CzarnogóraPolityka wjazdowa
Polacy, którzy wybierają się do Czarnogóry w celach turystycznych na czas nie dłuższy niż 90 dni (wliczając datę przyjazdu i wyjazdu) nie muszą wyrabiać wizy. Dokumentem niezbędnym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty (w przypadku pobytu nie dłuższego niż 30 dni) lub paszport, który musi być ważny jeszcze minimum przez pół roku od daty planowanego powrotu.
Przy przekraczaniu granicy z Czarnogórą należy zwrócić uwagę na wwożone artykuły. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu produktów mięsnych, tj. wyrobów wędliniarskich (w tym próżniowo pakowanych lub peklowanych), konserw oraz ryb, owoców morza, produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery.
>>>ZOBACZ TEŻ: Najsilniejsze paszporty świata: na którym miejscu plasuje się polski paszport?
Na potrzeby własne można wwieźć na terytorium Czarnogóry:
- sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zaleconą przez lekarza (np. produkty bezglutenowe) pod warunkiem, że są one oryginalnie zapakowane i nie wymagają specjalnych warunków przechowywania,
- świeże owoce i warzywa z wyłączeniem ziemniaków, o całkowitej masie nie przekraczającej 5 kg,
- suszone owoce i warzywa, suszone grzyby, kawę, kakao, przyprawy, herbatę do 1 kg,
- alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1 l,
- wodę pitną w oryginalnym opakowaniu do 5 l,
- napoje chłodzące w oryginalnych opakowaniach do 2 l,
- żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. makaron, ravioli) i inne produkty spożywcze (np. słodycze, dżemy), które nie wymagają specjalnych warunków.
Wywóz kwoty do 2000 EUR na osobę nie wymaga deklaracji. Kwota pomiędzy 2000, a 15 000 EUR powinna być zgłoszona podczas odprawy celnej. Dozwolony jest wwóz do 200 sztuk papierosów albo 50 cygar lub 250 g tytoniu na osobę.
Polacy, którzy wybierają się do Czarnogóry na czas dłuższy niż 90 dni muszą posiadać wizę. Aby ją uzyskać należy zgłosić się do Ambasady Czarnogóry w Warszawie. Tam wypełnia się wniosek i na miejscu otrzymuje wizę. Do złożenia wniosku potrzebny jest paszport i dwa zdjęcia. Osoby niepełnoletnie, które podróżują do Czarnogóry bez opieki rodziców powinny posiadać ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski lub serbski. Należy podać dane osobowe, numer paszportu i termin pobytu osoby nieletniej na terytorium Czarnogóry. Wymagane są także dane osoby pełnoletniej, pod której opieką będzie dziecko w czasie podróży i pobytu. Zgodnie z przepisami czarnogórskimi nieletni nie posiadający zgody rodziców lub opiekuna prawnego na pobyt na terenie Czarnogóry nie mogą przekroczyć granicy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 41. Dział konsularny ambasady świadczy usługi obejmujące wnioski wizowe, odnowienia paszportowe, rejestracje małżeństwa, legalizację dokumentów, narodziny dziecka i inne. Kontakt z działem konsularnym Ambasady Czarnogóry w Warszawie mogą Państwo nawiązać bezpośrednio telefonicznie pod numerem (+48) 22 319 56 70 lub poprzez e-mail: poland@mfa.gov.me.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Miejsca i atrakcje Czarnogóry.
Redaktor