Wiedeń

WiedeńTransport

Komunikacja publiczna

Komunikacja publiczna:

• Składa się z 5 linii metra, 29 linii tramwajowych oraz 145 linii autobusowych.

• Linie metra to U1, U2, U3, U4 i U6 ze 109 przystankami.

• Bilety można kupić na stacjach metra, w automatach, sklepach tytoniowych i online.

• Dzieci do 6 roku życia podróżują za darmo, natomiast młodzież do lat 15 ma darmowe przejazdy w niedziele i święta oraz w okresie ferii zimowych za okazaniem legitymacji.

• Skasowany bilet jednorazowy pozwala na dojazd do celu podróży, włączając w to przesiadki.

beethoven-plaza-wieden-breakplan

• Metro kursuje od 5:00 niemal do 00:00 w dni robocze, natomiast w weekendy całą dobę.

• Autobusy i tramwaje kończą pracę trochę wcześniej, jednak linie nocne funkcjonują od 00:30 do 5:00 co pół godziny.

• Ceny biletów: bilet jednorazowy 2,40€, bilety sieciowe: 24h – 8€; 48h – 14,10€; 72h – 17,10€, bilet tygodniowy 17,10€ (obowiązuje od poniedziałku od północy do następnego poniedziałku do 9.00), bilet miesięczny - 51

• Bilety jednorazowe zakupione w środkach transportu są nieco droższe (o 20 eurocentów).

• Karty turystyczne dostępne w Wiedniu to Vienna Card oraz Vienna shopping ticket 6,10€ (dzienny bilet ważny od 8.00 do 20.00 oprócz niedziel i świąt pozwalający na przemieszczanie się między wszystkimi handlowymi ulicami Wiednia).

katedra-sw-szczepana-wieden

  • Karta Wiedeńska czerwona (Vienna City Card red) występuje w trzech wariantach – 24h (17€), 48h (25€) i 72h (29€). Gwarantuje ona darmowe przejazdy wszystkimi środkami transportu miejskiego oraz ponad 210 atrakcyjnych zniżek w wielu miejscach tj. muzea, restauracje i sklepy. Z jednej karty może korzystać osoba dorosła oraz dziecko do 15. roku życia. Można ją nabyć w hotelach, punktach informacji turystycznej na Albertinaplatz, na Dworcu Głównym i na lotnisku oraz w punktach informacyjnych i sprzedaży biletów Wiener Linen. Tutaj znajdziecie zniżki dostępne z tą kartą: https://goo.gl/4L0dNg.
  • Karta Wiedeńska biała (Vienna City Card) - biały bilet - w trzech wariantach 24h (32€), 48h (37€) i 72h (41€). Z jendej karty może korzystać osoba dorosła oraz dziecko do lat 16. Bilet uprawnia m.in. do przejazdu Hop On Hop Off autobusami oraz do nocnego zwiedzania miasta z przewodnikiem. 

• Rozkłady wszystkich miejskich środków transportu znajdują się tutaj: https://goo.gl/q0TL3g.

• Do dyspozycji pasażerów jest aplikacja Qando, która oferuje darmowe rozkłady jazdy, trasy przejazdów, informacje o atrakcjach i utrudnieniach na drodze itp.

Rower

• Wiedeń jest bardzo dobrze przystosowany do obecności rowerzystów. Do ich dyspozycji są m.in. wydzielone pasy na drogach ze specjalnymi oznaczeniami, ponad 1200 km oddzielnych ścieżek rowerowych, możliwość jazdy pod prąd na drogach jednokierunkowych oraz korzystania z buspasów i torowisk, liczne stojaki i ograniczenia prędkości dla samochodów na wąskich drogach. Wszystko to sprawia, że poruszanie się po mieście jest komfortowe i bezpieczne.

• Jak w większości dużych miast również Wiedeń posiada „miejską komunikację rowerową” Citybike, czyli sieć 120 punktów, w których można wypożyczyć rower i zostawić go w innym miejscu. Punkty w większości zlokalizowane są przy stacjach metra. Szczegółowa mapa stacji jest tutaj: https://goo.gl/w4Bx7W.

• Chęć wypożyczenia zgłasza się w Internecie lub terminalach Citybike używając do tego karty kredytowej. Opłata wynosi 1 euro.

• W przypadku braku karty kredytowej można wypożyczyć kartę Citybike Tourist Card. Wypożyczenie kosztuje 2,5 euro za dzień. Wszystkie opłaty naliczone za korzystanie z roweru oraz za samą kartę uiszcza się przy zdaniu karty. Można to zrobić na dworcu kolejowym (Hauptbahnhof) w punkcie Die Radstation w godzinach 10:00-19:00, w hotelach oraz biurach wycieczek rowerowych np. Pedal Power.

ulica-i-rowerzysta-wieden-breakplan

• Cennik Citybike: 1. godzina za darmo, 2. godzina – 1 €, 3. godzina – 2 €, 4. godzina i dłużej – 4 € za każdą godzinę. Limit jazdy to 120 godzin, po tym czasie naliczone stawki za jazdę zostaną anulowane na rzecz jednorazowej opłaty w kwocie 600 euro.

• Jeśli po pierwszej godzinie odstawisz rower na minimum 15 minut możesz znów cieszyć się godziną darmowej jazdy.

Citybike dokonuje preautoryzacji karty na kwotę 20 € na poczet naliczanych opłat. Jeśli zwrócisz rower w przeciągu darmowej godziny nic nie zostanie pobrane z Twojej karty.

• Na ekranach autobusów i tramwajów miejskich jest wyświetlana informacja o dostępności rowerów na najbliższym punkcie.

• Lepiej miej swój rower na oku! Utrata jednośladu odbija się na portfelu – kosztuje to 600€.

• Inną wypożyczalnią rowerów jest Pedal Power. Do dyspozycji masz cały osprzęt rowerowy (kaski, siodełka dla dzieci etc). Można sobie zamówić rowerek wprost do hotelu i pojechać na którąś z wycieczek z Wiednia – do Bratysławy, Wachau, wzdłuż Dunaju i inne. A jeśli masz swój rower, to pomogą Ci oni w naprawie i przewozie na lotnisko lub dworzec kolejowy. Szczegóły tutaj: https://goo.gl/Kj01JN.

 

Nie jesteście fanami przemieszczania się rowerem? Wolicie samochód, jednak nie swój? Nie ma problemu, skorzystajcie z tej wyszukiwarki, znajdźcie auto spełniające wszystkie Wasze wymagania i zwiedzajcie Wiedeń w taki sposób :).

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli niemiło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-09-26 12:06:03
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>