Portugalia

PortugaliaTransport

Komunikacja publiczna

Loty

Państwowe linie TAP Portugal obsługują codziennie kilka połączeń między największymi lotniskami krajowymi tj.: Lizboną, Porto, Faro, Maderą i Azorami. Koszt przelotu, na przykład z Lizbony do Porto to około 250 złotych z wliczonym bagażem rejestrowanym. Z Lizbony do Faro cena wynosi około 700 złotych. Na Maderę polecimy za nieco ponad 500 złotych, a na Azory za nieco ponad 200 złotych.

Również tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair latają na trasie Lizbona – Porto oraz Porto – Faro kilka razy w ciągu dnia, a bilet, oczywiście bez bagażu rejestrowanego, można kupić nawet za 9,99€!

 

>>>Szukasz wyszukiwarki lotów, która spełni Twoje oczekiwania? SPRAWDŹ TUTAJ!

 

Pociągi

Portugalskie koleje mają pełen przekrój pociągów, od tych najszybszych i najwygodniejszych, przez takie, w których podróż dłuży się niesamowicie, a firma przewozowa nie przejmuje się, gdy sprzeda więcej biletów niż miejsc w pociągu. Firma przewozowa Caminhos de Ferro Portugueses (CP) obsługuje wszystkie połączenia kolejowe w kraju. Pociągi Regional są najtańsze, a tym samym najwolniejsze. Zatrzymują się w prawie każdej mniejszej miejscowości, która ma stację kolejową. Intercidades są znacznie szybsze, ale także odpowiednio droższe. Wymagana jest obowiązkowa rezerwacja miejsc. Najwyższej klasy są pociągi ALFA Pendular, kursujące między miastami Porto – Lizbona Oriente – Faro (region Algarve). Ich cena jest odpowiednio wysoka, niekiedy zdarza się, że w składzie dostępne są tylko pociągi pierwszej klasy. Bilety nie kupione z wyprzedzeniem kosztują: 42,4€ w klasie pierwszej oraz w klasie drugiej. Pociągi te są najszybsze, zatrzymują się jedynie na kilku głównych stacjach. Dworzec-Lizbona-Portugalia-Breakplan

Bilety można zakupić w kasach na dworcach lub przez Internet. Wszelkie połączenia międzymiastowe wraz z cenami, czasem trwania podróży i niezbędnymi przesiadkami możemy znaleźć na tej stronie.

 

Autobusy

Połączenia autobusowe, zwłaszcza między mniejszymi miastami, są często szybsze niż pociągi, a z pewnością tańsze. Często podróżni wybierają autobusy również ze względu na większą częstotliwość. Sieć połączeń jest również znacznie lepiej rozwinięta. Najbardziej znaną firmą przewozową jest Rede Expressos. Cena biletu z Lizbony do Porto to 17€, z Lizbony do Faro około 20, a z Faro do Porto, gdzie odległość wynosi prawie 700 kilometrów – 26€.  Bilety  możecie kupić na tej stronie.

 

>>>SPRAWDŹ: Gdzie najlepiej pojechać na rodzinne wakacje?

 

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w większych miastach Portugalii działa bez zarzutu, co jest zresztą już standardem dużych miast europejskich.

 

Lizbona:

Najlepszą opcją poruszania się w stolicy kraju jest zakupy karty magnetycznej Viva Viagem/7 Colinas. Jest ona ważna we wszystkich środkach transportu na terenie Lizbony, obejmuje także pociągi podmiejskie do Cascais czy Sintry. Koszt karty to 0.5€. Następnie możemy naładować ją dowolną sumą pieniędzy (minimum 2€) lub wybrać bilety, które nas interesują. Mogą to być przejazdy jednorazowe (koszt to 1,4€) lub bilet 24-godzinny za 6€.

Metro kursuje od godziny 6:30 do 1 w nocy. Przystanki znajdują się w dwóch strefach, centrum oraz przedmieścia. Obsługuje cztery linie oznaczone kolorami: zielona, żółta, niebieska i czerwona.

W Lizbonie istnieje również 5 linii tramwajowych: 12, 18, 25 i 28 oraz obsługiwana przez pojazd niskopodłogowy linia numer 15.

Lizbona posiada trzy dworce kolejowe, którymi możemy dojechać do pobliskich miasteczek:
•    Cais do Sodre – odjazdy w kierunki Estorii i Cascais
•    Rossio – odjazdy w kierunku zachodniego wybrzeża i Sintry
•    Sul e Sudeste – odjazdy w kierunku Alentejo i Algarve Tramwaj-Portugalia-Breakplan

Rozbudowana i sprawnie działająca komunikacja miejska obsługiwana jest przez firmę Carris.

Jeśli planujemy aktywnie spędzić czas, dobrym rozwiązanie będzie zakup Lisboa Card. Umożliwia ona dostęp do środków transportu miejskiego, pociągi do Cascais i Sintry, bezpłatny wstęp do wybranych muzeów, a także zniżki i upusty do wielu atrakcji Lizbony i okolic.
Cennik dla dorosłych i dzieci (4-15 lat):
Karta na 24h - 11,50€ dzieci i 18,50€ dorośli
Karta na 48h 17,50€ dzieci i 31,50€ dorośli
Karta na 72h 20,50€ dzieci i 39€ dorośli

Pełna lista obiektów, które obejmuje karta znajduje się na tej stronie w zakładce Web Store. Kartę można kupić między innymi na powyższej stronie, na lotnisku a także w punktach informacji turystycznej.

 

Porto:

Sytuacja „transportowa” w Porto wygląda bardzo podobnie jak w Lizbonie. Komunikacja jest dobrze rozbudowana i sprawna. Aby dostać się z lotniska do centrum najlepiej skorzystać z fioletowej linii metra (E).  Metro kursuje w godzinach 6:30 – 1:30. Nocą, od 00:00 do 5:00, istnieje również możliwość przejazdu autobusem 3M, a za bilet zapłacimy 1,8€.

Porto jest przepięknym miastem i najlepiej poznamy je spacerując i zwiedzając pieszo. Jeśli jednak zależy nam na komunikacji miejskiej, najkorzystniejsze dla turysty są dwa warianty: Andante Tour Card lub Porto Card. Kartę Andante można nabyć w automatach na stacjach, na lotnisku lub w punktach informacji turystycznej. Dzięki niej możemy swobodnie poruszać się transportem miejskim: autobusami, tramwajami, metrem, a także wybranymi pociągami podmiejskimi. Jej koszt to 0,5€. Następnie wybieramy, na ile dni chcemy zakupić kartę. Dostępna jest ona w dwóch wersjach:
•    Andante Tour 1 – ważna przez 24 godziny od pierwszego skasowania, a jej koszt to 7€
•    Andante Tour 3 obowiązuje przez 72 godziny po pierwszym skasowaniu i kosztuje 15€

Należy pamiętać, że przed KAŻDYM wejściem do środka transportu musimy przyłożyć kartę do czytnika. Jeśli tego nie zrobimy, czekają nas spore wydatki za przejazd bez ważnego biletu. Ulica-Portugalia-Breakplan

Porto Card jest bliźniaczką Lisboa Card. Oferuje nam nie tylko przejazdy komunikacją miejską, ale również tańsze wejścia do wielu atrakcji turystycznych, a do niektórych nawet darmowe! Kartę nabyć można w centrach informacji turystycznej lub na tej stronie, w zakładce Porto Card. Razem z kartą dostajemy broszurkę z informacjami o zniżkach. Istnieje w dwóch wersjach: walker, która nie obejmuje transportu publicznego oraz transport, gdzie w cenę jest wliczona także komunikacja miejska. Każdą z tych wersji możemy kupić na okres od jednego do trzech dni:
•    1 day walker za 6€
•    2 days walker za 10€
•    3 days walker za 13€
•    1 day + transport za 13€
•    2 days + transport za 20€
•    3 days = transport za 25€

 

Region Algarve

Bramą do Algarve jest Faro, największe miasto południowej Portugalii, świetna baza wypadowa. Najłatwiej po tym regionie poruszać się za pomocą autobusów, na przykład przedsiębiorstwa EVA-Bus, czy Frota Azul. Obsługują one zarówno linie miejskie, jak i podmiejskie. Wygodne jest to, że bilety opłaca się bezpośrednio u kierowcy, a rozkład jazdy znajdziemy na każdym przystanku oznaczonym tabliczką paragem. Połączenia kolejowe są zdecydowanie mniej popularne, obsługiwane przez pociągi Regional. Najlepszym sposobem jest jednak wynajęcie na kilka dni samochodu, co zapewni nam największą swobodę decyzji, gdzie i kiedy pojedziemy.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Portugalii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Automóveis Aluguer co e sem Condutor oznacza „wynajęcie samochodu z bądź bez kierowcy”. Pod takim hasłem w książce telefonicznej znajdziemy wiele adresów wypożyczalni. Często ceny w miejscowych i mniejszych wypożyczalniach są znacznie niższe niż w salonach tak zwanej wielkiej trójki, czyli Hertz, Avis oraz Europcar. Tam wypożyczenie auta na przykład w Lizbonie, na jedną dobę będzie kosztowało około 50€. Jeśli zależy nam na sprawdzonych i znanych markach, warto wybrać właśnie te firmy, a samochód załatwić można nawet przed przyjazdem. Jeśli jednak nie boimy się mniejszych kompanii, a z pewnością nie mniej odpowiedzialnych, warto zorientować się w ofertach, bo często można trafić na różnego rodzaju promocje.

Aby wynająć samochód trzeba mieć skończone 21 lat oraz posiadać prawo jazdy co najmniej od roku. Nie jest konieczne międzynarodowe prawo jazdy. Jazda z włączonymi światłami mijania jest obowiązkowa w nocy oraz w tunelach, a także przy słabej widoczności w ciągu dnia. Nie wolno parkować bliżej niż 18 metrów od skrzyżowania oraz 15 metrów od przystanku autobusowego. Dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą jeździć na przednim siedzeniu. Istnieje obowiązek zapinania pasów zarówno  na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5‰. Za nieprzestrzeganie powyższych zasad grozi wysokimi mandatami. Na przykład za niezapięcie pasów grozi grzywna w wysokości od 120 do nawet 600€! Za prowadzenie jazdy pod wpływem alkoholu możemy zapłacić nawet… 2500€! Auto1-Portugalia-Breakplan

Męczą Was długie przesiadki autobusowe, przystanki co kilka minut w pociągach? Bądźcie niezależni zwiedzając Portugalię w wypożyczonym aucie, dostosowanym do Waszych potrzeb i wymagań! Żeby takowe znaleźć, skorzystajcie z tej multiwyszukiwarki, zawierającej setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

Ograniczenia prędkości na portugalskich drogach przedstawiają się następująco:

Rodzaj drogi
AE – płatne autostrady 120 km/h
IP – drogi główne szybkiego ruchu 100 km/h
IC – drogi drugorzędne 100 km/h
AN – drogi główne 90 km/h
Teren zabudowany 50 km/h

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Co warto zjeść w Portugalii?