Czarnogóra

CzarnogóraDojazd

Loty

Czarnogóra dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami oddalonymi od siebie o 84 km. – są to lotniska w Podgoricy i Tivacie. Głównym przewoźnikiem jest Montenegro Airlines (www.montenegroairlines.com). Niestety nie ma możliwości, aby dotrzeć samolotem bezpośrednio z Polski do Czarnogóry – konieczna jest przesiadka w innym europejskim mieście, np. Wiedniu, Belgradzie czy Budapeszcie. Warto poszukać tanich lotów czarterowych do Czarnogóry, jednak jest to opcja dla osób, które elastycznie podchodzą do kwestii organizacyjnych. Wiele biur podróży oferuje możliwość zakupu samego biletu lotniczego bez konieczności wykupywania wycieczki.

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Opcja lotów czarterowych to idealna okazja dla zwolenników last minute, ponieważ biura podróży zazwyczaj udostępniają oferty w momencie, gdy nie uda im się sprzedać wszystkich biletów, a więc w ostatniej chwili. Cena za bilet do Czarnogóry może wynosić nawet 250-350 zł, przy czym u innych przewoźników takich jak Air Serbia czy Austrian Airlines cena za bilet z przesiadką wynosi nawet 1300 zł. Oferty last minute do Czarnogóry to idealna okazja, aby w przystępnej cenie dotrzeć do malowniczego zakątka Europy. Oczywiście nie bez znaczenia jest termin podróży – ceny są wyższe w okresie od czerwca do września. Warto jednak rozejrzeć się za tańszą ofertą wcześniej – nawet kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem. Wtedy ceny są niższe, a ofert jest więcej.

W wyszukaniu odpowiedniego lotu pomoże Wam wyszukiwarka znajdująca się na naszej stronie.

kotor-czarnogora-breakplan

Czas podróży wynosi od 2 do 16 godzin, biorąc pod uwagę czas oczekiwania w miejscu przesiadki. Lotnisko Podgorica jest oddalone około 10 km. od centrum. Na lotnisku jest możliwość wynajęcia samochodu, którym drogą E65 dotrzecie do centrum w 15 minut, a następnie drogą M2.3 lub E80 w godzinę dojedziecie do Budvy. Na lotnisku są dostępne taksówki oraz lokalne autobusy i minibusy, które oferują przejazdy do wielu okolicznych miast i miejscowości nadmorskich. Natomiast Tivat jest niewielkim lotniskiem, pozbawionym komunikacji miejskiej. Na lotnisku można wynająć samochód lub taksówką dojechać do centrum miasta, oddalonego zaledwie o 4 km. Lotnisko położone jest tuż nad Boką Kotorską, która jest doskonałym miejscem wypoczynkowym. Często wykorzystywanym przez turystów rozwiązaniem jest podróż samolotem do Dubrownika, oddalonego około 20 km. od granicy czarnogórskiej, skąd można wyruszyć autobusem w dalszą trasę. Autobusy odjeżdżają z dworca bardzo często; w sezonie urlopowym co godzinę i objeżdżają całe wybrzeże. Jest to idealna okazja do podziwiania niezwykle malowniczego wybrzeża Chorwacji i Czarnogóry.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

Pociąg

Podróż pociągiem do Czarnogóry wymaga dużej determinacji i cierpliwości. Nie ma możliwości, aby z Polski dojechać pociągiem bezpośrednio do Czarnogóry. Należy liczyć się z minimum dwiema przesiadkami – w Budapeszcie i Belgradzie lub Suboticy. Do Budapesztu można dojechać ze Szczecina, Warszawy i Krakowa, a następnie stamtąd odjeżdżają pociągi do Belgradu. Koniecznie zwróćcie uwagę, na który dworzec w Budapeszcie przyjeżdżacie i zarezerwujcie sobie czas na ewentualny dojazd na dworzec Keleti, z którego kursują pociągi do Belgradu. Jeśli do odjazdu pociągu macie sporo wolnego czasu, warto wybrać się na zwiedzanie, zwłaszcza Starego Miasta. Spacer po uliczkach Budapesztu to doskonała przerwa na odpoczynek od podróży i okazja do zwiedzenia jednej z piękniejszych stolic europejskich.

Podróż do Belgradu zajmuje około 8 godzin, a stamtąd łatwo dostać się do Baru, ponieważ pociągi kursują kilka razy dziennie. Podróż zajmuje około 8-9 godzin, ale warto ostatnią godzinę jazdy spędzić na podziwianiu urokliwego kanionu rzeki Moracy. Podróż z Polski do Czarnogóry zajmuje łącznie około 28 godzin jazdy pociągiem. Do tego trzeba doliczyć czas oczekiwania na przesiadkę w Budapeszcie i Belgradzie, które mogą wynosić nawet kilka godzin. Za bilet normalny dla jednej osoby w jedną stronę zapłacicie około 1000 zł. Przydatne dla podróżujących są zniżki kolejowe, które mogą znacznie zmniejszyć koszty podróży. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wykupienie biletu InterRail, ważnego we wszystkich krajach na trasie z Polski do Czarnogóry. Koszt takiego biletu dla osoby dorosłej to 264 EUR, a studenci do 26 roku życia płacą za bilet 200 EUR. Oferta zniżkowa InterRail upoważnia do podróżowania łącznie przez 5 dni z 15 możliwych. Więcej informacji na temat zniżek kolejowych można uzyskać na stronie https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/zagraniczne/.

Połączenia kolejowe ulegają zmianom mniej więcej co pół roku, dlatego przy planowaniu podróży trzeba je kontrolować, aby uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Weźcie też pod uwagę, że w okresie urlopowym pociągi są przepełnione, a kilkudziesięciogodzinna podróż nie należy do najprzyjemniejszych. Na trasie z Belgradu do Baru pociąg przejeżdża przez ponad 250 tuneli i ponad 240 mostów – miejcie aparat pod ręką, bo widoki są cudowne. Rozkłady jazdy można sprawdzić na międzynarodowej wyszukiwarce połączeń na stronie http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/d.

tunel-czarnogora-breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Chesz zabrać ze sobą w podróż jak najwięcej rzeczy przy tym mieć jak najmniejszy bagaż? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

Samochód

Czarnogóra oddalona jest od Polski o ponad 1600 km. Czas podróży samochodem do Czarnogóry wynosi w przybliżeniu 20 godzin i jest to zdecydowanie najłatwiejszy i najtańszy sposób transportu. Przepisy drogowe obowiązujące w Czarnogórze są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w większości krajów europejskich. Polskie prawo jazdy jest tam honorowane, a od kierowcy nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC, z wyjątkiem Zielonej Karty. Polska Zielona Karta jest ważna w Czarnogórze, o ile jest na niej wymieniony symbol Czarnogóry (MNE). Można wyrobić ją w Polsce – większość ubezpieczycieli wystawia ją za darmo lub na granicy – w Czarnogórze kosztuje to około 15 EUR. Po przekroczeniu granicy z Czarnogórą należy zwrócić szczególną uwagę na prędkość, gdyż jej przekroczenie może skutkować drastycznie wysokim mandatem. W terenie zabudowanym dla samochodów osobowych obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, poza terenem zabudowanym do 80 km/h, a na drogach ekspresowych do 110 km/h. Przez cały rok obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi całą dobę światłami mijania oraz zapiętymi pasami bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów pojazdu.

Przy wjeździe do Czarnogóry należy mieć przy sobie dokument tożsamości – dowód osobisty w przypadku pobytu do 30 dni, paszport ważny jeszcze minimum przez 6 miesięcy od daty planowanego powrotu w przypadku pobytu do 90 dni lub wizę, jeśli planowany czas pobytu na terytorium Czarnogóry przekracza 90 dni. Ponadto trzeba posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym, ubezpieczenie OC oraz Polską Zieloną Kartę. Jeżeli podróżujecie samochodem firmowym najlepiej poprosić firmę leasingową o upoważnienie wystawione w języku angielskim. Natomiast jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, konieczna będzie pisemna zgoda na używanie pojazdu poza granicami Polski – wystarczy upoważnienie wystawione przez Polski Związek Motorowy. Jeśli decydujecie się na podróż autem, warto pamiętać o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Jeżeli na terenie Czarnogóry dojdzie do wypadku, a polski kierowca nie jest sprawcą, otrzyma on odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej sprawcy wypadku. Aby jednak tak się stało, poszkodowany musi wystąpić do firmy ubezpieczeniowej z Czarnogóry osobiście. Procedura jest długa i wyczerpująca. Natychmiast po wypadku należy zawiadomić policję (nr tel. 92), która sporządzi protokół i oświadczenie. Istotną kwestią w takiej sytuacji jest to, aby nigdy nie podpisywać żadnego dokumentu, jeśli nie zna się języka czarnogórskiego. W tym celu należy poprosić o tłumacza, którego policja czarnogórska ma obowiązek wezwać. Protokół z wypadku oraz wszelkie oświadczenia zostają przesłane do firmy ubezpieczeniowej sprawcy oraz poszkodowanego i tam czekają na rozpatrzenie. Czas oczekiwania może wynosić w sezonie letnim nawet do 6 miesięcy, dlatego należy monitorować sprawę drogą mailową. Wypłata odszkodowania następuje na konto bankowe poszkodowanego. W przypadku, gdy obywatel Polski jest sprawcą wypadku, odszkodowanie na rzecz poszkodowanego wypłacane jest z polisy ubezpieczeniowej na podstawie Zielonej Karty.

Autostrady w Czarnogórze są bezpłatne, podobnie jak przejazd przez granicę. Od 2011 roku zniesiono opłatę ekologiczną od wjeżdżających na terytorium kraju, a jedyna opłata drogowa pobierana jest za przejazd tunelem Sozina i wynosi 2,5 EUR.

droga-czarnogora-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Сzarnogórze samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

 

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,3 promila. Przekroczenie dopuszczalnej ilości do 0,5 promila karane jest mandatem do 200 EUR, a powyżej 0,5 promila do 2000 EUR. Przewożenie osoby nietrzeźwej na przednim fotelu pasażera grozi mandatem do 150 EUR. Używanie telefonu jest dozwolone jedynie przez zestaw głośnomówiący lub słuchawkę zakładaną na ucho. Należy także pamiętać o zadbaniu o foteliki dla dzieci do 5 lat. Miejscowe przepisy ruchu drogowego zabraniają posiadania w pojazdach antyradarów, co grozi mandatem do 1000 EUR. Celnicy na przejściach granicznych nakazują zdemontowanie anteny i pozwalają jechać dalej. Podczas podróży zalecane jest korzystanie z autoryzowanych stacji paliw, gdyż lokalni dystrybutorzy dysponują paliwem słabszej jakości. Cena za litr benzyny wynosi około 4,60 zł, a litr oleju napędowego kosztuje około 3,75 zł. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu oraz kręte drogi zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i ograniczenie prędkości. Większość dróg jest słabo oznakowana i wąska. Podczas jazdy przy stromym zboczu zagrożenie stanowią obsypujące się kamienie oraz często wyskakujące na trasę zwierzęta. Jazda serpentynami powoduje utrudnienia w postaci korków, ale za to daje możliwość rozkoszowania się pięknymi widokami. Stan dróg w Czarnogórze jest zróżnicowany. Znaczna ich część prowadzi przez tereny górskie, co wydłuża czas podróży.

 

Poniżej przedstawiamy dwie trasy samochodowe oraz mapy przejazdu z Polski do Czarnogóry:

1. Warszawa – Cieszyn – Brno – Wiedeń – Maribor – Zagrzeb – Karlovac – Split – Dubrownik – Budva

Najwygodniejsza, ale najdłuższa podróż, przebiegająca w znacznej części przez autostrady (opłaty należy wnieść w Chorwacji, Słowenii, Austrii i Słowacji). Jeżeli wybierzecie tę opcję, przygotujcie się na to, że czeka Was przeprawa promem. Ta trasa jest niezwykle ciekawa, jeśli chodzi o widoki. Będziecie mieli okazji podziwiać piękne wybrzeże Dalmacji. Trasa ma długość 1814 km.

https://goo.gl/maps/eQ8t8fpwXUU2

 

2. Warszawa – Cieszyn – Żylina – Budapeszt – Mohacz – Osijek – Tuzla – Sarajewo – Niksic – Budva

Trasa omija Austrię i Słowenię, dzięki czemu jest tańsza, bo nie płacimy za przejazd autostradami. Droga z Sarajewa prowadzi przez góry i kaniony rzek, co gwarantuje przepiękne widoki. Długość trasy wynosi 1619 km., ale czas jazdy może być dłuższy niż w przypadku pierwszej opcji.

https://goo.gl/maps/jFMvXVX9RZE2

Droga do Czarnogóry samochodem wydaje Wam się męcząca, jednak na miejscu chcielibyście mieć auto? Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest wynajęcie pojazdu. Możecie zrobić to jeszcze przed wyjazdem korzystając z tej wyszukiwarki.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Politykę wjazdową do Czarnogóry.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy