Most Karola

Most Karola

Gdzie się znajduje: Mosta Karola (Karlův most; zobacz na mapie: http://bit.ly/mostkarola), Praga, Czechy. 

 

Co warto wiedzieć:

Marzy Wam się spacer z ukochaną osobą w urokliwym i klimatycznym miejscu ze spektakularnym widokiem na Pragę? A może chcecie posłuchać ulicznych grajków i zakupić kilka pamiątek z czeskiej stolicy? Nic prostszego! Wystarczy, że wybierzecie się na most Karola, który nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych zabytków Pragi. Zbudowany na rzece Wełtawie, łączy dwie dzielnice miasta(Stare Miasto i Małá Strana) osiągając długość 516 metrów. Budowy najstarszego w Pradze mostu na zlecenie Karola IV podjął się w 1357 roku Peter Parler, aby już w 1402 roku budowla zaczęła służyć jej mieszkańcom. Spacerując po gotyckim moście koniecznie zwróćcie uwagę na liczne barokowe rzeźby zdobiące balustrady. Jest ich ponad 30, a każda przedstawia innego świętego. Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest święty Jan Nepomucen, który ponoć przynosi szczęście wszystkim tym, którym uda dotknąć się płaskorzeźby znajdującej się pod jego posągiem. Ciekawostką jest, że ten sam święty zginął tragicznie – wyrzucono go z tego samego mostu za brak posłuszeństwa królowi. Przy obu krańcach mostu górują wieże: Staromiejska Wieża Mostowa (od strony Starego Miasta) i Małostreńska Wieża Mostowa (od strony Małej Strany). Obie możecie zwiedzać, a widoki z ich szczytu z pewnością zrekompensują wspinaczkę po schodach.

Most Karola przyciąga turystów nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale przede wszystkim z powodu wspaniałej panoramy roztaczającej się na malownicze czerwone dachy praskich kamienic oraz samą Wełtawę. Niezwykłą atmosferę poczujecie również dzięki obecności handlarzy i muzyków, którzy dodatkowo wabią zwiedzających most w każdej porze roku!

 

Kiedy zwiedzać:

Cały rok, zwiedzanie wież: Staromiejska Wieża Mostowa – cały rok w godzinach 10-18 (w lato do 22), Małostreńska Wieża Mostowa- od kwietnia do października w godzinach 10-18.

 

Ceny:

Wstęp na most jest bezpłatny, płatne jest natomiast zwiedzanie wież: Staromiejska Wieża Mostowa -50 CZK, Małostreńska Wieża Mostowa- 50 CZK.

 

Dla kogo:

• dla rodzin z dziećmi

• dla par zakochanych – szczególnie po zmroku

• dla znawców sztuki

• dla koneserów czeskiej muzyki ulicznej

• dla fotografów kolekcjonujących wspaniałe kadry

• dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich

 

Dla kogo nie:

• nie dla osób lubiących spokój i ciszę

• nie dla osób, które nie lubią przebywać w tłumie

 

Co zobaczyć w pobliżu:

• Małá Strana- Pałac i Ogrody Wallensteina,

• Hradczany- Zamek Królewski, Katedra Św. Wita, Złota Uliczka

• Stare Miasto-Rynek staromiejski, Teatr Stanowy, Carolinum

 

Jak dojechać:

Sam most zwiedza się pieszo. Aby do niego dotrzeć można wykorzystać:

Komunikacją miejską:

• metrem (linia A- kolor zielony) przystanek Staroměstská

• tramwajem-linii 17 i 18

 

Samochodem:

Najbezpieczniej zostawić pojazd na obrzeżach miastach, w specjalnie wyznaczonych parkingach P+R , a następnie dojechać do centrum komunikacją miejską.

 

Więcej informacji:

goo.gl/cz3v1g.


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.comProsimy Was, jeśli jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na Fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

 

 

 

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-15 21:00:28
Redakcja
Breakplan

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy.