie zimowym (od 1 listopada do 28 lutego) od wtorku do soboty w godzinach 9:00-16:30. Natomiast w niedziele i poniedziałki – od godziny 10:00 do 16:00. W sezonie letnim (od 31 marca do 31 października) – od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:30 oraz w niedziele i w poniedziałki od 10:00 do 17:30. Szczegółowe informacje pod tym linkiem.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak spędzić weekend?
Stąd widzimy Wasze znudzone miny. I tu Was mamy! Natural History Museum niegdyś stanowiło tylko część kolekcji Muzeum Brytyjskiego. Od 1963 roku może się szczycić autonomią jako niezależna jednostka. W jego wnętrzu znajdziecie eksponaty z wypraw Kapitana Cooka czy Karola Darwina! Ponadto nie bądźcie zdziwieni, gdy ujrzycie niemal czterometrową replikę tyranozaura, który będzie spoglądać na Was złym wzrokiem. Muzeum podzielone zostało na pięć kategorii. Są to: botanika, entomologia, mineralogia, zoologia oraz paleontologia. Ponadto znajdziecie w środku aż 70 milionów eksponatów! Nie mówcie, że to nie robi na Was wrażenia! Muzeum spełnia swą edukacyjną powinność wobec najmłodszych poprzez nowinki multimedialne. Dlatego nikt z Waszej rodziny w tym miejscu nie zazna nudy.
Dodatkowym plusem tego miejsca są bezpłatne bilety! Tym samym Wasz budżet nie ucierpi. Płatne są tylko wystawy czasowe. Muzeum można odwiedzać codziennie od godziny 10:00 do 17:50. Po więcej wystarczy kliknąć tu.
Przyznajcie się! Któż z Was w dzieciństwie nie marzył o ekscytujących wyprawach na miarę Indiany Jonesa? Muzeum może poszczycić się kolekcją blisko 7 milionów eksponatów! W końcu nie bez powodu jest to największe muzeum historii starożytnej w Europie! Aby Wam to lepiej zobrazować – wyobraźcie sobie, że gmach zajmuje blisko 75 000 m2, czyli tyle samo, co dziewięć boisk piłkarskich! Dodatkową atrakcją, jaką zobaczycie jest największy zadaszony dziedziniec na świecie! Na jego budowę wydano 100 milionów funtów, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2000 roku. Zaszczyt przecięcia czerwonej wstęgi przypadł oczywiście królowej Elżbiecie II. Na własne oczy ujrzycie Kamień z Rosetty, maski Azteków, mumie i wiele innych.
Mamy dla Was jeszcze jedną niewiarygodną wiadomość: otóż wstęp do British Muzeum jest bezpłatny! Wystawy możecie podziwiać codziennie od godziny 10:00 do 17:30 (w piątki aż do 20:30). Więcej informacji na tej stronie.
Nawet jeśli nie ukończyliście Akademii Sztuk Pięknych, musicie odwiedzić to miejsce. National Gallery to największa galeria obrazów w Wielkiej Brytanii. W swoich zbiorach muzeum mieści blisko 2300 obrazów, które powstawały w latach 1250-1900. W galerii ujrzycie dzieła pędzla Leonarda da Vinci, Vincenta van Gogha czy Rembrandta! Zdajecie sobie sprawę, że rocznie to miejsce odwiedza aż 4 miliony gości?
National Gallery czynne jest każdego dnia od godziny 10:00 do 16:00 (wyjątkowo w piątki w godzinach 10:00-21:00). I wiecie co? Wstęp macie bezpłatny!
Dawna elektrownia mieści w sobie dwa budynki. Pierwszym z nich jest muzeum sztuki nowoczesnej, czyli Tate Modern, w którego zbiorach znajdziecie eksponaty reprezentujące ekstrawaganckie nurty w malarstwie, m.in. futuryzm, surrealizm, dadaizm, minimalizm czy abstrakcjonizm. Na uwagę zasługują również wystawy czasowe. W 2006 roku na jednej z nich zaprezentowano pięć zjeżdżalni, z czego najdłuższa mierzyła blisko 55 metry!
Natomiast w Tate Britain zobaczycie kolekcję brytyjskiego malarstwa i rzeźby. Dzieła, które są tam prezentowane, powstawały już w 1500 roku i powstają do dnia dzisiejszego. Ciekawostką jest, że od 1984 roku corocznie muzeum wręcza wybranemu artyście nagrodę Turnera.
Oba obiekty dostępne są codziennie dla zwiedzających. Tate Modern możecie odwiedzić od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-18:00, w piątki od 10:00 do 22:00 oraz od soboty do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. Z kolei Tate Britain czynne jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00-18:00. Tutaj także nie zapłacicie na wstęp!
Ten słynny most zwodzony na Tamizie codziennie tonie w blasku fleszy. Podobno każdego dnia mostem przejeżdża aż 150 tysięcy pojazdów, a podnoszony jest 900 razy w przeciągu roku. Most wybudowano w drugiej połowie XIX wieku. W 1952 roku, w momencie przejazdu autobusu, most zaczął się podnosić! Na szczęście nikt nie ucierpiał w tym zdarzeniu.
W miesiącach kwiecień-wrzesień most możecie zwiedzać od godziny 10:00-17:30. Natomiast zimą, czyli od października do marca – od 9:30 do 17:00. Za bilety zapłacicie: £9/dorośli, £3,90/dzieci od 5 do 15 lat, £6,30/studenci oraz £6,30/seniorzy powyżej 60. roku życia. Dzieci poniżej 5 lat oraz osoby niepełnosprawne nie płacą za bilet. Po dodatkowe informacje kliknijcie na link.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Budowy, które pochłonęły najwięcej istnień ludzkich.
Piccadilly Circus
Piccadilly Circus jest najpopularniejszym placem w Londynie. Znajdziecie go na skrzyżowaniu głównych ulic West Endu. Sercem tego miejsca jest fontanna z figurką Anterosa. Polecamy Wam wieczorny spacer, ponieważ wtedy plac prezentuje się najefektowniej. Lepiej nie dojeżdżajcie tutaj swoim samochodem, gdyż Piccadilly Circus jest niemal zawsze zakorkowane. Ciekawostką jest, że nazwa powstała już w pierwszej połowie XVII wieku za sprawą pracowni krawieckiej, w której szyto koszule z charakterystycznymi kołnierzykami nazywanymi piccadill.
A teraz mamy prawdziwą gratkę dla fanów piłki nożnej! Wembley to narodowy stadion Anglii. Obiekt powstał w 2007 roku po przebudowie starego stadionu z 1923 roku. Wembley pomieści ponad 9000 kibiców, co pozwala mu zająć drugie miejsce pod względem wielkości w Europie. Wyprzedza go tylko słynny stadion Camp Nou. Jest on nie tylko świadkiem wydarzeń sportowych, ale też artystycznych. Podczas tych drugich istnieje możliwość całkowitego zasłonięcia dachu, co daje dodatkowe 25 000 miejsc! Podczas Waszej wycieczki możecie zajrzeć do szatni. Zobaczycie w niej koszulki największych gwiazd, które strzeliły bramkę na Wembley oraz reprezentacji Anglii.
Jesteśmy ciekawi Waszej reakcji na informację, że stadion ten posiada największą liczbę toalet wśród stadionów na świecie – 2618! Może nie będziecie zmuszeni do stania w kolejce?
Wszystkich panów (oraz panie) informujemy, że stadion można zwiedzać codziennie od godziny 9:30-17:00, oczywiście z wyjątkiem dni, w których odbywają się koncerty lub mecze. Po świątyni futbolu oprowadzi Was przewodnik. Musicie jednak liczyć się z kosztami około £15.
Skoro panowie zwiedzili już Wembley, teraz należy się coś paniom! W tym celu proponujemy Wam dom towarowy Harrods. Jak zakupy, to tylko tam! Nie każdy zdaje sobie sprawę, że kompleks sięga w swej historii pierwszej połowy XIX wieku! W 1849 roku Charles Henry Harrods otworzył w tym miejscu… sklep spożywczy! Z czasem jednak sklep się rozrósł do takich rozmiarów, że dziś jest on uznawany za jeden z najsłynniejszych sklepów w Londynie. Towar jest z najwyższej półki. Nic więc dziwnego, że sama królowa Elżbieta II robiła w nim zakupy. Wyobraźcie sobie tylko, że dziś sklep znajduje się w siedmiopiętrowym budynku, zatrudniając blisko 4000 osób!
Greenwich
Greenwich to dzielnica we wschodniej części miasta, po południowej stronie Tamizy. Słynie z Królewskiego Obserwatorium Astronomicznego, przez które przebiega południk początkowy 00. Znajdziecie tutaj przepiękny Greenwich Park, który sąsiaduje z obserwatorium. Ponadto dzielnica ma inne atrakcje do zaoferowania, m.in. tunel pod Tamizą dla pieszych, Cutty Sark – wiktoriański żaglowiec z 1869 roku oraz Królewską Szkołę Morską. Warto zaznaczyć, że Greenwich znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
>>>SPRAWDŹ: Przeludnione miejsca skutecznie popsują Ci urlop!
Madame Tussauds to nic innego, jak muzeum figur woskowych. Ciekawy jest początek tego miejsca. Otóż sięga on 1802 roku, gdy na terytorium Wielkiej Brytanii przybyła Maria Tussauds wraz z rzeźbionymi w wosku głowami francuskich straconych arystokratów. Pierwszą woskową figurą stworzoną przez Madame Tussauds była postać Woltera. Ciekawostką jest, że Maria Tussauds została swego czasu zaproszona na dwór Ludwika XVI i Marii Antoniny, aby nauczyć siostrę władcy woskowego fachu. Czy wiedzieliście, że Madame Tussauds otrzymała zgodę na wykonanie pośmiertnych masek swych pracodawców po ich straceniu podczas rewolucji francuskiej?
Podczas II wojny światowej na gmach muzeum spadła bomba, niszcząc blisko 350 figur. Uwierzycie, że woskowa postać Adolfa Hitlera wyszła z tego bez szwanku?
Dziś muzeum w swojej ofercie ma postaci cieszące się dobrą i złą sławą w przeszłości i teraźniejszości. Wśród tych wybitnych osobistości nie brakuje naszych rodaków, m.in. Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Wykonanie jednej figury jest bardzo pracochłonne – artyści w tym celu muszą wykonać około 150 pomiarów ciała danego człowieka!
Bilety są do nabycia w cenie: £35/dorośli oraz £30/dzieci w wieku 4-15 lat. Korzystne będzie w Waszym przypadku dokonanie zakupu biletu online, ponieważ wówczas zaoszczędzicie aż £6 od osoby! Muzeum czeka na Was od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-17:30 oraz od soboty do niedzieli od godziny 9:00 do 18:00.
Science Museum – czyli Muzeum Nauki, swe początki ma w drugiej połowie XIX wieku. Naszym zdaniem jest to idealne miejsce dla każdego. Spróbujcie sobie tylko wyobrazić, że w ofercie muzeum znajduje się symulacyjny lot na Marsa! To jednak nie wszystko. Chętni mogą zobaczyć siebie w innej płci lub za kilka lat. Interaktywna oferta muzeum jest bardzo bogata.
Obiekt udostępniony jest zwiedzającym przez okrągły tydzień od godziny 10:00 do 18:00. Wejście do muzeum jest bezpłatne, ale na niektóre wystawy trzeba kupić bilet.
Zbiory tego muzeum zachwycą nawet najbardziej wybrednego turystę! Eksponaty zebrane zostały na przestrzeni 3000 tysięcy lat z kultur całego świata. Dacie wiarę? Zobaczycie tutaj nie tylko rękodzieło, obrazy czy fotografię, lecz także stroje, meble i ceramikę.
Muzeum otwarte jest codziennie, oprócz piątków, w godzinach od 10:00 do 17:45. Natomiast w piątki obiekt zwiedzać możecie od 10:00 do 22:00. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny!
Manchester (sprawdź lokalizację na mapie)
Mamy nadzieję, że Wasze nogi nie odmówiły posłuszeństwa, bowiem wiele kilometrów jeszcze przed Wami. Kolejne atrakcje czekają na Was w popularnym (zwłaszcza za sprawą piłki nożnej) mieście – Manchesterze. Właśnie w tym miejscu narodził się przemysł w Anglii! Tak więc zakładajcie wygodne buty, bierzcie aparaty fotograficzne w dłonie i ruszamy!
Pamiętacie film Bibliotekarz: Tajemnica włóczni z 2004 roku? W tym miejscu z pewnością poczujecie się jak główny bohater Flynn Carsen. Biblioteka funkcjonuje od 1900 roku. Pierwotnie mieściła się ona w neogotyckim budynku w Deansgate. Dziś stanowi ona jedną z części The University of Manchester Library, a to za sprawą połączenia swych zbiorów z Victoria University of Manchester. Znadziecie tutaj doprawdy niecodzienne zbiory, m.in. iluminowane średniowieczne rękopisy czy Biblię samego Gutenberga. Ponadto w bibliotece przechowywany jest najstarszy rękopis Nowego Testamentu tzw. Papirus Rylandsa 457!
Drzwi biblioteki stoją dla Was otworem przez siedem dni tygodnia: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00 oraz w weekendy od 12:00 do 17:00.
Castlefield
Castlefield to najstarsza dzielnica miasta, o niepowtarzalnym klimacie. Wyobraźcie sobie tylko, jak spacerujecie pomiędzy wiktoriańskimi domami, spoglądacie na kanały, po których przepływają barki. Można rzec, że Castlefield to taka angielska Wenecja. Powszechnym widokiem, jakim szczyci się ta dzielnica, są ulokowane wzdłuż kanału barki mieszkalne. Podczas przechadzki może dojrzycie ruiny fortu rzymskiego Mamucium? Fort ten jest symbolem założenia miasta przez Rzymian w I wieku.
Główną i najdłuższą w centrum Castlefield ulicą jest Deansgate. Koniecznie odwiedźcie tę dzielnicę – jest jedyna w swoim rodzaju.
>>>SPRAWDŹ: Pomożemy Ci ułożyć Twój plan podróży po Wielkiej Brytanii! Nie wahaj się tylko KLIKNIJ!
Coś nam podpowiada, że panowie podczas czytania naszego przewodnika czują się jak ryby w wodzie. Pragniemy zapewnić wszystkie panie o konieczności odwiedzenia tej atrakcji. Dopiero od 2012 roku muzeum ma swą siedzibę w Manchesterze, bowiem wcześniej usytuowane było w mieście Deepdale w Lancashire. Miejsce jest jedyne w swoim rodzaju – przeczytajcie sami.
Ekspozycje rozmieszczone są na czterech piętrach. Tym sposobem, na pierwszym poziomie zobaczycie m.in. pierwszą książkę, która tłumaczyła zasady gry z 1863 roku czy koszulkę z pierwszego międzynarodowego meczu rozegranego pomiędzy Anglią a Szkocją. To jednak nie wszystko – pierwsze piętro skrywa: dział na temat światowej piłki nożnej, informacje o stadionach, charakterystyki piłkarzy. Ciekawostkami są drewniane fotele, dawniej rozmieszczane na stadionach i 10-minutowy film o tym, jak wygląda „od kuchni” miesiąc w angielskich ligach.
Widzimy, jak Wam oczy błyszczą. Zatem idziemy schodami na drugi poziom, na którym dowiecie się: jaką rolę tak naprawdę w grze odgrywają sędziowie, jakie kontuzje grożą zawodnikom. Muzeum dodatkowo oferuje atrakcje dla najmłodszych fanów (tych poniżej 5. roku życia), mogą oni spróbować własnych sił w tym sporcie. Kto wie, może Wasz syn będzie następcą Roberta Lewandowskiego?
Poziom trzeci poświęcony jest wystawom czasowym, natomiast ostatnie piętro to strefa nauki i edukacji.
Muzeum otwarte jest codziennie od godziny 10:00 do 17:00. Mamy dla Was wspaniałą wiadomość – wstęp macie za free!
W muzeum możecie spędzić nawet pół dnia i nie odczujecie nudy! W swoich zbiorach prezentuje m.in. sztukę nowoczesną, którą w Wielkiej Brytanii prezentują Damien Hirst oraz Tracey Emin. Ekspozycji jest o wiele więcej, bo blisko 25 000! Dokładnie na wystawach zobaczycie: ponad 2000 obrazów olejnych, 3000 akwareli i rysunków, 250 rzeźb, 90 figurek! Także macie co oglądać :). Obiekt składa się z trzech budynków. Muzeum liczy sobie 194 lata – a w ogóle tego po gmachu nie widać. Jak wynika z badań, w 2014 roku miejsce to odwiedziło aż pół miliona gości – tak więc możemy stwierdzić, że jest to popularny przystanek podczas wycieczki po mieście.
Drzwi muzeum stoją otworem przez siedem dni w tygodniu od godziny 10:00 do 17:00. Wstęp jest bezpłatny.
Royal Exchange Theatre
Czy znacie historię tego miejsca? Nie? W takim razie posłuchajcie… Pierwotnie ten barokowy budynek był ośrodkiem do obrotu bawełną! Czy wiedzieliście, że to właśnie Manchester był wiodącym miastem w handlu bawełną? Oczywiście, wraz z biegiem lat sytuacja uległa zmianie – bawełna przestała być towarem luksusowym. Zachodzono w głowę, co zrobić z budynkiem, który stał pusty i zapomniany. Co prawda kombinowano, by przekształcić go w stację kolejową, na szczęście jednak stanęło na tym, że dawny ośrodek handlu stanie się teatrem.
Może podczas zwiedzania poszczęści się Wam i zobaczycie jakiś spektakl? Swego czasu występowały tu takie sławy, jak Kate Winslet (życiową rolą Kate było wcielenie się w postać Rose w filmie Titanic), Helen Mirren (aktorka wcieliła się w postać Elżbiety II w filmie Królowa), czy Tom Courtenay (z pewnością znacie go z filmu Samotność długodystansowca).
Szczegółowe informacje na temat aktualnie granych spektakli znajdziecie tutaj. Ceny są różne w zależności od przedstawienia. Możecie zwiedzać obiekt przez okrągły tydzień: od poniedziałku do soboty od godziny 9:30 do ostatniego przedstawienia oraz w niedziele od 11:00 do 17:00.
Ta monumentalna katedra pochodzi z XV wieku. Wnętrze świątyni skrywa wiele ciekawostek, m.in. późnośredniowieczne meble i dach nawy głównej. Wiedzieliście, że w piwnicy katedry znajdziecie ukryty most z 1421 roku, który niegdyś łączył rzeki Irk i Irwell?
Z pewnością ucieszy Was informacja, że wstęp jest bezpłatny. Katedrę możecie zwiedzać przez okrągły rok: w poniedziałki i w piątki w godzinach 8:30-17:30, w pozostałe dni tygodnia w godzinach 8:30-18:30.
>>>ZOBACZ TAKŻE: 10 miejsc zniszczonych przez turystów!
Manchester Town Hall usytuowany jest przy placu Alberta. Obiekt został ukończony w drugiej połowie XIX wieku. Wewnątrz znajdziecie wiele pomieszczeń ceremonialnych, które zwieńczone zostały malowidłami ilustrującymi historię miasta. W skład Manchester Town Hall wchodzi ratusz, Centralna Biblioteka oraz budynki przylegające. Jest to tzw. kompleks ratuszowy. Na uwagę zasługuje wieża zegarowa, na szczycie której umieszczony jest dzwon Great Albert. Musicie wytężyć wzrok, bowiem słynny dzwon umieszczony jest na wysokości 87 metrów! Wstęp do budynków jest bezpłatny, lecz wcześniej zadzwońcie, aby się upewnić, czy w danym dniu sale nie będą zajęte, bowiem obiekt ten wykorzystywany jest przy różnych uroczystościach.
Museum of Science and Industry
Muzeum Nauki i Przemysłu to prawdziwa gratka dla złotych rączek. W tym miejscu na własne oczy zobaczycie, jak działał pierwszy komputer czy pierwsza maszyna parowa. Miejsce to jest poświęcone rozwojowi nauki, techniki i przemysłu z naciskiem na osiągnięcia dokonane w Manchesterze. Znajdziecie tutaj również muzeum… lokomotywy.
Gmach muzeum znajdziecie w dzielnicy Castlefield. Nie musicie zabierać ze sobą gotówki czy kart – wstęp jest bezpłatny. Drzwi muzeum są dla Was otwarte codziennie w godzinach 10:00-17:00.
Old Trafford
Z pewnością kibice wiedzą, że stadion Manchester United zwyczajowo nazywany jest Teatrem Marzeń. W końcu tamtejsza murawa widziała niejedno, bowiem pierwszy mecz na Old Trafford rozegrano w sezonie 1909/1910. Słyszeliście o tym, że działka została zakupiona przez Manchester Brewery Company, czyli browary manchesterskie? Podobno prezes „chmielowego trunku” podarował klubowi działkę, gdyż przez przypadek znalazł psa ówczesnego kapitana! Tym też sposobem dowiedział się on o kiepskiej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się drużyna. Prezes postanowił sfinansować wielkie przedsięwzięcie, jakim była budowa stadionu. Pierwszy mecz „Czerwone Diabły” rozegrały u siebie w 1910 roku. Gościem spotkania była drużyna Liverpool FC. Wtenczas na widowni zasiadło 80 tys. kibiców. Uwierzycie, że na dwa dni przed planowanym meczem z powodu szalejącej wichury zawalił się stary drewniany stadion Manchesteru United przy Bank Street? Czyżby to był znak od losu?
Smutną ciekawostką jest zegar znajdujący się na ścianie Trybuny Południowej, bowiem jego wskazówki tylko raz w roku wskazują dobrą godzinę. Ustawiony jest na godzinę 8:45 i tym sposobem upamiętnia on tragiczny lot z 1958 roku. Wtedy drużyna Manchester United wracała z Belgradu po wygranym meczu. Z przyczyn technicznych (brak paliwa) zrobili oni przerwę w Monachium. Gdy tylko samotol oderwał się do lotu… runął na ziemię. W tej katastrofie śmierć poniosły 22 osoby (w tym siedmiu piłkarzy). Zobaczycie tutaj także pomniki z dwiema wybitnymi osobistościami w historii „Czerwonych Diabłów”, czyli Matta Busby'ego oraz Sir Aleksa Fergusona. Oczywiście w sąsiedztwie stadionu znajduje się muzeum poświęcone historii Manchester United. W nim spędzicie mile czas z całą rodziną.
Gmach muzeum stoi otworem od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30-17:00 oraz w niedziele od 10:00 do 16:00. Wcześniej upewnijcie się, czy w danym dniu nie zaplanowano meczu, bowiem w takiej sytuacji muzeum jest nieczynne. Bilety zakupicie w cenie: £18/dorośli, £12/dzieci. Istnieje możliwość zakupu biletu rodzinnego dla 4 osób w cenie £54. Po więcej informacji klikajcie tutaj.
Jeśli znajdziecie wolną chwilę (a wiemy, że będzie to trudne), to odwiedźcie Manchester Jewish Museum. Gmach budynku powstał w drugiej połowie XIX wieku i pierwotnie pełnił funkcję hiszpańskiej i portugalskiej synagogi. Niestety, chociaż wybudowano tak piękną świątynię, zabrakło w niej wyznawców. Wszystko za sprawą migracji żydowskiej ludności na północ od miasta. Dziś muzeum oferuje Wam przepiękną historię osadnictwa żydowskiego w Manchesterze. Wyznawcy judaizmu zdążyli zaznaczyć swą obecność w mieście – mieli na to aż 200 lat. Z pewnością mile zaskoczy Was ten wiktoriański budynek. Dopiero w latach 80. XX wieku postanowiono o jego odrestaurowaniu i przywróceniu mu życia – od tej pory znajduje się w nim muzeum.
Wstąpcie tu od niedzieli do czwartku w godzinach 10:00-16:00 lub w piątki od 10:00 do 13:00. W soboty muzeum jest zamknięte. Ceny biletów prezentują się następująco: £4,50/normalny oraz £3,50/ulgowy.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Gdzie się wybrać na majówkę!
Liverpool (sprawdź lokalizację na mapie)
Liverpool, jako miasto portowe, może się poszczycić nie jednym, m.in. drużyną Liverpool FC czy chłopakami z zespołu The Beatles. Znane osobistości to jednak nie wszystko!
Radio City Tower
Zapiszcie sobie, że to punkt obowiązkowy podczas pobytu w tym mieście. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, radio oraz wieża widokowa w jednym! Oficjalnego otwarcia obiektu dokonała sama królowa Elżbieta II w 1969 roku. Co ciekawe, wieża mierzy 138 metrów, ale plasuje się dopiero na 32. miejscu pod względem wielkości w Wielkiej Brytanii. Radio City Tower jest drugim największym budynkiem Liverpoolu (na pierwszym miejscu znajduje się West Tower). Panoramę miasta warto uwiecznić na fotografii.
Wejście na punkt widokowy możliwe jest od godziny 10:00 do 17:00. Za bilety zapłacicie odpowiednio: £5,50/dorosły, £4,50/studenci i seniorzy oraz £3,50/dzieci. Jeśli Wasze pociechy nie ukończyły 5. roku życia, mogą się cieszyć bezpłatnym wejściem. Istnieje także opcja dla rodzin z dziećmi, otóż możecie zakupić bilet rodzinny (dla dwóch osób dorosłych i trójki dzieci) za £15.
West Tower
Skoro zwiedziliście już Radio City Tower, nie możecie wyjechać z Liverpoolu bez obejrzenia West Tower! Drapacz chmur kształtem przywodzi na myśl (przynajmniej nam) budowle powstałe (i wciąż powstające) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego rozmiary robią wrażenie: 140 metrów i 40 pięter – można tylko współczuć mieszkańcom, gdy windy nie działają. Budowla powstała w 2007 roku. Wiecie, co znajdziecie na 34. piętrze? Mieści się tam największa restauracja w Liverpoolu – Panoramic. Może szarpniecie się na romantyczną kolację czy rodzinny obiad w tym jakże nietuzinkowym miejscu? Podobno widok zapiera dech w piersi.
Speke Hall, Gardens and Estate
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak żyli ludzie sto lat temu? Z pewnością ich codzienność znacznie różniła się od tej, którą sami znamy. Speke Hall, Gardens and Estate to idealne miejsce, by to sprawdzić! Sam budynek powstał już w XVI wieku, lecz jego wnętrza skrywają tajemnice epoki wiktoriańskiej. Tutaj dowiecie się i ujrzycie oczyma wyobraźni, jak służba krzątała się po posiadłości wykonując żmudne obowiązki, jak panie stroiły się w swych pokojach, a gospodarze oddawali się iście męskim zajęciom. Macie ochotę na podróż w przeszłość?
Obiekt możecie podziwiać przez cały rok. Zanim się tu wybierzecie, zadzwońcie, aby dowiedzieć się, w jakich godzinach umożliwione jest zwiedzanie. Bilet wstępu wynosi ok. £8 od osoby.
Croxteth Hall and Country Park
Proponujemy Wam wycieczkę do najstarszego budynku publicznego w Liverpoolu. Wiedzieliście, że jedna z jego części pochodzi z 1575 roku? I chociaż upłynął szmat czasu od budowy jego fundamentów w formie elżbietańskiej myśliczówki – z biegiem lat budynek nabrał niepowtarzalnego charakteru. Przechadzając się po Croxteth Hall and Country Park do Waszej dyspozycji będzie m.in. prawdziwa farma, wiktoriański ogród czy park liczący 500 hektarów.
Budynki udostępniane są turystom od Wielkanocy do września w godzinach 10:30-17:00. Bilety nabędziecie w cenie: £4/dorośli oraz £2,70/dzieci.
The Bluecoat
The Bluecoat stanowi centrum kulturowe w Liverpoolu. Dlaczego warto tu przyjść? Po pierwsze, budynek pamięta XVII wiek. Po drugie, znajdziecie tu cztery galerie z m.in. wystawami czasowymi. Nie myślcie sobie, że nie są one warte zachodu. Swego czasu turyści mogli podziwiać prace samego Picassa, van Gogha, Cezanne’a.
Za wstęp oczywiście nie płacicie. Obiekt jest do Waszej dyspozycji od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-18:00 oraz w niedziele od 10:00 do 18:00.
St. George’s Hall
St. George Hall powstał na przełomie XVIII/XIX wieku. W jego wnętrzu w części centralnej znajdziecie salę koncertową, a na północ od niej szczęśliwe pary zawierają związki małżeńskie w Sądzie Cywilnym. Ponadto mieści on także tzw. małą salę koncertową. Budynek ten jest uznawany za najlepszy przykład neoklasycyzmu w Europie. Zobaczycie tutaj m.in. Galerię Widokową z nietuzinkową podłogą liczącą trzydzieści tysięcy płytek czy organy koncertowe zawierające aż siedem tysięcy piszczałek.
Bilety są bezpłatne. Budynek możecie zwiedzać codziennie od 10:00 do 16:00.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Najdłuższe ulice świata!
Ratusz pochodzący z XVII wieku umiejscowiony jest w samym sercu miasta. Budynek ten został zbudowany na wzór gruziński. Drodzy czytelnicy, wyobraźcie sobie sale balowe pełne gwaru i przepychu. Ratusz właśnie takie skarby skrywa w swym wnętrzu. Pod koniec XVIII wieku na skutek pożaru konieczna była renowacja ratusza. Za sprawą tego nieszczęśliwego zdarzenia, dziś możecie oglądać kopułę, salę posiedzeń czy właśnie salę balową. Zwróćcie uwagę na kopułę budynku, którą wieńczy trzymetrowa postać bogini mądrości – Minerwy.
Bilet wstępu wynosi £3. Zachęcamy Was do wycieczki zorganizowanej z przewodnikiem. Jeśli zgadzacie się z nami – wypełnijcie formularz dostępny na tej stronie.
Czy wiedzieliście, że Albert Dock to pierwszy niepalny magazyn w historii? Wszystko za sprawą materiałów, w składzie których nie ma drewna! Wyobraźcie sobie tylko, że dawniej wnętrza magazynu skrywały takie skarby, jak: bawełna, kość słoniowa, jedwab czy herbata. Dziś dawny dok z czerwonej cegły uznawany jest za najmodniejsze miejsce w mieście! Po wejściu do Albert Dock zobaczycie muzeum Beatlesów, oddział Tate, sklepiki i knajpki.
Każdego dnia o godzinie 14:00 odbywa się Albert Dock Walk w Centrum Informacji Turystycznej. Bilety do nabycia w cenie: £10/dorośli oraz £5/dzieci od 5. do 15. roku życia.
Spacerując po Albert Dock nie wolno Wam ominąć Muzeum Morskiego! Budynek jest w posiadaniu wielu eksponatów, m.in. wraków, mundurów, obrazów. Ciekawostką jest jedyne na świecie Międzynarodowe Muzeum Niewolnictwa, które mieści się na trzecim piętrze. Natomiast w piwnicy Muzeum Morskiego zobaczycie Muzeum Narodowych Sił Granicznych.
Gmach muzeum jest otwarty codziennie od godziny 10:00 do 17:00. Może skusi Was wiadomość, że wstęp jest bezpłatny?
Na własne oczy musicie zobaczyć tę największą anglikańską świątynię w Wielkiej Brytanii. Nie wierzycie? Pomyślcie, że budowla ta ma aż 9688 m2. Gdyby ogłoszono ranking na największą katedrę na świecie… Liverpool Cathedral zajęłaby 5. miejsce. Ta neogotycka katedra powstała nie tak dawno, bo w XX wieku. Jej autorem był zaledwie 21-letni Giles Gilbert Scott. Nazwisko to warto zapamiętać, ponieważ Scott był także twórcą projektu symbolu Wielkiej Brytanii – czerwonej budki telefonicznej.
Cześć przeznaczona do zwiedzania udostępniana jest turystom codziennie w godzinach 10:00-17:00. Jeśli chcecie się pomodlić, oczywiście za to nie jest pobierana opłata. Natomiast aby zwiedzić katedrę, koniecznie należy kupić bilet w cenie: £5,50/dorośli, £4,50/dzieci, studenci oraz seniorzy.
Będąc w Liverpoolu nie sposób nie odwiedzić The Beatles Story! Właśnie w tym mieście rozpoczęła karierę sławna czwórka chłopaków z charaterystycznymi czuprynami. The Beatles Story to nic innego jak muzeum, które w mało muzealny sposób prezentuje poszczególne etapy rozwoju zespołu. W zbiorach nie zabraknie zdjęć czy instrumentów, przy pomocy których powstawały największe hity. Ciekawostkę stanowią okulary Johna Lennona, przez które każdy może dziś spojrzeć na świat. Stałą wystawę poświęconą ich twórczości znajdziecie w piwnicy Albert Dock.
Bilety do nabycia w kasie za: £14,95/dorośli, £11,50/seniorzy i studenci, £9/dzieci od 5 do 15 lat. Wystawa otwarta jest od kwietnia do października od godziny 9:00 do 19:00 oraz w miesiącach listopad-marzec od 10:00 do 18:00.
Chinatown
W tym miejscu bez zmiany swojego położenia geograficznego znajdziecie się w sercu Dalekiego Wschodu. Liverpool podobnie zresztą jak inne światowe miasta ma swą dzielnicę, w której panują Chińczycy. Jednak liverpoolska Chinatown jest najstarszym osiedlem tego typu w Europie – jego początki sięgają 1800 roku. Odwiedzając tę dzielnicę możecie skosztować (za niewielką cenę) pysznej kuchni czy pochodzić po małych sklepach oferujących turystom pamiątki prosto z odległych Chin.
Anfield Stadium
Kibice piłki nożnej chyba czują się jak w raju. Proponujemy Wam zwiedzanie stadionu chluby miasta – drużyny Liverpool FC. Czy wiedzieliście, do kogo pierwotnie należała tutejsza murawa? Otóż jako pierwsi po obiekcie biegali piłkarze Everton. Pod koniec XIX wieku (tak, stadion ma już swoje lata) drużyna Everton przeniosła się na Goodison Park, pozostawiając Anfield Stadium chłopakom z Liverpool FC. Dziś stadion jest w stanie pomieścić około 50 tysięcy widzów. Ciekawostką jest, że fakt ten nie przeszkodził w 1952 w osiągnięciu rekordu frekwencji: wtenczas 2 lutego mecz na żywo obejrzało… 61 905 fanów! Przy obiekcie znajdziecie również muzeum, które w pełni poświęcone jest ulubionej drużynie mieszkańców Liverpoolu. Pamiętacie, jak podczas Ligi Mistrzów nasz rodak wykonał słynny Dudek Dance? Gmach odkryje przed Wami wszystkie tajemnice (no prawie wszystkie) drużyny Liverpool FC. Budynek skrywa także smutną historię – upamiętnia on dwie tragedie, podczas których śmierć ponieśli kibice.
Muzeum stoi dla Was otworem od godziny 9:00 do 17:00. Bilety do nabycia w cenie: £9/dorośli, £6/dzieci poniżej 16. roku życia, studenci oraz seniorzy. Rodzinom z dziećmi proponujemy zakup biletu 2+2 za kwotę £25.
Sami widzicie, jak wiele atrakcji w swej ofercie ma Anglia. Tylko od Was zależy, w jaką stronę skierujecie swe kroki. Podane przez nas miasta są tylko propozycją – Wy ostatecznie decydujecie, co zwiedzicie! Pamiętajcie, aby podczas planowania wycieczki wziąć jednak pod uwagę...
Bezapelacyjnie jest to obowiązkowy punkt dla odwiedzających południową Anglię. Stonehenge to budowle pamiętające epoki brązu i żelaza. Ciekawostką jest, że ta budowla megalityczna jest miejscem objętym największą ilością badań na Ziemi. Niewiarygodne, prawda? Do dnia dzisiejszego naukowcy spierają się, w jaki sposób udało się ówczesnym ludziom ułożyć kamienie w pionie.
Bilety do tego nietuzinkowego miejsca do nabycia w cenie: £15,30/dorośli oraz £9,10/dzieci od 5 do 15 lat. Budowle możecie podziwiać od 16 października do 31 marca codziennie w godzinach 9:30-17:00. Dla zainteresowanych przygotowane są także przewodniki audio w cenie £3.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz podróżować do niezwykłych, tajemniczych miejsc? Zobacz nasz artykuł!
SZKOCJA (sprawdź lokalizację na mapie)
Będąc w Wielkiej Brytanii nie sposób nie odwiedzić Szkocji. Nie martwcie się – nie zabraknie tu atrakcji. Z pewnością zainteresuje Was informacja, że w Szkocji na 6 mln mieszkańców przypada aż 11 mln owiec. Pewnie zastanawiacie się, czy oprócz łąk znajdziecie w kraju jakąkolwiek zabudowę? Oczywiście, że tak – i to jaką!
Zamek w Edynburgu z pewnością stanowi nie lada gratkę dla fanów militariów. Panowie ,przyznajcie się, który z Was w dzieciństwie nie marzył o byciu rycerzem? I która z pań nie marzy o mężczyźnie w zbroi? Warto więc odwiedzić miejsce, w którym dzielni rycerze niegdyś przebywali, mieszkali i naradzali się w sprawie taktyki wojennej. Zamek ten stanowi symbol Szkocji. Gdy spojrzycie na twierdzę, dodatkowo fascynację wywoła w Was jej otoczenie. Otóż zamek mieści się na wzniesieniu sięgającym około 120 m n.p.m. – tym samym zamek prezentuje się niczym ten opisywany w bajkach. Jak głosi legenda, w zamku straszy. Nie śmiejcie się – ponoć to prawda! Podobno niegdyś chciano zbadać sieć podziemnych korytarzy. W tym celu wysłano chłopca grającego na dudach, aby krocząc po poszczególnych korytarzach wydawał dźwięk za pomocą instrumentu. Tym samym miał informować pozostałych o swojej dokładnej lokalizacji. W pewnym momencie dudy ucichły, a chłopca nigdy nie odnaleziono. Według legendy niekiedy da się słyszeć dźwięk dud w lochach… Może sprawdzicie, czy to prawda, czy tylko mrzonki? Dodatkowo na zamku zobaczycie najstarszy budynek w Edynburgu. Tym mianem określana jest kaplica św. Małgorzaty, której powstanie datowane jest na XII wiek.
Obiekt dostępny jest do Waszej dyspozycji przez okrągły rok. W miesiącach kwiecień-wrzesień w godzinach 9:30-18:00 oraz od października do marca od 9:30 do 17:00. Bilety do nabycia w cenie: £16,50/dorośli, £9,90/dzieci od 5. do 15. roku życia oraz £13,20/seniorzy.
Poszukiwaczom przygód proponujemy zwiedzanie Zamku Urquhart nad brzegami jeziora Loch Ness. Czy wiedzieliście, że jest to jeden z największych zamków Szkocji? Do dziś przed zamkiem stoi średniowieczna broń miotająca. Spoglądając w dół z twierdzy może komuś z Was uda się dojrzeć potwora z Loch Ness?
Zamek jest do Waszej dyspozycji od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9:30-18:00, w październiku od 9:30 do 17:00 oraz od 1 listopada do 31 marca od 9:30 do 16:30. Bilety do nabycia w cenie od: £8,50/dorośli, £5,10/dzieci od 5. do 15. roku życia. Mamy dobrą wiadomość dla rodzin – dzieci poniżej 5 lat mają wstęp bezpłatny!
>>>ZOBACZ TAKŻE: Dokąd uciec na czas jesiennej słoty?
Koniecznie musicie zobaczyć rezydencję monarchów brytyjskich w Szkocji na własne oczy. Jeśli marzycie o spotkaniu z królową Elżbietą II, może Wam się to udać w okolicy czerwca (raczej z niezbyt bliskiej odległości). Dla turystów udostępnione zostały również apartamenty państwowe, m.in. salonik, w którym królowa udziela audiencji. Nieopodal znajduje się zamek, w którym niegdyś przebywała sama Maria Stuart.
Od listopada do marca możecie odwiedzać rezydencję w godzinach 9:30-16:30 oraz od kwietnia do października od 9:30-18:00. Za wstęp zapłacicie odpowiednio: £12,50/dorośli, £11,40/studenci i seniorzy oraz £7,50/dzieci i osoby niepełnosprawne. Dobra wiadomość dla rodzin z dziećmi – opłaca się Wam zakupić bilet rodzinny, czyli 2+3 za £32,50.
The Scotch Whisky Experience
Zdaniem rodowitych Szkotów whisky jest nie tyle alkoholem, co życiodajną wodą! Tym samym będąc w Edynburgu nie sposób nie wstąpić do muzeum poświęcanego temu trunkowi. Bilet nabędziecie w cenie około £13. Sporo? W cenę wliczona jest degustacja jednego z pięciu smaków whisky. Ponadto usłyszycie ciekawą historię tego trunku, a także proces produkcji tej życiodajnej wody.
Camera Obscura and World of Illusions
Przyznajcie, że każdy z Was choć przez chwilę chciałby na powrót stać się dzieckiem. Umożliwi Wam to właśnie Camera Obscura and World Illusions. W miejscu tym przez około dwie godziny będziecie doświadczać magii! Zobaczycie tu nie tylko Camera Obscura, czyli prototyp aparatu fotograficznego, lecz także… przespacerujecie się po wodzie. Tak, to nie są żarty!
Bilety do tej atrakcji wynoszą: £15/dorośli, £13/studenci i seniorzy, £11/dzieci od 5 do 15 lat. Obiekt udostępniony jest dla odwiedzających codziennie od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-18:00, w piątki od 10:00 do 19:00 i w soboty od 9:30 do 20:00 oraz w niedzielę od 9:30 do 19:00.
Słyszeliście o tym, że Edynburg jest uznawany za najbardziej nawiedzone miasto w Europie? Jedna z wielu szkockich legend głosi, jakoby Mary King’s Close powstało w XVII wieku, gdy mieszkańców wyspy dziesiątkowała dżuma. W tamtych czasach Edynburg w niczym nie przypominał obecnej stolicy Szkocji – brak higieny, dymiące kominy, fekalia na ulicach... Za winowajcę zarazy uznano właśnie Mary King’s Close. Władze miasta postanowiły zamurować ulice z obu stron, aby uchronić pozostałych Szkotów od epidemii. Po roku otwarto ulicę – znaleziono tam 600 zwłok ludzkich i wiele martwych zwierząt. Jak widzicie historia tego miejsca jest nie tylko ponura, ale wręcz makabryczna. Po dziś dzień niektórzy zapewniają o dziwnych odczuciach, jakich doświadczają podczas pobytu w Mary King’s Close. Bez względu na to, czy wierzycie w duchy, czy nie – warto tu przyjść, by doznać tego na własnej skórze. Pocieszymy Was, bowiem osoby bardziej pragmatyczne twierdzą, że zbiorowe uczucia są wynikiem bliskiego sąsiedztwa jeziora Loch Ness.
Tak bardzo chcecie zobaczyć atrakcje Wielkiej Brytanii, ale nie chce się Wam samym rozplanowywać podróży? Zostawcie to nam. Jako osobiści doradcy podróży, zorganizujemy Wasze wakacje w wymarzonym miejscu! Nie wierzycie? Dowiedzcie się szczegółów pod tym linkiem. Wystarczy, że skontaktujecie się z nami poprzez formularz kontaktowy lub napiszecie do nas przez nasz fanpage na Facebooku.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz oglądać filmy i serile? Sprawdź gdzie kręcono najpopularniejsze z nich!
Jedną rzecz z pewnością możemy Wam obiecać – podczas pobytu w Wielkiej Brytanii nie będziecie narzekać na nudę! Kraj ten ma tak wiele do zaoferowania, że aż trudno nam to ubrać w słowa.
Szukającym adrenaliny polecamy najszybszą, najefektowniejszą i najbardziej szaloną eskapadę łodzią po Tamizie, czyli Thames Rocket. Przeżycie to na zawsze pozostanie w Waszej pamięci! Firma organizuje różne oferty (również dla rodzin dziećmi). Przykładowo za czterdziestominutową wycieczkę zapłacicie £41,50/dorośli, £33,50/dzieci w wieku 10-14 lat.
Rodziny z dziećmi (i nie tylko) zapraszamy do ZSL London Zoo, będącego najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Gorąco zachęcamy Was do odwiedzin w tym miejscu – znajdziecie tutaj ponad osiemset gatunków zwierząt. W szczególności na uwagę zasługuje Penguin Beach, czyli plaża zdominowana przez trzy gatunki pingwinów oraz Buterffly Paradise, otwarte nie tak dawno, bo w 2006 roku, motylarium. Bilety do nabycia w kasie w cenie £20,45/dorośli, £16,40/dzieci oraz dzieci niepełnosprawne, £18,40/seniorzy studenci oraz dorosłe osoby niepełnosprawne. Natomiast dzieci poniżej 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.
Brakuje Wam słońca? I na to mamy rozwiązanie. Czym prędzej wybierzcie się na Półwysep Kornwalijski St Ives. Jest to jeden z najsłynniejszych kurortów Wielkiej Brytanii. Szerokie plaże i turkusowa woda corocznie przyciągają rzesze turystów oraz miłośników surfingu.
Czy wśród naszych czytelników znajdą się fani Tolkiena? Tak, wiemy, że przewodnik dotyczy Wielkiej Brytanii, a nie Nowej Zelandii, lecz wapienny wąwóz Cheddar w hrabstwie Somerset sprawi, że niejeden z Was poczuje się jak bohater z Władcy Pierścieni.
Staramy się myśleć o wszystkich, dlatego miłośnikom wspinaczek górskich proponujemy zdobycie Ben Nevis. Góra nie jest może najwyższa w Europie (1344 m n.p.m.), lecz z pewnością w Wielkiej Brytanii.
Jak widzicie, możemy tak mnożyć liczne atrakcje bez końca! Zaufajcie nam – po wycieczce zrozumiecie, że Wielka Brytania to nie tylko mgła, wilgoć i ciągła mżawka. Już wiecie, czego szukać w Wielkiej Brytanii? Czeka Was zatem, najważniejszy krok, czyli podjęcie decyzji, na jakie wczasy chcecie się wybrać! Sprawdźcie najlepsze oferty najbardziej popularnych biur podróży, klikajac tutaj.
>>>SPRAWDŹ: Interesuje Cię jakie są najdroższe hotele na świecie? Zobacz nasz artykuł!
Co warto?
- Korzystać z darmowych atrakcji podczas wycieczki m.in. zajrzeć do British Museum.
- Odwiedzić Wielką Brytanię.
- Rezerwować bilety online – zawsze kilka funtów pozostanie w Waszym portfelu.
- Zainwestować w wygodne obuwie.
- Podczas korzystania z komunikacji publicznej nie tracić czujności – złodziej tylko czeka na okazję!
Czego nie warto?
- Spieszyć się! Dajcie się oczarować temu miejscu.
- Targować się w sklepach – i tak na 99% nic tym nie osiągniecie.
- Marudzić na pogodę. I tak jej nie zmienicie :).
>>>SPRAWDŹ: Komunikacja publiczna w Wielkiej Brytanii!
Redaktor
-
LONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROKLONDYN NA SYLWESTRA I NOWY ROK Tegoroczne opcje s...WIĘCEJ>>