LizbonaWprowadzenie
Lizbona – stolica Portugalii, słynąca z żółtych, zabytkowych tramwajów, pięknej i wzruszającej muzyki fado oraz najlepszych win na świecie – nic dziwnego, że jest europejskim marzeniem każdego podróżnika. Czego chcieć więcej, oprócz błękitnego Oceanu Atlantyckiego, unikatowej architektury, pysznego, śródziemnomorskiego jedzenia oraz słonecznej pogody? Tylko w Lizbonie zjemy pysznego dorsza, popijając go vinho verde, czyli charakterystycznym dla Portugalii, zielonym winem. Tylko tu możemy odwiedzić Bairro Alto, dzielnicę na siódmym wzgórzu, z wąskimi uliczkami i kolorowymi kamieniczkami, gdzie nad ranem zobaczymy portugalskie babcie, wieszające pranie, a nocą najmłodsze pokolenie, bawiące się w klubach do białego rana – sami nie będziemy mogli uwierzyć, że to jedna i ta sama dzielnica.
Oprócz tego, możemy nacieszyć się zakupami na deptaku w Baixie, zjeść pyszne owoce morza w Chiado, odpocząć w zielonej i spokojnej dzielnicy nad rzeką Tag – Belem lub też przeżyć najbardziej szaloną jazdę w swoim życiu, a mianowicie przejechać się zabytkowym tramwajem 28 po stromych uliczkach miasta. Nieważne, co będziemy chcieli robić – przepiękna, kolorowa Lizbona jest w stanie zaoferować nam naprawdę wiele.
Chcielibyście zasmakować podróży po Lizbonie? Nie czekajcie i zacznijcie działać! Z chęcią pomożemy Wam w organizacji tej podróży. Nie musicie martwić się przelotem i noclegiem, my to załatwimy za Was. Niczym nie ryzykujecie, a my będziemy mogli Wam pomóc, odbyć podróż życia. Możecie wypełnić formularz kontaktowy lub napisać do nas na Facebooku. Odpowiemy na każde dręczące Was pytanie. Po więcej szczegółów zajrzyjcie tutaj.
Jeśli nie chcecie skorzystać z naszej pomocy, możecie zajrzeć na naszą darmową wyszukiwarkę lotów i noclegów.
Co warto wiedzieć o stolicy wina, dobrej muzyki i zabytkowych tramwajów? – Przekonajmy się sami:
• Jak zapewne wiemy, Lizbona jest stolicą oraz największym miastem Portugalii, a także największym centrum ekonomicznym, historycznym oraz turystycznym całego kraju.
• Zarówno w Lizbonie, jak i w całej Portugalii, językiem urzędowym jest portugalski, którym posługują się niemal wszyscy mieszkańcy, jednak ze względu na turystyczny charakter miasta, nie będziemy mieli problemu z porozumiewaniem się po angielsku. Jeśli jednak te języki sprawiają wam problemy, to skorzystajcie z kursów od jednego z naszych partnerów. Z nimi nauka języka nie sprawi Wam problemu. Nie musicie nawet wychodzić z domu, ponieważ nauka może odbywać się w trybie online. Koszty są zadziwiające i nie sięgają nawet 100 zł. Po więcej informacji zajrzyjcie tutaj.
• Jeśli chodzi o czas lokalny, Lizbona znajduje się w strefie czasu uniwersalnego (zachodnioeuropejskiego), a więc UTC w zimie oraz UTC+1 w lecie. Oznacza to, że zmiany czasu pokrywają się ze zmianami czasu w Polsce, dlatego w Portugalii zawsze jest godzina wcześniej niż w Polsce.
• Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro.
• Napięcie elektryczne wynosi 230V, a gniazdka są takie same jak w Polsce.
• Portugalia jest republiką, a na czele państwa stoi prezydent.
• Dominującą religią jest katolicyzm, wyznawany przez około 80% ludności. Mimo tego, że Portugalia nie ma oficjalnej religii, uchodzi za kraj bardzo religijny – jednak w praktyce odnosi się to tylko do starszej części społeczeństwa, która jest silnie przywiązana do tradycji. Ogółem, na mszę świętą, uczęszcza niespełna 20% ludności, co jest bardzo słabym wynikiem w porównaniu do innych krajów Europy.
Geografia
Lizbona, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest największym miastem Portugalii i leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest najbardziej wysuniętą na zachód stolicą w Europie i leży nad rzeką Tag, uchodzącą do Oceanu Atlantyckiego. W rejonie administracyjnym Lizbony mieszka około 565 tys. osób, natomiast cała metropolia liczy prawie 3 mln mieszkańców, czyli około 27% populacji kraju. Stolica Portugalii to także jej najbogatszy region, wytwarzający 37% PKB kraju. Jest to główny ośrodek przemysłowy, handlowy oraz turystyczny Portugalii, z największym portem morskim, prężnie działającym w obszarze handlu międzynarodowego. Lizbona, ze względu na swoje położenie, nazywana jest czasem miastem siedmiu wzgórz, a oprócz wzgórz, czekają na nas strome oraz wąskie, ale za to jak bardzo klimatyczne uliczki.
Historia
Lizbona może pochwalić się bogatą historią, przez którą przewinęli się między innymi Fenicjanie, starożytni Rzymianie oraz Maurowie, którzy doprowadzili do szybkiego rozwoju miasta. Kiedy nastała epoka wielkich odkryć geograficznych, Lizbona również wykorzystała swoją szansę, aby się budować oraz wzbogacać. Bardzo ważnym dla Portugalczyków wydarzeniem, a zarazem nie tak bardzo odległym jak czasy starożytne, było trzęsienie Ziemi w 1755 r., kiedy to Lizbona została całkowicie zburzona oraz zalana falą tsunami. W późniejszych latach, miasto musiało zostać zbudowane od nowa, w wyniku czego powstała względnie nowoczesna dzielnica Baixa.
Drugim ważnym punktem w historii Lizbony, jest Rewolucja Goździków z 1974 roku, kiedy to obalono dyktaturę, a mieszkańcy mogli znów cieszyć się swobodą obywatelską i polityczną. Fikuśna nazwa rewolucji, wzięła swój początek od świętujących żołnierzy, którzy włożyli w lufy karabinów czerwone goździki. Od tego momentu, Lizbona zaczęła rozwijać się bardzo dynamicznie, do czego przyczyniło się w dużej mierze wejście do Unii Europejskiej.
Życie w Lizbonie ma typowo południowy charakter. Mieszkańcy nigdze się nie spieszą, są bardzo otwarci, rozmowni oraz bardzo wylewni. To ostatnie szczególnie rzuci nam się w oczy przy bliższym poznaniu Portugalczyka, ponieważ witają się oni pocałunkiem w oba policzki – w Portugalii trzeba liczyć się z tym, że taki zwyczaj powitań jest dużo bardziej popularny od podawania ręki. Otwartość oraz południowy styl bycia na pewno zauważymy w zachowaniu mężczyzn, którzy lubią komplementować kobiety, jednak w sposób trochę inny niż w Polsce – robią to zazwyczaj na ulicach i nie krępując się, wykrzykują słowa zachwytu lub trąbią z samochodu, jednak nie jest to w żaden sposób aroganckie.
W Lizbonie, jak i w całej Portugalii bardzo ważną rzeczą są posiłki, które najczęściej je się w większym gronie, nierzadko z lampką wina, a wychodząc na obiad, czasu się nie liczy. Można powiedzieć, że posiłki, a także picie kawy w kawiarniach, wyznaczają w Portugalii rytm dnia. Przerwy obiadowe „na mieście” także są świętością oraz doskonałą okazją do spotkań towarzyskich. Swoją drogą, warto pamiętać, że w Portugalii obowiązuje sjesta, najczęściej w godzinach 15:00-18:00, jednak w zależności od restauracji godziny te bardzo się różnią (może to być. np. 14:30-17:00). Z tego względu, warto wpasować się w rytm Portugalczyków i zjeść obiad między 12:00 a 14:00, ponieważ później naprawdę ciężko znaleźć otwartą restaurację, która na dodatek byłaby tradycyjna i smaczna. Większość typowo turystycznych knajpek z rybą i frytkami będzie otwarta, jednak czy po to przyjechaliśmy do Lizbony?
Wracając do Portugalczyków – są to ludzie bardzo pomocni, gościnni i cierpliwi. Jeśli zapytamy o drogę, a nie będą potrafili nam jej wskazać, istnieje szansa, że sami nas tam zaprowadzą. Jeśli chodzi o czas, Portugalczycy mają do niego bardzo elastyczne podejście – nigdzie się nie spieszą, a kiedy się z nimi umawiamy, trzeba się liczyć z tym, że mogą się spóźnić godzinkę, albo pół (co oczywiście nie jest regułą). Mimo tak południowego stylu życia, ku naszej uldze, mieszkańcy Portugalii nie są tak głośni i temperamentni jak Włosi, czy Hiszpanie.
Ważnym elementem kultury Portugalskiej jest fado, czyli smutna, melancholijna pieśń. Jest to jedna z wizytówek Lizbony, a sama muzyka jest bardzo poruszająca, co wprawia Portugalczyków w stan saudade, czyli tęsknoty. W dzisiejszych czasach jest wiele restauracji oferujących koncerty Fado, jednak coraz częściej są ona dopasowane pod turystów, drogie i bardzo komercyjne.
Portugalczycy, a szczególnie mieszkańcy Lizbony, mają także inne oblicze – bardziej rozrywkowe. Nie czekając do weekendu, zabawa trwa tu już od czwartku. Często wieczory spędza się w gronie znajomych, z lampką wina do kolacji. Po posiłku, Portugalczycy przenoszą się do klubów na drinka, a najbardziej beztroskie zabawy kończą się dopiero nad ranem. Niedziela nie jest popularnym dniem na wieczorne wyjścia, ponieważ spędza się ten dzień w gronie rodziny, a wiele restauracji jest wcześniej lub całkowicie zamkniętych.
Większość świąt państwowych pokrywa się z polskimi tradycjami (m.in. Święta Bożego Narodzenia, Wszystkich Świętych, 1 maja), jednak istnieją także różne lokalne święta:
• Feira Internacional de Artesanato do Estoril – Międzynarodowe Targi Rękodzieła z pokazami tańca, muzyką fado oraz potrawami kuchni portugalskiej (lipiec/sierpień)
• Festival Internacional de Chocolate – Międzynarodowy Festiwal Czekolady
• Festival Internacional de Esculturas em Areia FIESA – Międzynarodowy Festiwal Rzeźby z Piasku w Pera (maj-październik)
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor