Londyn

LondynTransport

Komunikacja publiczna

Po mieście najszybciej i najłatwiej można poruszać się metrem. Kursuje od 1863 r. i jest największym metrem na świecie – ma 400 km długości, 12 linii (odpowiednio oznaczonych kolorami) i 272 stacji. Podzielone jest na 9 stref (6 z nich znajduje się w tzw. Londynie Wielkim). Bilety jednorazowe są dość drogie (od £3 do £7). Podczas kilkudniowego pobytu warto skorzystać z elektronicznych kart – Oyster Card lub Travelcards.

   Oyster to najlepsze rozwiązanie dla turystów. Można ją kupić na każdej stacji. Kosztuje £5, które jest zwracane przy zwrocie karty. „Oysterkę” ładujemy na dowolną kwotę, z której pobierana jest kwota za poszczególne przejazdy. Travelcard  to rozwiązanie dla osób chcących zatrzymać się w Londynie na dłużej. Te karty dzielą się na dzienne (ważność kończy się o 4:30 dnia następnego), tygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne i roczne. Cena zależy od wybranych stref miasta. Podróże autobusami są najtańsze, ale i najdłuższe. Miasto zakorkowane jest praktycznie cały czas, więc jeśli zależy Wam na czasie, lepiej wybrać metro. Popularną formą przemieszczania się jest sightseeing, czyli przejazd autobusem bez dachu z przewodnikiem lub udział we free-tourach - London Walking Tours (są oferowane 3: „Changing of the Guard”, „Rock ‘n’ Roll”, „Jack the Ripper”). Trwają one do 90 min. Kupując bilet dobowy (ok. £25/os. lub ok. £75/2+2) możecie brać udział we wszystkich wyżej wymienionych wycieczkach. Możliwe jest też przedłużenie ważności biletu do 48 h (koszt £5/os. dorosła) i skorzystanie z darmowego rejsu Tamizą do historycznego Greenwich.

Wynajem pojazdu

Dobrym sposobem na zwiedzanie Londynu jest wynajem dostosowanego do Waszych potrzeb auta, dzięki czemu ominą Was przesiadki w autobusach! Multiwyszukiwarka aut pomoże Wam znaleźć samochód spośród ofert najlepszych wypożyczalni!

Rower

 Ze względu na ogrom miasta, zwiedzanie go na rowerze może okazać się nie lada wyzwaniem, ale dla chcącego nic trudnego! Na pewno zyskacie dzięki temu trochę niezależności w ustalaniu trasy i unikniecie nerwów związanych z niekończącymi się korkami. Rower możecie wypożyczyć na jednej z ponad 400 stacji Boris Bikers – pierwsze 30 minut korzystania jest darmowe, na dłuższy okres należy wykupić abonament Santander Cycles.


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc na już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż "co nieco" na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.plProsimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem ma sens i że warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.