PortugaliaJedzenie i napoje
Dla Portugalczyków posiłek to nie tylko smaczne potrawy i dobre wino. Posiłek to celebracja. Wyznacza rytm dnia i przestrzeganie tego rytmu jest dla Portugalczyka świętością. Śniadanie zwykle jest szybkie i tradycyjne, kawa wraz z tostem lub czymś słodkim. Obiad najczęściej jedzony w przerwie w pracy. Jednak kolacja to co innego. Jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie przy wystawnej kolacji zbiera się cała rodzina, rozkoszując się posiłkiem, rozmawiając i niespiesznie wymieniając doświadczenia minionego dnia.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Jakie zwyczaje panują w Portugalii?
Potrawy
Korzenie kuchni narodowej
Wpływ na portugalską kuchnię narodową miały z pewnością dwa czynniki. Po pierwsze położenie nad Morzem Śródziemnym, co zapewnia szeroki dostęp do ryb i owoców morza. Po drugie, kuchnia portugalska łączy swoje tradycyjne dania z kuchnią byłych kolonii, którymi były na przykład Brazylia, Mozambik czy Angola. Objawia się to między innymi w stosowanych przyprawach: papryczki chilli z Angoli, zwane piri – piri, szafran z Indii, poszukiwany przez Vasco da Gamę czarny pieprz, czy znaleziony w Kalkucie przez tegoż samego żeglarza, dziś ukochany dodatek Portugalczyków do deserów jajecznych, cynamon. Cebula i czosnek, niezbędne w każdej szanującej się portugalskiej restauracji, prawdopodobnie przybyły do kraju wraz z Rzymianami. Portugalczycy zawdzięczają im również sprowadzenie oliwek oraz winogron. Arabowie sprowadzili do kraju ryż oraz drzewka migdałowe, Maurowie nauczyli Portugalczyków uprawiać oraz suszyć brzoskwinie i figi. Niezwykle ważnym produktem w Portugalii są pomidory, najlepsze pochodzą z regionu Alentejo, na wschód od Lizbony.
Kraina ryb
Portugalia znajduje się na podium krajów, wraz z Japonią i Islandią, gdzie spożywa się najwięcej ryb na świecie. Średnio 60 kg per capita rocznie. Przyczyną tego jest położenie nad Oceanem Atlantyckim oraz bardzo długa linia brzegowa, co zapewnia szeroki dostęp do tamtejszych zasobów naturalnych i szansę na rozwój rybołówstwa. Flagowymi rybami poławianymi w Portugalii są dorsze, sardynki oraz tuńczyki. Lecz dlaczego to właśnie dorsz nazwany został królem ryb? Suszony i solony dorsz, zwany bacalhau, jest wymysłem czysto portugalskim. W XVI wieku żeglarze zmuszeni byli konserwować żywność, aby przetrwała w dobrym stanie do momentu powrotu do domu. W ten sposób nauczono się solić, a potem także suszyć dorsza, który w takiej postaci mógł być przechowywany miesiącami. Dziś Portugalczycy twierdzą, że są w stanie przygotować 365 dań z dorsza, na każdy dzień roku inna potrawa. Wielką sławą w Portugalii cieszą się również sardynki. Te portugalskie uchodzą za najbardziej tłuste na świecie. Spożywanie ich nie jest jedynie przyjemnością, ale ze względu na wartości odżywcze, inwestycją w swoje zdrowie. W każdej miejscowości wiosną, latem i wczesną jesienią (według mieszkańców podczas innej pory roku sardynki są zbyt chude) można zobaczyć wystawione ceramiczne piecyki i kobiety smażące rybki.
Raj dla mięsożercy
Ze względu na swoje nadmorskie położenie, Portugalia kojarzy się z dietą opartą wyłącznie na owocach morza i rybach. Jest to jednak mylny pogląd, bowiem słynie ona także z doskonałych mięs, a w szczególności wieprzowiny. Tamtejsza wieprzowina jest nieporównywalnie bardziej miękka i delikatniejsza niż w pozostałych krajach Europy, a to ze względu na specjalną dietę świn oraz ich bezstresowy żywot. Niektóre gospodynie wiejskie gotują ziemniaki specjalnie dla swoich świn! Nic więc dziwnego, że portugalskie szynki i kiełbasy są cenione na całym świecie.
Chleby i sery
Pachnący, chrupiący, gorący, świeżo wyjęty z pieca. To przymiotniki, którymi określić można chleb idealny. Czy istnieje lepszy chleb niż nasz polski? Być może jest to właśnie chleb portugalski. Powstają z czterech fundamentalnych składników: mąki z twardej pszenicy, wody, drożdży i soli. Wyrabiane są tak długo, aż dobrze wyrosną. Wypiekane w ceglanych piecach opalanych drewnem. Już na samą myśl kręci nam się w głowie… A co oprócz chleba? Wspaniałe portugalskie sery dostępne na każdym targu. Króluje queijo da serra, w kolorze kości słoniowej, z mleka wypasanych na dziko owiec. Należy zwrócić również uwagę na inne rodzaje portugalskich serów, dorównującym tym najlepszym na świecie. Tu wymienić można serpa Alentejo, o lekko orzechowym smaku, czy azeitao – uformowany w krążki, ostry i kremowy. Nie można także zapomnieć o quejios frescos – bielutkim, miękkim serze przypominającym twarożek, który Portugalczycy jedzą z cynamonem.
Jajeczne słodkości
Istnieje przekonanie, że zakonnice w klasztorach używały białek do wielu celów, na przykład wybielania habitów. W związku z tym należało przeznaczyć do czegoś pozostające żółtka. W ten sposób powstały tradycyjne, portugalskie desery. Stąd wiele nazw owych słodkości związanych jest z boskim słownictwem, jak chociażby barriga-da-freira, co oznacza „brzuszki zakonnic”, czy toucinho do céu, czyli „bekon z nieba”.
Chcielibyście wiedzieć, co oznacza nazwa potrawy, którą jecie Portugalii, a nie znacie wystarczająco dobrze języka portugalskiego? Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych oferowanych przez jednego z naszych partnerów. W ramach tych kursów dwiczycie przede wszystkim swoje umiejętności komunikacyjne oraz macie dostęp do interaktywnych dwiczeo językowych online i dedykowanego nauczyciela. Sami
korzystaliśmy i polecamy. Koszt całego kursu to mniej niż 100 zł! Poznajcie więcej szczegółów tutaj.
Charakterystyczne dania kuchni portugalskiej:
Cataplana – wymyślony przez Maurów zamykany rondel, jego skład zależy od inwencji kucharza; najbardziej znana jest ameijoas na cataplana – skorupiaki, krążki kiełbasy, szynka pokrojona w kostkę w sosie pomidorowym, doprawione czosnkiem
Bacalhau – dorsz w wielu postaciach; najbardziej znane potrawy to bacalhau á Gomes de sá (gotowany w rondlu z cienko pokrojonymi ziemniakami, cebulą, ozdobiony jajkami i oliwkami), bacalhau á Conde de Guarda (solony dorsz w śmietanie z tłuczonymi ziemniakami)
Bolinhos de bacalhau – kulki z dorsza, popularne jako przystawka
Cozido a Portuguesa – gotowane mięsa z ziemniakami, marchwią i kapustą
Arroz de marÍsco – ryż z owocami morza
Porco á alentejana – połączenie mięsa wieprzowego w kostkach wymoczone w marynacie ze słodkiej, czerwonej papryki i czosnku duszonego pod przykryciem ze skorupiakami
Caldo verde – orzeźwiająca zupa składająca się z ziemniaków, cebuli, czosnku i cienkich pasków zielonej kapusty
Açorda á alentejana – zupa z chleba z oliwą, czosnkiem, jajkiem, posypana kolendrą
Pasteis de nata – pochodzące z Lizbony małe ciasteczka z żółtka jaja i cukru, z kremem, posypane cukrem pudrem i cynamonem
Z pełnymi brzuchami można udać się spać, ale jak znaleźć najtańszy hotel dostosowany do Waszych wymagań? Zerknijcie tutaj, żeby znaleźć najlepsze oferty noclegów.
Jeśli nie chce Wam się szukać, po prostu powiedzcie nam, jakie noclegi Was interesują – osobiście zaplanujemy Waszą podróż, znajdując najlepsze oferty! Po prostu wypełnijcie formularz kontaktowy lub skontaktujcie się przez nasz fanpage na Facebooku. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego lepiej nie mieszać alkoholi?
Pierwsze co przychodzi nam na myśl, gdy połączymy słowa alkohol i Portugalia, to zapewne wino. Portugalia słynie z produkcji najwyższej jakości win. Najbardziej znane portugalskie wino, o którym zapewne wszyscy choć raz w życiu słyszeli to Porto. Może być białe, czerwone lub różowe. Jest ono wzmacniane, dzięki czemu procentowa zawartość alkoholu mieści się miedzy 18 a 22%. W Portugalii możemy napić się również vinho verde, co dosłownie oznacza wino zielone, jednak chodzi tutaj o jego młody wiek, a nie barwę. Jest lekko musujące, delikatnie kwaskowe, idealne na upalne dni. Produkuje się je w regionie Minho. Będąc w Portugalii warto spróbować likieru z wiśni – ginjinha, podawanego z dodatkiem portugalskiej wódki aguardente. Serwowany w kieliszkach z owoców na dnie. Typowy trunek dla mieszkańców Lizbony, Alcobaça i Óbidos. Portugalskie piwa to Sagres i Super Bock, produkowane w najzwyklejszej wersji jasnej (Super Bock) oraz ciemnej (Super Bock Stout).
Jakiś czas temu władze podniosły limit wieku z 16 do 18 lat, jeśli chodzi o sprzedaż i spożycie wysokoprocentowych napojów. W Portugalii można pić w miejscach publicznych. Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu można utracić prawo jazdy, zostać doprowadzonym do aresztu, a do tego o wysokim mandacie chyba nie trzeba wspominać.
>>>ZOBACZ TAKŻE: Opieka zdrowotna w Portugalii.
Redaktor