Wiedeń

WiedeńDojazd

Loty

1. Bezpośrednie z Krakowa i Warszawy.

2. Wiedeńskie lotnisko Wiedeń-Schwechat położone jest w miejscowości Schwechat 18 km od miasta.

3. Linie, które obsługują połączenia to LOT i Austrian Airlines.

4. Brak tanich linii lotniczych do Wiednia. Najniższa cena lotu ww. liniami to średnio 550 zł z Warszawy i 760 z Krakowa. Cena lotów z przesiadką zaczyna się od ok. 470 zł.

5. Lot trwa 1h 15min-1h 25min.

katedra-wieden-breakplan

6. Kolej/Metro:

• Między centrum Wiednia a lotniskiem Schwechat kursuje specjalny bezpośredni pociąg CAT (City Airport Transit) w cenie 11 euro, któremu dojazd do Wiena Mitte zajmuje ok 15 minut – nie kursuje w godz. 24:00-5:00.

• Szybkie pociągi OBB Railjet kursują w godzinach od ok. 6:00 do ok. 23:00. Cena biletu normalnego to 3,90 euro.

• Można także skorzystać z pociągów S-Bahn, które przywiozą Was z lotniska w godzinach od ok. 5:00 do ok. 00:30. Za bilet normalny zapłacicie 3,90 euro, natomiast posiadacze Vorteils Card zapłacą 1,20 euro.

Pociąg

1. Bezpośrednie pociągi z Warszawy, Katowic, Gdańska, Gdyni i Sopotu kursują na Dworzec Główny w Wiedniu (Wien Hauptbahnhof). Połączenia obsługuje PKP Intercity. Ceny biletów w promocji to 29 euro, natomiast cena regularna z Katowic to 60,50 euro, z Warszawy 82,80 euro, a z Trójmiasta 87,80 euro.

2. Czas podróży z Trójmiasta wynosi 10,5h, z Warszawy ok. 7h, a z Katowic od 4,5h do 6,5h.

Samochód

 1. Dystans z Krakowa do Wiednia to 461 km (5h), z Warszawy 681 km (7h 20min), a z Trójmiasta 907 km (9h).

2. Autostrady w Austrii są płatne; koszt dziesięciodniowej winiety to 8,90 euro. Cena dziesięciodniowej winiety w Czechach to 310 CZK. Na trasie do Wiednia za autostrady w Polsce zapłacimy na odcinkach między Krakowem a Katowicami (20 zł) oraz Gdańskiem a Toruniem (29,90 zł).

3. Stan dróg w Austrii jest bardzo dobry, natomiast w Czechach mogą się zdarzyć odcinki o słabszej jakości.

brama-wieden-breakplan

4. Najważniejsze zasady ruchu drogowego w Austrii:

• Obowiązkowe zapinanie pasów bezpieczeństwa.

• Dzieci poniżej 14 roku życia i 150 cm wzrostu muszą podróżować w fotelikach.

• Na wyposażeniu samochodu powinna być apteczka, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.

• W okresie 1.11-15.04 należy mieć założony komplet zimowych opon.

• Ograniczenia prędkości: drogi krajowe – 100 km/h, autostrady – 130 km/h, tereny zabudowane 50 km/h.

• Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila.

• Nie można rozmawiać przez telefon w trakcie jazdy.

 

Parkowanie w Wiedniu jest możliwe w strefach krótkiego parkowania, które są oznaczone w każdej dzielnicy. Zezwalają one na parkowanie max do 2-3h w dni robocze. Konieczny jest zakup kuponów (Parkschein) w odpowiednim kolorze: czerwonym (30 min, 1€), niebieskim (1h, 2€), zielonym (1,5h, 3€) oraz żółtym (2h, 4€). Co ważne, nawet zatrzymując się pod hotelem w celu wyjęcia bagażu należy mieć kupon. W tym wypadku można zwrócić się do recepcji o wydanie bezpłatnych dziesięciominutowych bilecików w kolorze fioletowym. Kupony są powszechnie dostępne i należy je mieć od pierwszej minuty od zaparkowania w razie kontroli. Ponadto w mieście są takie strefy, które przeznaczone są wyłącznie dla mieszkańców i nie można na nich stawiać samochodu, nawet z ważnym kuponem.

Innym rozwiązaniem są miejsca typu P+R (Park&Ride), które znajdują się przy stacjach metra, aby można było swobodnie przesiąść się do komunikacji miejskiej. Opłata za cały dzień parkowania wynosi zaledwie 3,40 €. Lista parkingów P+R znajduje się tutaj: https://goo.gl/cE6aD4.

5. Wysokość mandatów w Austrii jest różna w zależności od miejsca zapłaty. Jeśli płacimy na miejscu, będzie to kwota niższa.

palac-wieden-breakplan

 

Przykładowe wysokości mandatów:

• Za parkowanie w niedozwolonym miejscu: 21-72 euro.

• Za prowadzenie pod wpływem wyższej niż dopuszczalna ilości alkoholu: 300-5900 euro i odebranie prawa jazdy.

• Przekroczenie prędkości: teren zabudowany – do 40 km/h 21-160 euro; powyżej 40 km/h od 150 euro i odebrane prawo jazdy na określony czas; teren niezabudowany – do 50 km/h 21-300 euro; powyżej 50 km/h 150-2180 euro i odebrane prawo jazdy na określony czas.

 

 Może jednak wolicie nie zabierać własnego auta, ale po Wiedniu chcielibyście poruszać się samochodem? To żaden problem, skorzystajcie z naszej multiwyszukiwarki wynajmu aut.

 


 Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-09-26 12:06:03
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy

  • Wiedeń - plan wycieczki
    Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
    WIĘCEJ>>