NiemcyTransport
W stolicy Niemiec komunikacją dojedziecie niemal wszędzie, posiada ona bowiem świetnie zorganizowany system. Miasto podzielone jest na strefy A, B i C. Pierwsza obejmuje centrum, druga resztę Berlina, natomiast ostatnia umożliwi Wam przejazd do sąsiadujących z Berlinem miast (m.in. do Poczdamu). Do wyboru macie także wiele biletów: jednorazowy, umożliwiający przejazd do 6 przystanków autobusem lub 3 koleją miejską, kosztuje 1,50 euro, a za bilet całodniowy zapłacicie 6,70 euro. Do tego możecie nabyć bilety 48-godzinne, 72-godzinne lub pięciodniowe. Warto ściągnąć na telefon aplikację Offi, która umożliwi Wam szybkie wyszukiwanie transportu miejskiego, jak również zapoznać się ze stroną berlińskiego transportu miejskiego.
Podróżowanie komunikacją po Niemczech może wiązać się z nieplanowanymi kosztami. Jeśli jednak decydujecie się na tę formę podróży, dobrze jest wybrać pociąg. Sieć kolejowa jest tam bardzo dobrze rozbudowana oraz obsługiwana przez imponującą ilość różnego rodzaju przewoźników. Tanią opcją na podróżowanie jest wykupienie jednodniowego biletu DB Bahn, który upoważnia Was do jazdy pociągami regionalnymi po całym kraju. Cena takiego bilety to 44 euro. Jeśli jednak zdecydujecie się pojechać większą grupą, za każdą kolejną osobę dopłacicie 8 euro. Pamiętajcie, że ten bilet da się kupić na maksymalnie 5 osób. Jeśli jedziecie na wyjazd z własnymi dziećmi do 15 roku życia to ich podróż będzie bezpłatna. Bilet ten obowiązuje jedynie w tygodniu, poza którym kosztuje 49 euro. Jest to jednak bilet rodzinny, więc na jednym mogą podróżować 2 osoby dorosłe (powyżej 15lat) oraz maksymalnie 3 osoby poniżej 15 roku życia. Jeśli chcecie podróżować po kraju związkowym, możecie kupić bilet jednodniowy (Lander Tickets), który umożliwi Wam podróż po całym landzie. Koszt biletu jest zależny od regionu.
>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Niemczech samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!
Wynajem samochodu w Niemczech to koszt około 100 zł za dobę. Szczegóły można znaleźć na przeznaczonych do tego stronach internetowych. Pamiętajcie, że w dużych miastach Niemiec wyznaczona jest tzw. strefa ekologiczna - oznacza to, że w obrębie aglomeracji mogą poruszać się tylko pojazdy spełniające określone standardy w zakresie emisji gazów. Jeśli zdecydujecie się na podróż własnym autem, koniecznie wykupcie tzw. umweltzone czyli specjalną plakietkę, o której więcej możecie przeczytać tutaj.
>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Niemczech?
Redaktor