Czarnogóra

CzarnogóraJedzenie i napoje

Potrawy i napoje

Kuchnia czarnogórska zachwyca bogactwem i różnorodnością smaków. Mieszkańcy Czarnogóry uwielbiają celebrować posiłki i spędzają dużo czasu przy stole z rodziną i znajomymi. Na stole możecie znaleźć różnego rodzaju mięsa, zwłaszcza przyrządzanego na grillu, ryby i owoce morza. Będąc w Czarnogórze koniecznie spróbujcie tradycyjnego dania Čevapi – grillowane pałeczki mięsne z wołowiny i wieprzowiny lub jego wersji w postaci hamburgera, czyli Pljeskavice. Oba dania podawane są z warzywami i sosami lub w popularnym tam placku pita. Najlepszą Pljeskavicę przyrządzają nad Jeziorem Czarnym, w Parku Narodowym Dormitor. Będąc w górach spróbujcie też kajmaku – solonej śmietany przechowywanej w beczkach, którą je się z chlebem (nie przypomina naszego pieczywa, jest to różnych rodzajów bułka). Daniem mięsnym godnym polecenia jest pršut, czyli wieprzowa szynka suszona i wędzona prawie 8 miesięcy. Najlepszy pršut zjecie w górach Lovćen. Popularne są też szaszłyki mięsne z rożna. W restauracjach serwowane są różnego rodzaju sałatki. Najpopularniejsze z ich to sałatka bałkańska, składająca się z pomidorów, świeżych ogórków i sera bałkańskiego oraz šopska, która serwowana jest z pomidorami, serem feta, octem i czosnkiem. Tradycyjnym daniem, które otrzymacie w glinianym naczyniu jest Prebranac – fasola zapiekana z cebulą, papryką i przyprawami. Niespotykaną nigdzie indziej potrawą jest musaka, czyli zapiekane w sosie z mleka i jajek warstwy ziemniaków z mięsem mielonym i cebulą. Jeżeli lubicie zupy, musicie spróbować czarnogórskiej čorby – gęstej, warzywnej zupy z kawałkami mięsa. Wielbicielom słodkości polecamy spróbować baklavy (orzechy włoskie z miodem zapiekane we francuskim cieście), tulumby (słodkie, podłużne pączki), krempity (cienkie ciasto z kremem waniliowym) oraz kesten torty (ciasto z jadalnych kasztanów). Warto wiedzieć, że miód czarnogórski cieszy się opinią najlepszego wśród krajów bałkańskich.

wyspa-czarnogora-breakplan

Specjałami kuchni nadmorskiej są ryby i owoce morza. Króluje tu dorsz, okoń morski, kalmary, ośmiornice i dorada. Natomiast nad Jeziorem Szkoderskim można zjeść najlepiej przyrządzonego w kraju karpia, pstrąga czy węgorza. W kuchni nie może zabraknąć oliwy z oliwek oraz warzyw, takich jak: szparagi, oliwki, cebula, pietruszka, cykoria. Składniki te są głównymi dodatkami do przyrządzanej na ruszcie ryby. Tradycją wśród mieszkańców jest picie słodkiej, czarnej kawy parzonej po turecku w tygielku niemal o każdej porze dnia. W górach możecie spróbować unikalnej herbaty z ziół i kwiatów górskich. Orzeźwiającym napojem jest mleko owcze o kwaśnym, słonym smaku i konsystencji jogurtu. Wybierajcie typowe, lokalne restauracje, nie standardowe pizzerie. Każda czarnogórska restauracja serwuje tradycyjne dania w przystępnych cenach.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?

Alkohole

Czarnogóra słynie z win i doskonałych rakii – bałkańskiego trunku. Pije się sporo wytrawnego wina – koniecznie skosztujcie Vranac (czerwone) i Krstač (białe), dostępnych w każdej restauracji i sklepie. Zwolennikom mocniejszych trunków polecamy degustację rakii. Jest to alkohol podobny do brandy lub bimbru, o zawartości alkoholu od 40 do ponad 60%. Najpopularniejsze rakije to te pędzone z winogron: Lozova Rakija, Prvijenac i Kruna, ale też ze śliwek, moreli i orzechów włoskich. W te tradycyjne alkohole można zaopatrzyć się u lokalnych mieszkańców lub na targach. Napoje wysokoprocentowe mogą spożywać osoby po ukończeniu 18-go roku życia. Na ulicy nikt nie zwróci na to uwagi, ale na plaży nie wolno spożywać alkoholu, gdyż grozi to mandatem.

Żeby móc odkrywać nowe smaki w Czarnogórze, na pewno przyda Wam się trochę euro. Proponujemy zatroszczyć się o wymianę złotówek już przed wyjazdem, zaoszczędzicie sobie zmartwień. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli):

 


 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna Czarnogóry.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy