WiedeńJedzenie i napoje
Wizytówką Wiednia są bez dwóch zdań desery, a zwłaszcza dzieła cukierników. Niech dowodem będzie fakt, że o prawa do nazwy oryginalnego, tajemniczego wypieku, twórcy walczyli w sądzie 9 lat. O czym mowa? Jeśli ktoś jeszcze na to nie wpadł, to śpieszymy z odpowiedzią – o Sachertorte, czyli Tort Sachera, który oryginalnie wytwarza Hotel Sacher. Jego receptura stanowi największą tajemnicę hotelu.
W kuchni wiedeńskiej charakterystyczne są lokale gastronomiczne tj. Beisl, czyli rodzaj gospody serwującej tradycyjne dania oraz Heurigen, tawerny w winnicach, gdzie serwuje się młode wino z tychże winnic.
Są też Wurstelstande, czyli kioski z kiełbaskami, które odwiedzają goście w sukniach i frakach po słynnym Balu w Operze. Pozycja nr 1 to Kasekreiner, czyli wędzona kiełbaska z serem żółtym, a poza tym hot-dogi, frankfurterki oraz pieczone kiełbasy.
Jak już wiecie, po wojnach z Turkami pozostał Wiedniowi zwyczaj picia kawy, który kultywowano w kawiarniach. Były one swego rodzaju centrami kultury i oknem na świat. Obecnie kultura kawiarniana znalazła się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Obowiązkowym punktem dnia jest poranek w kawiarni z gazetą w ręku.
Potrawy kuchni austriackiej i lokalne – spróbujcie wszystkich:
• Wiener Schnitzel mit Kartoffelsalat – wielki kotlet, często cielęcy z sałatką ziemniaczaną.
• Sachertorte – tort Sachera, najpyszniejszy austriacki deser.
• Apfelstrudel – strudel jabłkowy.
• Tafelspitz – gotowana wołowina z sosem chrzanowym.
• Frittatensuppe – rosół z naleśnikowym makaronem.
• Leberknödelsuppe – rosół z wątróbką i kluskami z kaszy manny.
• Wiener Melange – niezbyt mocna kawa z lekko ubitym mlekiem, ziarna są kandyzowane.
• Kaiserschmarren - jeden z najsłynniejszych deserów kojarzonych z Wiedniem. Był to przysmak cesarza Franciszka Józefa. Są to lekkie, puszyste kawałki naleśników podawane z powidłami śliwkowymi i cukrem pudrem. Deser może być serwowany z innymi konfiturami, naleśniczki mogą być dodatkowo karmelizowane i doprawione rodzynkami.
Lokale:
• Kawiarnia Hawelka ma najlepsze na świecie buchty (Buchteln) ze śliwkami.
• Cukiernia Demel – z końca XVIII w.
• Restauracje: Bierhof, Bermuda Brau, Plachutta, Palmenhaus, Werner Wellser, Passauerhof, Loca, Schachtelwirt, Steirereck, Puerstner.
• Heurigery: 10er Marie, Reinprecht, Wieninger.
• Fast Food: Trześniewski – kanapki od Polaka z małym piwkiem (Pffiff), Bitzinger Wurstelstand Albertina, Wurstelstand Leo.
• Bar: Salm Breau, Gasthaus Kopp.
Jeśli już wybieracie się do Wiednia, dobrze jest poznać trochę język niemiecki. Nawet dla własnego bezpieczeństwa... i żeby nie okazało się, że chcąc zamówić jedzenie lub picie, musicie strzelać w ciemno, co może się dla Was różnie skończyć. Zachęcamy do skorzystania z kursów językowych, które znajdziecie u jednego z naszych partnerów. Dzięki tym kursom, doskonalicie przede wszystkim umiejętności komunikacyjne, wykorzystując ćwiczenia interaktywne, a także korzystając z dedykowanego nauczyciela. Nie musicie się martwić także kosztami, wynoszą one mniej niż 100 zł. Po więcej szczegółów, zajrzyjcie tutaj.
• W Wiedniu alkohol można spożywać w miejscach publicznych, ale bez zakłócania porządku.
• Najpopularniejszymi trunkami w stolicy Austrii są bezsprzecznie wino oraz piwo. Jest to jedyne miasto na świecie, które posiada swoje własne winnice. Produkuje się z nich 2 miliony litrów tego zacnego trunku rocznie.
• Jak pamiętacie, bardzo popularnymi miejscami spotkań towarzyskich są tzw. Heurygi, czyli tawerny serwujące młode wino wytwarzane na miejscu, którego mieszkańcy są wielkimi wielbicielami oraz narodowe potrawy. Niezapomnianą atmosferę zapewnia muzyka na żywo.
• Markowe wiedeńskie wina to Riesling, Grüner Veltliner, Junger Wiener, Blauer Zweigelt, Blaufrankisch oraz Wiener Gemischte Satz.
• Najpopularniejsze piwa to: wiedeński Ottakringer, Gösser, Stiegl, Paracelsus Zwickl, Edelweiss, Kaiser, Zipfer, Murauer i Trumer.
• Polecane puby Medl Brau (Linzer Strasse), Gösser Bierklinik (Steindlgasse) - pierwsza wzmianka o tym lokalu pojawiła się już w 1406 roku!), 1516 The Brewing Company (Schwarzenbergstrasse), Fisher Bräu (Billrothstrasse), czy Salm Bräu (Rennweg). Nie przegapcie też Bierteufl przy Ungargasse (w tzw. kamienicy Beethovena): do wyboru aż sto gatunków piwa z całego świata i, a jakże by inaczej, świetne wina.
Jeżeli przeczytaliście prawie wszystkie rozdziały przewodnika, a nie doszukaliście się informacje o miejscowej walucie, sposobach wymiany pieniędzy, lokalnych cenach, ważnych numerach, niebezpieczeństwach lub po prostu ciekawostkach o interesującym Was miejscu, spokojnie – zajrzyjcie do rozdziału „Inne”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor
-
Wiedeń - plan wycieczkiCzy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...WIĘCEJ>>