WiedeńWprowadzenie
Mówiąc o Wiedniu na myśl przychodzą same superlatywy. Najczęstsze określenia to monumentalne, dostojne, cesarskie miasto Mozarta, czy stolica bakłażanów. Ogólnie mucha nie siada. Chrapkę na ten klejnot Europy miał sam sułtan Mehmed IV, ale dzięki interwencji polskiej husarii, musiał obejść się smakiem. Można tu robić wszystko od A do Z. O tym, że jest na liście UNESCO można by w ogóle nie wspominać, bo jest to po prostu oczywiste. 8 razy z rzędu uznane za najlepsze miasto do życia na świecie! W dalszej części przekonacie się, jak Wiedeń to robi :).
Nie czekajcie, tylko przyjedźcie do Wiednia i zajrzyjcie w każdy kąt tego miasta. Ono na Was czeka, wystarczy, że spakujecie walizki i skontaktujecie się z nami na rezerwacje@breakplan.com, my już na Was czekamy! A może właśnie macie otwartego Facebooka? Jeśli tak, to zajrzyjcie na nasz fanpage na Facebooku, tam też na Was czekamy. Zapewnimy Wam przelot i nocleg. Niczym nie ryzykujecie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
• Stolica Austrii
• Język urzędowy: niemiecki
• Burmistrz: Michael Haupl
• Waluta: euro
• Liczba mieszkańców: 1,84 mln
• Powierzchnia: 415 km2
• Numer kierunkowy: 01
Geografia
Wiedeń leży w dolinie Dunaju, na wschodnim krańcu Austrii, ok. 60 km od granicy ze Słowacją oraz jej stolicy - Bratysławy. Jest położony na styku Alp Wschodnich oraz Karpat Zewnętrznych w sąsiedztwie urokliwych wzgórz Lasku Wiedeńskiego oraz Bramy Wiedeńskiej. Stanowi kraj związkowy, który graniczy wokół z Dolną Austrią. Klimat Wiednia jest podobny do klimatu panującego w Polsce, ale jest trochę cieplejszy.
Historia
Jak większość europejskich stolic Wiedeń jest dość leciwy. I dość często zmieniał właścicieli. W okolicach 500 r. p.n.e. był niepozorną wioseczką, którą do życia powołali wszędobylscy Celtowie. Pięćset lat później, wioska ta miała zaszczyt stać się częścią Imperium Rzymskiego, pełniąc rolę broniącego przed najazdami wroga obozu granicznego o nazwie Vindobona. Rzymianie przyznali osadzie prawa miejskie już w 213 r., natomiast pod koniec stulecia legioniści zaczęli uprawiać tu winną latorośl.
Począwszy od V w. przechodziła ona w ręce plemion germańskich i słowiańskich, a następnie pod koniec VIII w. znalazła się pod panowaniem Karola Wielkiego. W tym czasie miasto zyskało nazwę bliższą oryginałowi, czyli Wiena i zapewne z tej okazji zostało zdobyte przez Morawian (Czechy).
W 976 r. Wiena przeszła w ręce austriackiej dynastii Babenbergów, a w roku 1003 jej nazwa zmieniła się na Wienne. Końca nie widać? Widać na szczęście, gdyż w 1221 r. Leopold VI Sławny (zapewne stąd przydomek) przyznał prawa miejskie miastu Wiedeń. Tadam!
Niewiele późnej na krótki okres czasu znów był on czeską własnością. Po tylu wiekach skakania z kwiatka na kwiatek, w 1278 r. nastąpił okres stabilizacji i świetności pod tytułem dynastia Habsburgów. W tym to czasie Wiedeń pełnił funkcję stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, biskupstwa i arcybiskupstwa. W drugiej połowie XIV w. rozpoczęto budowę katedry św. Szczepana oraz uniwersytetu. Jednak jak mówi znane powiedzenie – nie można mieć wszystkiego. Wieki XVI i XVII w historii Wiednia zostały naznaczone przez epidemię dżumy, najazdy Turków oraz wojnę trzydziestoletnią, w trakcie których polskie oddziały dwa razy przechylały szalę zwycięstwa na korzyść tego pięknego miasta. Po tej burzy z piorunami na wiedeńskim niebie znów zaświeciło słońce.
Pamiątką zostawioną przez Turków został nawyk picia kawy, który na dobre zagościł wśród mieszkańców. Stolica w okresie klasycyzmu stała się mekką muzyki poważnej, za sprawą geniuszy jakimi byli klasycy wiedeńscy - Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozartoraz Joseph Haydn. Początek XIX w. to ponowna zmiana właściciela Wiednia, którym był sam Napoleon Bonaparte. Po jego upadku Wiedeń został wybrany jako siedziba kongresu wiedeńskiego (1814-1815), na którym ustalano nowy porządek na Starym Kontynencie. W połowie wieku (1848 r.) był on świadkiem Wiosny Ludów, podczas której rodzina cesarska musiała uciekać z miasta, a władca abdykował. Po drodze Cesarstwo Austrii stało się Monarchią Austro-Węgierską (1867 r.), a następnie po I wojnie światowej republiką Austrii.
W latach 20. i 30. XX w. przyjęła się nazwa „Czerwony Wiedeń” ze względu na działalność socjalistów. Stąd wiedzie prosta droga do Adolfa Hitlera, który w 1938 r. ogłosił przyłączenie Austrii (Anschluss) do III Rzeszy, a tym samym Wiedeń przestał pełnić rolę stolicy na rzecz Berlina. Sytuacja wróciła do normy po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to 11 kwietnia 1945 r. Sowieci odebrali miasto z rąk nazistów. Podzielono je na cztery alianckie strefy okupacyjne, które istniały przez kolejne 10 lat, po których alianci wycofali się z Wiednia.
Po II wojnie światowej miasto dążyło do odzyskania należnej mu pozycji. W końcówce lat 60. rozpoczęła się budowa metra, a w 70. Wiedeńskiego Centrum Międzynarodowego (Vienna International Centre), bardzo prestiżowej inwestycji, która stała się jedną z czterech na świecie siedzib Organizacji Narodów Zjednoczonych. I na koniec coś czego na pewno nikt się nie spodziewał – w 2001 roku wiedeńską starówkę wpisano na Listę UNESCO. Kto by pomyślał!?
Wiedeń to miasto skrajności. Z jednej strony 150 lat temu nie wyobrażano sobie, aby kobieta mogła wykonać taniec z mężczyzną w objęciu, natomiast obecnie jest miejscem bardzo tolerancyjnym wobec środowisk LGBT. Na bal w Operze nie przystoi iść w niczym innym niż frak, ale po przyjęciu większość elity w balowych strojach maszeruje do budki z kiełbaskami.
Krzyżowały się tu artystyczna awangarda z mieszczańskim tradycjonalizmem. Podobnie jak cała monarchia Habsburgów, Wiedeń był miejscem, gdzie mieszały się wpływy kulturowe z przeróżnych zakątków Europy. W kawiarniach można było poczytać prasę ze Lwowa, Chorwacji czy Pragi. Ogółem w najlepszych miejscówkach do dyspozycji było około 100 tytułów w kilkudziesięciu językach! Z drugiej strony było to miasto dość konserwatywne. Panna siedząca w lokalu z mężczyzną była już powodem plotek. Mało tego! Pewien architekt stworzył Karntner Bar, będący miejscem przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn.
Prawdziwą osobliwością Wiednia było podejście jego mieszkańców do tematu śmierci oraz grzebania zmarłych. W XIX w. był on stolicą mody żałobnej. To jeszcze nic! Najbogatsi kazali sobie wyrabiać biżuterię z diamentami powstałymi z prochów bliskich. Przetrwało to do dziś. Dla mniej zamożnych alternatywą były szklane kule z „uwięzionymi” prochami. Idźmy dalej; w przeszłości trumnę kupowano sobie za życia i ustawiano ją w domu, wszakże jest to niezbędny element wyposażenia. Kolejnym dziwnym pomysłem cesarskiego Wiednia była wielorazowa trumna z zapadnią w dnie, która służyła tylko do transportu ciała do miejsca pochówku.
Wiedeńczycy uznawani są za sympatycznych i przyjaźnie nastawionych do życia ludzi, mają spory dystans do siebie i nie przejmują się opinią innych. Z drugiej strony bardzo ważne jest dla nich życie zgodne z powszechnie obowiązującymi zasadami. Lubują się w przesiadywaniu w knajpach i restauracjach razem z przyjaciółmi, gdzie popijają sporo wina i piwa. Są tolerancyjni, a jednocześnie nie uznają łamania prawa, choćby w najmniejszym stopniu. Przykład? Źle zaparkowałeś auto przed domem? Spodziewaj się mandatu dzięki „uprzejmości” sąsiada. Taka czujna postawa może jednak zapobiegać różnym groźnym zdarzeniom.
Wiedeń jest mocno zakorzeniony w muzyce poważnej, co nie powinno specjalnie dziwić, wszakże wywodzą się stąd wspomniani już klasycy wiedeńscy oraz rodzina Straussów. Jest to bodaj najliczniejsza śmietanka twórców tej muzyki, jaka zamieszkiwała jedno miasto. Znajdują się tu jedne z najbardziej prestiżowych scen świata – Musikverein, Konzerthaus i Opera Wiedeńska, na których swoje wspaniałe umiejętności prezentują doceniani na całym świecie Filharmonicy Wiedeńscy oraz najstarszy chór chłopięcy świata Wiener Sängerknaben, działający od końca XV wieku! To wszystko zobowiązuje. I tak wiedeńczycy są najliczniejszą grupą uczęszczającą na koncerty muzyki klasycznej na świecie – co wieczór jest to liczba 10 000 osób! Frekwencja w Operze Wiedeńskiej wynosi „skromne” 99,2%. Tutaj nawet maraton odbywa się przy akompaniamencie muzyki klasycznej.
Narodowym tańcem Austriaków wywodzącym się ze stolicy jest walc wiedeński, czyli zreformowany walc, który po raz pierwszy został wykonany w trakcie licznych bali kongresu wiedeńskiego. Z tego powodu zaczęto go nazywać tańczącym kongresem. Ponoć nie był on zbyt ciepło przyjęty przez dwór. Niewiastom nie mieściło się w głowach, żeby tańczyć będąc objętą przez mężczyznę. Jak tak można? Inni z kolei byli zatroskani o zdrowie, a nawet życie tańczących z powodu ciągłego wirowania. Skończyło się na tym, że jest to najstarszy taniec standardowy wykonywany na turniejach. Na początku XX wieku na jakiś czas został strącony z piedestału w salach balowych na rzecz… tanga, które uchodziło za nieprzyzwoite.
Jeśli walc wiedeński, to i bale. Jest to kolejna wytworna wizytówka i tradycja Wiednia. Główny sezon balowy rozpoczyna się w noc sylwestrową Balem Cesarskim (Kaiserball) w Hofburgu i trwa cały karnawał. W sumie wiedeńczycy mają okazję zatańczyć na ponad 450 takich imprezach w roku np. Bal Polski, Bal Gejów i Lesbijek, Bal Właścicieli Kawiarni, Bal Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali czy letni Life Ball. Oczywiście każdy przyzwoity wiedeńczyk powinien pojawić się choć na jednym.
Wydarzenia:
Rocznie odbywa się tu 15 000 wydarzeń muzycznych różnych gatunków muzycznych.
1. Zima
• Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń jest Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich, którego tradycja sięga początku II wojny światowej. Jest on transmitowany rokrocznie przez rozgłośnie radiowe oraz telewizje w 80 krajach. Bilety na ten koncert należy kupić z rocznym wyprzedzeniem. Niektóre rodziny wiedeńskie rezerwują miejsca od pokoleń.
• Szlak sylwestrowy: okres sylwestrowo-noworoczny jest w Wiedniu obchodzony szczególnie uroczyście i z impetem. Poza Koncertem Noworocznym, w Sylwestra miasto funduje mieszkańcom oraz przyjezdnym masę atrakcji w ramach tzw. szlaku sylwestrowego. Tego dnia macie szansę bawić się w rytmie najróżniejszych stylów muzycznych. Sceny rozlokowane są w na starówce, Praterze oraz Placu Ratuszowym. W trakcie dnia możecie wziąć przyspieszony kurs walca wiedeńskiego, a później zaprezentować swoje wirowanie na podniebnym balu. Martwicie się o prowiant? Niepotrzebnie, ponieważ na miejscu można skosztować strawy i napitku z ulicznych straganów. Jakby tego było mało to w noworoczny poranek na Placu Ratuszowym serwowane jest „śniadanie kacowe”. I jak tu nie jechać do Wiednia na Sylwestra?
• Lodowisko Wiener Eistraum – istna kraina lodu, ma powierzchnię 7000m2, składa się z dwóch lodowisk, między którymi można poruszać się lodowymi alejkami, mieści się pod Ratuszem i jest bajkowo oświetlona. Są też kramiki z rozgrzewającymi napojami i knajpki serwujące dania lokalne i te z różnych stron świata.
• Lodowisko Engelmann - pierwsze odkryte sztuczne lodowisko na świecie; mieści się na dachu jednego z budynków co zapewnia niecodzienną zabawę z pięknym widokiem.
• Jarmarki bożonarodzeniowe: Wiener Weihnachtstraum am Christkindlmarkt pod Ratuszem ze 150 stoiskami jest największym jarmarkiem w mieście. Poza tym jarmarki organizowane są m.in. pod Pałacem Schonbrunn, Belwederem, na Karlsplatz i Stephansplatz.
2. Wiosna
• Life Ball – charytatywna impreza poświęcona tematyce AIDS jest zarazem największym wydarzeniem modowym w Austrii.
• Vienna City Marathon – największy maraton w Austrii.
• Legendarny Bal w Operze Wiedeńskiej (Bal Debiutantek) Opernball z elitą państwa jest organizowany od 1877 r. Otwiera go sam prezydent Austrii. Potem można usłyszeć komendę: „wszyscy do walca!”. Rozpiętość cen jest bardzo duża i jest w przedziale od 200 do 20 000€. Charakterystycznym elementem jest ubiór otwierających bal par – debiutantki noszą długie białe suknie, a debiutanci fraki. Za wpadkę uważa się noszenie przez panów zegarków na ręce oraz krawatów, zamiast tego lepiej wybrać zegarek na łańcuszku oraz muszkę.
• Międzynarodowy Wiedeński Festiwal Muzyczny.
• Jarmarki wielkanocne, na których wystawiane są ozdoby świąteczne oraz tradycyjne potrawy organizowane są w wielu miejscach, w tym: przed Pałacem Schonbrunn i starowiedeński jarmark na Freyungu, gdzie można zobaczyć największy stos pisanek w Europie – jest ich ponad 40 000, oraz króliczą zagrodę.
3. Lato
• Donauinselfest: największa w Europie bezpłatna impreza plenerowa (3 mln uczestników).
• ImPulsTanz: największy w Europie festiwal tańca współczesnego.
• Wiedeński Festiwal Jazzowy.
• Festiwal Muzyki Filmowej – darmowy wstęp; muzyka i 25 szefów kuchni z całego świata.
4. Jesień
• Viennale – Międzynarodowy Festiwal Filmowy.
Jak widzicie, każda pora roku w Wiedniu oznacza mnóstwo atrakcji. Teraz przed Wami trudna decyzja do podjęcia. Jak już ustalicie, jaki termin wybieracie, nie zapomnijcie zarezerwować sobie wczasów, a przed wyjazdem zapiszcie się na kurs niemieckiego, żeby na miejscu bez problemu się porozumiewać. Sami z niego korzystaliśmy, więc szczerze możemy polecić. Tym bardziej, że kosztuje tylko niecałe 100 zł!
Mówi się, że każdy moment jest dobry na podróżowanie. Jeżeli jednak chcecie wiedzieć, kiedy będzie najlepiej wyruszyć w Waszą wymarzoną podróż, zerknijcie do rozdziału „Kiedy jechać?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor
-
Wiedeń - plan wycieczkiCzy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...WIĘCEJ>>