Czarnogóra

CzarnogóraPolityka wjazdowa

Przepisy wjazdowe

Polacy, którzy wybierają się do Czarnogóry w celach turystycznych na czas nie dłuższy niż 90 dni (wliczając datę przyjazdu i wyjazdu) nie muszą wyrabiać wizy. Dokumentem niezbędnym do przekroczenia granicy jest dowód osobisty (w przypadku pobytu nie dłuższego niż 30 dni) lub paszport, który musi być ważny jeszcze minimum przez pół roku od daty planowanego powrotu.

Przy przekraczaniu granicy z Czarnogórą należy zwrócić uwagę na wwożone artykuły. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu produktów mięsnych, tj. wyrobów wędliniarskich (w tym próżniowo pakowanych lub peklowanych), konserw oraz ryb, owoców morza, produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery.

 

Na potrzeby własne można wwieźć na terytorium Czarnogóry:

- sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zaleconą przez lekarza (np. produkty bezglutenowe) pod warunkiem, że są one oryginalnie zapakowane i nie wymagają specjalnych warunków przechowywania,

- świeże owoce i warzywa z wyłączeniem ziemniaków, o całkowitej masie nie przekraczającej 5 kg,

- suszone owoce i warzywa, suszone grzyby, kawę, kakao, przyprawy, herbatę do 1 kg,

- alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1 l,

- wodę pitną w oryginalnym opakowaniu do 5 l,

- napoje chłodzące w oryginalnych opakowaniach do 2 l,

- żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. makaron, ravioli) i inne produkty spożywcze (np. słodycze, dżemy), które nie wymagają specjalnych warunków.

Wywóz kwoty do 2000 EUR na osobę nie wymaga deklaracji. Kwota pomiędzy 2000, a 15 000 EUR powinna być zgłoszona podczas odprawy celnej. Dozwolony jest wwóz do 200 sztuk papierosów albo 50 cygar lub 250 g tytoniu na osobę.

Wiza

Polacy, którzy wybierają się do Czarnogóry na czas dłuższy niż 90 dni muszą posiadać wizę. Aby ją uzyskać należy zgłosić się do Ambasady Czarnogóry w Warszawie. Tam wypełnia się wniosek i na miejscu otrzymuje wizę. Do złożenia wniosku potrzebny jest paszport i dwa zdjęcia. Osoby niepełnoletnie, które podróżują do Czarnogóry bez opieki rodziców powinny posiadać ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski lub serbski. Należy podać dane osobowe, numer paszportu i termin pobytu osoby nieletniej na terytorium Czarnogóry. Wymagane są także dane osoby pełnoletniej, pod której opieką będzie dziecko w czasie podróży i pobytu. Zgodnie z przepisami czarnogórskimi nieletni nie posiadający zgody rodziców lub opiekuna prawnego na pobyt na terenie Czarnogóry nie mogą przekroczyć granicy. Szczegółowe informacje można uzyskać w Ambasadzie Czarnogóry w Warszawie przy Al. Ujazdowskich 41. Dział konsularny ambasady świadczy usługi obejmujące wnioski wizowe, odnowienia paszportowe, rejestracje małżeństwa, legalizację dokumentów, narodziny dziecka i inne. Kontakt z działem konsularnym Ambasady Czarnogóry w Warszawie mogą Państwo nawiązać bezpośrednio telefonicznie pod numerem (+48) 22 319 56 70 lub poprzez e-mail: poland@mfa.gov.me.

 


 Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-02-17 18:10:32
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)