Barcelona

BarcelonaWprowadzenie

Wprowadzenie

Metropolia zamknięta między morzem a górami. Miejsce, w którym radość nigdy się nie kończy! To esencja hiszpańskości – wolności, ciepła, zabytków i pięknych krajobrazów. Barcelona tętni życiem i słońcem. Jest krajem, który zachwyci każdego – poszukiwaczy perełek architektury, miłośników zabaw do rana i fanów piłki nożnej. Zaraża optymizmem i na zawsze zostaje w pamięci! Zachęciliśmy Was do tej podróży? Jeśli marzycie tylko o tym, by znaleźć się na plaży w Hiszpanii, koniecznie skorzystajcie z naszej pomocy dostępnej tutaj. Pomożemy Wam zorganizować niesamowitą wycieczkę. Możecie też napisać do nas maila (rezerwacje@breakplan.com) lub wiadomość na Facebooku :).

Informacje ogólne

Drugie (po Madrycie) co do wielkości miasto Hiszpanii. Zajmuje 100 km2 powierzchni i mieszka w nim ponad 1 600 000 mieszkańców (cała aglomeracja miejska to prawie 5 milionów, co stanowi 6. miejsce w Unii Europejskiej). Religią najczęściej wyznawaną jest katolicyzm. Barcelona należy do autonomicznej wspólnoty Katalonii i jest jej stolicą. Administracyjnie podzielona jest na 10 okręgów. Miasto ma 9 miejskich plaż, które zostały uznane za najlepsze na świecie. Nie czekajcie, już teraz przejdźcie do naszej wyszukiwarki wczasów i wybierajcie wśród setek ofert najbardziej znanych biur podróży.

Geografia i historia

Barcelona mieści się w północno-wschodniej części Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym. Na terenie miastaMiasto-Barcelona-Katalonia-breakplan znajduje się wzgórze Montjuic o wysokości 173 m n.p.m. oraz rzeki Besos i Llobregat. Do Barcelony należą wybrzeża: Costa Daurada, Costa Maresme i Costa Brava. 

Mogłoby się wydawać, że tak nowoczesne miasto powstało niedawno. Błąd! Początki Barcelony sięgają III w. p.n.e., kiedy to osiedlili się tu Rzymianie. Przez dwa tysiące lat historia miasta była bardzo burzliwa. W XIX wieku Katalonia stała się najbogatszym regionem w Hiszpanii i utrzymuje tę pozycję do dziś. Barcelona w czasie wojny była bombardowana, a po śmierci generała Franco w 1975 roku obszar zyskał status wspólnoty autonomicznej. Najsilniejsze piętno odcisnęła tu historia początku XX wieku, czyli okres twórczości Gaudiego – wykreowane przez niego architektoniczne motywy do dziś przyciągają rzesze turystów.

Kultura i zwyczaje

Barcelona to miasto z typowym hiszpańskim temperamentem! Mieszkańcy są niezwykle otwarci, chętni zarówno do pomocy, jak i wspólnej zabawy. Niemalże codziennie można doświadczyć radosnej fiesty na ulicach i plażach. Otwartość barcelończyków można zobaczyć już przy powitaniu – nie podają sobie oni ręki, a całują w policzek. Nie można natomiast obrażać się za spóźnienia – w tym mieście nawet półgodzinna zwłoka jest tolerowana. Tu nikt się nie spieszy! Nawet w restauracjach kultura jest dość frywolna – ilość brudu świadczy o ilości klientów i tym samym o popularności lokalu, w którym liczy się przede wszystkim smak potraw.

 


Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.