Czarnogóra

CzarnogóraKiedy jechać?

Klimat

Czarnogóra jest zróżnicowana klimatycznie – leży w rejonie trzech stref. Nad Adriatykiem rozciąga się strefa śródziemnomorska, na północy i wschodzie panuje klimat kontynentalny, a na terenach górskich – klimat górski. W pasie nadmorskim lata są długie i suche, a zimy łagodne i krótkie. Średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą 28 - 35°C, a zimą około 9°C. Słońce świeci tam latem ponad 300 godzin w ciągu miesiąca, a temperatura morza dochodzi do 25°C. Opady pojawiają się tam szczególnie w miesiącach zimowych i rocznie dochodzą do 1500 mm. W strefie górskiej lato jest dość chłodne – temperatura waha się od 9 do 27°C, a zimą od 3 do -8°C. Pogoda w Czarnogórze gwarantuje udany wypoczynek na plaży w miesiącach letnich, a zimą na górskich stokach. Pokrywa śnieżna osiąga nawet do pięciu metrów grubości, dlatego zimą panują tam idealne warunki do jazdy na nartach. Klimat kontynentalny jest nieco chłodniejszy niż śródziemnomorski. Lata zawsze są pogodne i słoneczne, ale jesienią zaczynają się ulewy i ciężko trafić na sprzyjającą pogodę. 

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

brzeg-czarnogora-breakplan

Kiedy pojechać?

Najlepszym czasem na wypoczynek w Czarnogórze są późne miesiące wiosenne. Lato jest bardzo gorące, dlatego osoby źle znoszące wysoką temperaturę powinny wybrać się do Czarnogóry w czerwcu. To miesiąc, w którym panuje optymalna temperatura powietrza i wody, a upały nie są uciążliwe. Wiosną jest tam zdecydowanie mniej turystów, a ceny są niższe niż w sezonie letnim. W tym czasie każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnicy leniuchowania mogą cieszyć się słońcem, piaszczystą plażą i przejrzystą wodą, a amatorzy górskiej wspinaczki mogą wynająć przewodnika i pod jego opieką przemierzać czarnogórskie szlaki. Gdy zaczyna się sezon zimowy otwierane są stoki narciarskie, m.in. w mieście Kolaszin oraz Żabljak. Dla wielu jest to ogromnym zaskoczeniem, jako że Czarnogóra słynie przede wszystkim z kurortów wakacyjnych. Jak widać można tam jechać o każdej porze roku i spędzić urlop w ciekawy sposób, więc nie ulega wątpliwości, że Czarnogóra to idealne miejsce na wczasy.

Oferty najpopularniejszych biur podróży znajdziecie tutaj.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Podgoricy:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Czarnogóry?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-23 16:07:38
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy