Łotwa

ŁotwaTransport

Komunikacja publiczna

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Łotwa, a zwłaszcza Ryga ma bardzo rozbudowaną komunikację miejską. Przez ulice mkną autobusy, tramwaje, trolejbusy, minibusy, a także taksówki. Może się zrobić tłoczno! Główny problem, który spotyka podróżujących po mieście turystów to brak możliwości zakupu biletu, który uprawnia do przemieszczania się różnymi środkami transportu. Na każdy rodzaj transportu trzeba kupić osobny bilet. Jeżeli chcecie trochę zaoszczędzić, kupcie bilety przez internet. Są po prostu tańsze niż sprzedawane przez kierowcę.

Jeżeli chodzi o konkretne ceny przejazdów,  są one następujące: bilet godzinny – 2,30 euro, bilet 24-godzinny – 5 euro, bilet trzydniowy – 10 euro, bilet pięciodniowy – 15 euro. Jeżeli zabieracie ze sobą zwierzaka, to musicie również i jemu opłacić przejazd. To koszt 1,5 euro. Nie zapłacicie za to nic, jeżeli Wasz pupilek jest przewożony jako… bagaż podręczny, czyli na przykład w specjalnym transporterze. Więcej informacji znajdziecie tutaj: goo.gl/r8CIY5.

Na koniec przedstawimy Wam komunikację publiczną w Rydze w liczbach: 10 linii tramwajowych, kilkanaście trolejbusowych, kilkadziesiąt autobusowych i minibusowych, a także 9 linii nocnych. Łatwo możecie znaleźć odpowiednie połączenia na tej stronie: goo.gl/KJrjRB. Z pociągami też nie jest źle – za przejazd z Rygi do Dynenburga zapłacicie około 7 euro, a pokonacie prawie 230 kilometrów. To naprawdę niezła cena.

Pamiętajcie o wcześniejszym zaplanowaniu podróży, ponieważ nie na wszystkich przystankach znajdziecie rozkłady jazdy konkretnych środków transportu. Chyba, że liczycie na miłą pogawędkę z Łotyszami, których spotkacie na przystanku?

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

 

Czas przejazdu autobusów między łotewskimi miastami (wyjazd z Rygi):

 • Agłona 4,5 godz.
 • Bauska 1 godz.
 • Kieś 2 godz.
 • Dynenburg 4 godz.
 • Kuldyga 3 godz.
 • Lipawa 4 godz.
 • Limbazi 2 godz.
 • Sigulda 1 godz.
 • Talsi 3 godz
 • Valmiera 2,5 godz.
 • Windawa 4 godz.
Wynajem pojazdu

WYNAJEM POJAZDU

Większość wiodących międzynarodowych agencji wynajmu ma siedzibę na lotnisku w Rydze. Jeżeli nie chcecie przemieszczać się publicznymi, zatłoczonymi środkami transportu, trzymając się siebie nawzajem i na plecach czując oddech Łotyszy na karku – zachęcamy do wypożyczenia samochodu. W nich klimatyzacja zawsze działa. Koszt takiego wypożyczenia jest uzależniony od miesiąca, w którym jedziecie, a także samochodu, którym chcecie się poruszać. Trzeba się liczyć z tym, że opłata za jeden dzień wynosi około 43 euro.

Zwiedzając Łotwę w dostosowanym do waszych potrzeb aucie, ominą was przesiadki w autobusach i pociągach! wyszukiwarka aut pomoże Wam znaleźć samochód dopasowany do waszych wymagań spośród ofert najlepszych wypożyczalni!

Teraz jeszcze kilka podstawowych informacji dla kierowców. Przez cały okrągły rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania, a opon zimowych używa się od 1 grudnia do 1 marca. Gotowi do startu?

 

>>>SPRAWDŹ: Spontaniczna podróż z plecakiem czy all-inclusive? Nasz Osobisty Doradca podróży dostosuje wyjazd do Twoich potrzeb!

Rower

ROWER

Ponieważ Łotwa to kraj, w którym dominują tereny nizinne, nie zmęczycie się, pedałując pod górę - napotkane wzniesienia to najwyżej górki, a może nawet góreczki. Nawet dla maluchów nie będą stanowiły specjalnego wyzwania do pokonania. Na Łotwie funkcjonuje wiele firm, które wypożyczają rowery. Wynajęcie roweru na trzy godziny to koszt 7 euro, za osiem godzin zapłacicie 10 euro, natomiast za cały dzień – 15 euro. Kask i zamek do przymocowania roweru w razie postoju jest wliczony w cenę. Gdybyście chcieli spalić trochę kalorii po ciężkim łotewskim obiedzie, rower to doskonały wybór. Jeśli wciąż zastanawiacie się, co warto zobaczyć w Rydze, czy w ogóle na Łotwie, rower stanowi świetną okazję do szybkiej i dowolnie zaplanowanej przez Was trasy. 

A może taksówką będzie szybciej i przyjemniej? Ceny przewoźników są zróżnicowane. Wynoszą około 0,60 euro za kilometr. Wliczana jest również dodatkowa opłata za minutę jazdy, która wynosi około 0,15 euro. Firm taksówkarskich jest naprawdę wiele. Taksówkarze zwykle mówią po angielsku i w komunikatywny sposób. Na pewno się dogadacie!

Autostop

AUTOSTOP

Nie ma specjalnych przeciwwskazań do podróży autostopem. Warto jednak, jak zawsze w takich okolicznościach, zachować szczególną ostrożność i wyposażyć się w dobrą mapę oraz naładowany telefon. W dzisiejszych czasach jest wielu podróżników, którzy właśnie autostopem przemierzają świat, ponieważ jest to tani sposób pokonywania kilometrów, a także daje szansę na spędzanie czasu z rodowitymi mieszkańcami, którzy mają do opowiedzenia wyjątkowe historie. Nie poznacie ich z książek czy medialnych przekazów. Pamiętajcie jednak, że przezorny zawsze ubezpieczony!

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Łotwie?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 20:15:22
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy