Łotwa

ŁotwaInne

Waluta

W roku 2015 Łotwa przyjęła Euro, które jest oficjalną walutą. Jeśli jesteśmy w posiadaniu karty kredytowej lub debetowej - pobranie gotówki nie będzie problematyczne w Rydze i większych miastach. Punkty wymiany walut znajdują się na lotnisku, w większości banków i hoteli, w kantorach, centrach handlowych i dworcach autobusowych. Jeśli nastawiamy się na odwiedzenie mniejszych miejscowości, warto wziąć ze sobą dodatkową gotówkę, zanim znajdziemy bankomat.

Honorowana jest większość kart kredytowych (w szczególności MasterCard i Visa).

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Ceny produktów spożywczych

• bochenek chleba 0,80 euro,

• litr mleka 0,75 euro,

• masło 1,10 euro,

• piwo 0,90 euro,

• woda mineralna 0,80 euro,

• litr napoju gazowanego 0,60 euro.

 

Cały czas zastanawiacie się, ile zapłacicie za Wasze wakacje? Przeliczcie złotówki na euro! Możecie się zarejestrować i bezpiecznie wymienić pieniądze po dużo korzystniejszym kursie niż w punktach stacjonarnych u naszego partnera. Wystarczy, że klikniecie w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, baner może się nie wyświetlić):

 

Bilety wstępu

Centraltirgus, czyli hale targowe: wejście jest za darmo, ale docierają do nas słuchy, że najlepsi potrafią tu zostawić całkiem spory majątek.

• Muzeum Okupacji Łotwy: Wstęp jest bezpłatny. Muzeum jest otwarte przez cały tydzień w godzinach od 11 do 18.

• Riga Ghetto Museum: Sugerowane wsparcie wynosi – dla dorosłych 5 euro, dla dzieci 3 euro. Muzeum utrzymuje się jedynie z datków. Muzeum jest czynne od 10 do 18 od poniedziałku do soboty. W niedzielę jest zamknięte.

• Muzeum Motoryzacji: Bilet dla dorosłych kosztuje 10 euro, a dla dzieci, studentów oraz osób powyżej 60 roku życia – 5 euro. Dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo! Muzeum jest czynne godzinach od 10 do 18 przez cały tydzień.

• Muzeum Laima: Dorośli za wejściówkę płacą 7 euro, dzieci, seniorzy, osoby niepełnosprawne i studenci dzienni 5 euro, a dzieci do 6 roku życia - 3 euro. Oprowadzanie po muzeum trwające półtorej godziny to opłata 7,5 euro. Samodzielne wykonanie czekolady to koszt 9 euro. Oprowadzanie plus udział w produkcji czekolady wynosi 16 euro dla dorosłych i 14 euro dla dzieci.

• Międzynarodowe Muzeum Wódki: cena nieznana, ciekawe jaki… procent Waszej wypłaty będzie stanowić.

• Muzeum Nakryć Głowy: Od maja do listopada dorośli płacą za bilet 4 euro, a studenci i emeryci - 3 euro. W pozostałych miesiącach podane ceny zmniejszają się o 0,5 euro. Dzieci poniżej 7 roku życia przez cały rok wchodzą za darmo. Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli od 10 do 18.

• Pauls Stradins Medicine History Museum: Wejściówka dla dzieci to koszt 0,71 euro, studenci i emeryci płacą 1,41 euro, a dorośli 2,13 euro. Bilet rodzinny dla dwóch opiekunów i dwójki dzieci to koszt 4,27 euro. Oprowadzanie przez przewodnika to 9,96 za grupę. Muzeum jest otwarte we wtorki, środy, piątki i soboty w godzinach 11 – 17, w czwartki między 11 a 19, a w niedziele od 11 do 16. W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

• Muzeum Porcelany: Ceny biletów są następujące: wejściówka dla dorosłych to koszt 2,50 euro, dla studentów i emerytów - 1 euro. Przedszkolaki i osoby niepełnosprawne nie płacą nic. Uczestnictwo w malowaniu porcelany waha się od 4,60 do 10,50 euro. Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem w języku angielskim kosztuje 9,40 euro. Muzeum jest otwarte przez cały tydzień w godzinach od 11 do 18 oprócz poniedziałków.

• ZOO w Dyneburgu: Dorośli za wejściówkę muszą zapłacić jedynie 0,60 euro, uczniowie i studenci - 0,30 euro, a przedszkolaki wchodzą za darmo. ZOO otwarte jest od 10 do 18 od środy do niedzieli włącznie.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej niebezpieczne miejsca na świecie.

Niebezpieczeństwa

Chociaż niebezpieczeństwa czyhające na turystów podróżujących po Łotwie są takie same jak w innych europejskich krajach, warto przestrzegać standardowych środków ostrożności.

Po pierwsze lepiej nosić przy sobie małe sumy pieniędzy, po drugie - mieć przy sobie numer banku, by w razie, odpukać w niemalowane, kradzieży zastrzec kartę, a wracając wieczorami i nocami omijać parki i ich okolice. Chociaż przestępczość nie jest wysoko rozwinięta to uważajcie na siebie i swoje rzeczy w tłocznych miejscach, czyli na dworcach i targach. W ścisku kieszonkowcy mają prawdziwy raj na ziemi. Samochody ze względów bezpieczeństwa również warto trzymać na strzeżonym parkingu.

Co ciekawe – palenie tytoniu i spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zakazane. Chyba nie chcecie dostać mandatu w wysokości od 15 do 150 euro i wpaść w niebezpieczeństwo… finansowe?

Ciekawostki

• W dawnych czasach Morze Bałtyckie od strony Łotwy zamarzało całkowicie, a podróżni mogli swobodnie przedostawać się do Szwecji, zatrzymując się na noc w zajazdach stawianych okresowo na lodzie.

• Najdłuższa rzeka w kraju to Dźwina. Jest to druga pod względem wielkości rzeka uchodząca do Morza Bałtyckiego.

• Główną religią jest protestantyzm, chociaż Łotwa to bardzo zróżnicowany kraj, zresztą nie tylko pod tym względem. Ryga jest jedynym miastem w Europie, w którym znajduje się aż 5 różnych wyznaniowo kościołów.

• Łotwa jest 4,8 razy mniejsza od Polski, a zamieszkuje ją zaledwie niecałe 2 miliony osób. Jest naprawdę niewielka, ale mamy wrażenie, że na każdego mieszkańca przypada po kilkanaście atrakcji.

• Z faktów historycznych warto zapamiętać, że Łotwa uzyskała niezależność od ZSRR 21 sierpnia 1991 roku. Resztę zostawiamy dla pasjonatów.

• Ryga jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Odwiedźcie koniecznie to różnorodne miejsce położone zaledwie niespełna 650 kilometrów od Warszawy.

• Łotysze chętnie śpiewają i hucznie obchodzą święto Ligo! Jeżeli odwiedzicie Łotwę akurat w czasie świętowania przesilenia letniego, to jesteśmy pewni, że wers „Sera, sera – matko Jana, Līgo, Līgo! Piwa, piwa - ojcze Jana, Līgo,Līgo” – zapamiętacie do końca życia!

• Nie wiemy, co chcielibyście załatwiać w urzędach na Łotwie w czasie urlopu, ale musicie wiedzieć, że obowiązuje tam przerwa obiadowa między 12 a 13 i nikogo wtedy nie zastaniecie na miejscu pracy!

• Żużlowcy i rajdowcy, blogerki modowe i styliści, smakosze i zapaleni historycy – zapraszamy Was na Łotwę, bo każdy z Was odnajdzie tu coś dla siebie! Oferta muzeów w tym kraju jest naprawdę rozbudowana i… zaskakująca.

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Ważne numery

Od 2007 roku każdy numer komórkowy na Łotwie jest poprzedzony cyfrą 2. Poniżej podajemy Wam numery, które przydadzą się Wam w razie nagłych sytuacji. Mamy nadzieję, że nie będziecie musieli z nich skorzystać.

 

Straż pożarna 01

Policja 02

Pogotowie 03

Informacja turystyczna 6703 7900

Ambasada RP w Rydze dyżur 24h (371) 6703 1509

Biuro numerów 1188

Łotewska Agencja Turystyczna 24h w języku angielskim 6220 3300

 

Wiesz już wszystko o Łotwie? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:15:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy