Barcelona

BarcelonaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI

Katedra św. EulaliiUlica La Rambla | Port Vell | Sagrada Familia | Park Gaudiego | Muzeum Picassa | Barri Gotic | Casa Mila | Bazylika Santa Maria del MarFC Barcelona Camp Nou | Fundacja Joan Miró Montjuic | Museu Nacional d'Art de Catalunya | Port Aventura

 

Barcelona oferuje wiele karnetów turystycznych, dzięki którym można odwiedzić atrakcje turystyczne, restauracje, sklepy, skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie lub ze zniżką. Można kupić je w głównych biurach turystycznych na Plaça de Catalunya, Plaça Sant Jaume i lotniskach. 

Karnet ArticketBCN ważny jest przez 3 miesiące i daje możliwość zwiedzenia: Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC), Fundacji Joan Miró, Museu d'Art Contemporani de Barcelona (MACBA), Fundacji Antoniego Tapies Undació, Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB) i Muzeum Picassa. Do nabycia jest on w jednym z obiektów, w oddziałach Caixa Catalunya i biurach podróży. Karta kosztuje ok. 40 euro.

Arqueoticket oferuje bezpłatny wstęp do największych muzeów archeologicznych w Barcelonie: Museu Nacional d'Art de Catalunya, Museu d’Història de Barcelona, Museu Egipci de Barcelona, Centre Cultural del Born. Karta kosztuje ok. 14 euro i jest ważna przez rok.

 

Katedra św. Eulalii (Seu, La Catedral)

Katedra znajduje się w centrum Dzielnicy Gotyckiej (Barri Gotic). Jest jedną z najpotężniejszych gotyckich katedr na terenie Hiszpanii! Zachwyca imponującą architekturą zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Została wybudowana w XV wieku na miejscu wcześniejszej bazyliki. W katedrze warto zwrócić uwagę na rzeźbione stalle, Capella de Lepanto (Kaplice Lepanto) i krużganki.

Zwiedzanie: codziennie, pon.-pt. 8:30-12:30 oraz 17.45-19:30, w soboty 8.30-12:30 oraz 17.15-20:00 i niedziele w godz. 8:30-13:45 oraz 17:15-20:00.

Bilety: darmowe w czasie mszy (zakaz fotografowania) do 12:45 od poniedziałku do soboty i do 13:45 w niedziele i po 17:15, w godz. 13-17 (pon.-sob.) i 14-17 (niedziele) bilet kosztuje 7 euro.

Dojazd: stacja metra Jaume I.

 

Ulica La Rambla

Sopot ma Monciak, ParyżPola Elizjeskie, a Barcelona – La Ramblę. Szeroki bulwar rozciąga się od Plaça de Catalunya do Pomnika Kolumba w porcie. Przy La Rambla jest wiele kawiarni, restauracji, kwiaciarni, sklepów i klubów nocnych, a także straganów z pamiątkami. To idealne miejsce, by poczuć prawdziwą atmosferę tętniącej życiem Barcelony. Jednakże, jeśli spacerujesz wzdłuż La Rambli w godzinach wieczornych, uważaj na kieszonkowców.

Zwiedzanie: Darmowe cały rok, sklepy zazwyczaj są czynne w godzinach 10:00-20:00.

Dojazd: stacja metra Liceu (środek ulicy).

 

Port Vell

Po katalońsku znaczy „stary port”. Jest naprawdę imponujący! To główny handlowy port, po 1992 r. przerobiony na centrum rekreacyjno-usługowe. Obszar portu zaczyna się przy pomniku Kolumba, który wieńczy koniec La Rambli. Największą atrakcją Port Vell jest oceanarium L'Aquarium, w którym można podziwiać 11 tysięcy okazów z 450 gatunków morskich zwierząt, oraz należący do Muzeum Morskiego żaglowiec Santa Eulalia.

Zwiedzanie: oceanarium – codziennie, 10:00-20:00 (weekend do 20:30).

Bilety: oceanarium – bilet normalny 21 euro, ulgowy 16 euro.

Dojazd: stacja metra Drassanes lub Barceloneta.

 

Sagrada Familia

Świątynia Świętej Rodziny jest najbardziej charakterystycznym symbolem Barcelony i największym dziełem Antoniego Gaudiego. By zająć się jej budową, architekt porzucił wszelkie zajęcia i zamieszkał w niej. Niestety, zginął, potrącony przez tramwaj. Zgodnie z życzeniem – pochowano go wewnątrz Sagrady Familii. Katedra jest zaprojektowana w stylu secesyjnym z domieszką elementów gotyckich. Choć jeszcze w pełni niedokończona, to corocznie odwiedzają ją rzesze turystów. Plan ukończenia: 2026 rok. Ależ będzie fiesta!

Zwiedzanie: codziennie od 9:00 do 18:00.

Bilety: przy zakupie online od 17 euro (z przewodnikiem 26 euro), na miejscu wersja podstawowa około 20 euro.

Dojazd: Stacja metra Sagrada Família.

 

Park Gaudiego (Park Güell)

Zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Łączy on elementy krajobrazu naturalnego z ekstrawagancją architektury. Na terenie parku znajduje się gigantyczna, charakterystyczna jaszczurka, kolumnady, a także dom Gaudiego, w którym mieści się kolekcja mebli i pamiątek związanych z artystą. Z tarasu widokowego rozciąga się panorama na całą metropolię!

Zwiedzanie: codziennie 8:00-21:30 w sezonie wiosna-lato i 8:30-18:15 w sezonie jesień-zima.

Bilety: normalny - 10 euro, bilet dla dzieci 7-12 lat i dla osób powyżej 65. roku życia - 7 euro.

Dojazd: w pobliżu stacji metra Vallcarca, lub linia autobusowa 116 przystanek Marianao-Mercedes lub Larrard-Rambla Mercedes.

 

Muzeum Picassa

Być w Hiszpanii i nie zobaczyć obrazów Picassa to grzech. W tym muzeum znajduje się jeden z największych zbiorów dzieł sztuki artysty. Kolekcja obejmuje rysunki z dzieciństwa Picassa, dzieła z okresu błękitnego (1901-1904) i okresu różowego (1907-1920), plakaty wystawowe oraz prace kubistyczne.

Zwiedzanie: od wtorku do niedzieli 9:00-20:30, w czwartek do 21:30, w poniedziałki 10:00-17:00.

Bilety: wystawa stała – 12 euro, wystawa czasowa – 6,50 euro, obie – 14 euro. W każdą, pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny.

Dojazd: w pobliżu stacji metra Jaume I lub przystanek Princesa-Montcada linii 120.

 

Barri Gotic (Dzielnica Gotycka)

W wąskich, krętych uliczkach dzielnicy zobaczycie gotyckie budowle z okresu Złotego Wieku. W dzielnicy warto przejść na Plaça Sant Jaume, który jest centrum życia politycznego miasta, renesansowy Palau de la Generalitat (lokalizacji rządu katalońskiego) i Ajuntament (ratusza). W pobliżu, na Palau Plaça del Rei mieści się Muzeum Historii Barcelony, Museu d'Historia de la Ciutat.

 

Casa Mila

Miejsce znane z każdej barcelońskiej pocztówki! Pofałdowany dom (kamienica) na rogu Paseo de Gracia zbudowany w latach 1906-1910, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego. Niestety, władze często lubią zasłaniać jej urok... banerami reklamowymi. W budynku mieści się muzeum poświęcone Gaudiemu, taras widokowy oraz pokój urządzony w stylu XX wieku.

Zwiedzanie: codziennie, 9:00-20:30 i 21:00-23:00.

Bilety: normalny – 22 euro, ulgowy – 16,50 euro, dzieci w wieku od 7 do 12 lat – 11 euro, dzieci poniżej 6. roku życia – za darmo.

Dojazd: Stacja metra Diagonal.

 

Bazylika Santa Maria del Mar

Jeden z najpiękniejszych kościołów w Barcelonie. Niegdyś było to miejsce kultu dla cieśli i kupców, których groby znajdują się w bazylice. Świątynia zachwyca pięknymi witrażami. 

Zwiedzanie: darmowe.

Dojazd: stacja metra Barceloneta.

 

FC Barcelona Camp Nou i Muzeum

Nie lada gratka dla fanów futbolu! To największy stadion w Europie. W obiekcie jest możliwość zobaczenia szatni piłkarzy, ławeczek, studia telewizyjnego oraz przejścia tunelem. Muzeum FC Barcelona prezentuje historię klubu, trofea i prywatne pamiątki piłkarzy. Strefa multimedialna pozwala przeżyć jedne z najwspanialszych chwil klubu.

Zwiedzanie: godziny otwarcia zależne od miesiąca i dnia (czy grany jest mecz). Informacje na tej stronie.

Bilety: 26 euro.

Dojazd: stacja metra Les Corts lub Palau Reial.

 

Fundacja Joan Miró

Znajduje się na wzgórzu Montjuic. Fundacja jest jedną z najbardziej innowacyjnych galerii w mieście. Poświęcona życiu i twórczości katalońskiego artysty Miró. Kolekcja liczy ponad 14 tysięcy sztuk malarstwa, grafiki i rzeźb. 

Zwiedzanie: otwarte w różnych godzinach w zależności od dnia i sezonu. Więcej informacji tutaj.

Bilety: 13 euro.

Dojazd: kolejką na wzgórze, stacja Miramar.

 

Montjuic (Wzgórze Żydów)

Na wzgórzu znajduje się nie tylko stadion sportowy, Pałac Narodowy i Fundacja Joan Miró, ale także Poble Espanyol – muzeum architektoniczne na świeżym powietrzu. Inne atrakcje to XVIII-wieczny zamek Castell de Montjuic, Fontanna Montjuic z magicznym pokazem światła, muzyki i wody. Na wysokość 173 m wjeżdża się kolejką, a ze szczytu rozpościera się imponujący widok na port z jednej i na Plac Hiszpański (z dawną areną byków przerobioną na centrum handlowe) z drugiej strony.

Dojazd: kolejka ma początek na stacji metra Paral-el.

 

Museu Nacional d'Art de Catalunya (MNAC)

Muzeum Sztuki Katalońskiej znajdujące się na Montjuic. Mieści zbiory gotyckich, romańskich skarbów i artefaktów religijnych. Ponadto plac przed muzeum zachwyca aleją fontann.

Zwiedzanie: w sezonie letnim: wtorek-sobota 10:00-18:00, niedziela 10:00-15:00.

Bilety: 12 euro.

Dojazd: Jak na Montjuic lub do stacji metra Pl. Espanya i w górę schodami wzdłuż fontann.

 

Port Aventura

Największe w Hiszpanii wesołe miasteczko, które co roku odwiedza 3,5 miliona osób. Położone jest 90 km od Barcelony i zapewnia zabawę na ponad 100 obiektach, w tym największej kolejce górskiej w Europie. Atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych!

Zwiedzanie: 10:00-24:00 w sezonie letnim, 10:00-20:00 w pozostałym.

Bilety: 50 euro dla osób w wieku 11-59 lat.

Dojazd: na południowy zachód od Barcelony, najwygodniej samochodem, można pociągiem. Lotnisko El Prat oferuje przejazdy autokarem. Wszystkimi środkami można dostać się w czasie ok. 1 godziny.

 

Podobają Wam się te wszystkie atrakcje? To jak, wybierzecie się na wycieczkę po Barcelonie? Mamy dla Was świetny program! Aby wyszukać ofertę wczasów dopasowaną do Waszych potrzeb, skorzystajcie z naszej wyszukiwarki :).

Pozostałe

Co warto?

  • Będąc blisko Barcelony, z pewnością warto odwiedzić leżące niedaleko miasteczko Girona. Nawet jeden dzień wystarczy, by poznać jego uroki – zupełnie inne niż w Barcelonie. Girona słynie bowiem ze średniowiecznej starówki i historycznej Dzielnicy Żydowskiej.
  • Będąc latem, koniecznie odwiedzić chiringuitos! To małe drewniane bary, które w okresie letnim powstają na plaży. Serwują kolorowe drinki i charakterystyczną muzykę. Można poczuć się jak na Karaibach!
  • Podczas zwiedzania w upalny dzień warto skusić się na smoothie przyrządzone ze świeżych, lokalnych owoców. Sprzedawane jest niemal na każdym kroku. Koszt napoju to 1-2 euro, a dodaje energii i orzeźwienia na cały dzień.

 

Czego nie warto?

  • Spożywać alkoholu w miejscach publicznych, ani kupować go w sklepie po 23. Zakaz ten jest omijany na przeróżne sposoby, ale warto dmuchać na zimne.
  • Stołować się na La Rambli. Ta reprezentacyjna ulica mieści w sobie lokale z menu stworzonym pod turystów – drogie i niewyszukane. Wystarczy jednak odejść kilka uliczek w bok, by zjeść w przyzwoitej cenie.

 

 Wiecie o Barcelonie już bardzo dużo, na pewno wystarczająco, żeby przekonać się do odwiedzenia tego miasta. Napiszcie do nas maila (rezerwacje@breakplan.com) lub wejdźcie na naszego Facebooka, a my zorganizujemy wakacje za Was. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.