PragaDojazd
Samolotem bez problemu dolecicie do stolicy Czech m.in. z Warszawy oraz z Krakowa. Praga obsługiwana jest przez port lotniczy Letiste Praha-Ruzyne, który oddalony jest 10 kilometrów od centrum miasta. Szacuje się, że rocznie lotnisko obsługuje ponad 12 milionów pasażerów! Nie zdążycie nawet otworzyć książki w samolocie a już będzie lądować :) – przykładowy bezpośredni lot z Warszawy do Pragi trwa około 1,5 godziny. Cena biletu zależy od terminu, w którym chcecie się wybrać do Pragi (w okresie przedświątecznym lot w obie strony dla jednej osoby dorosłej wynosi od 599 zł). Lotnisko obsługują takie linie jak m.in. Czech Airlines, LOT. Należy upewnić się przed zakupem biletu czy nie macie przesiadek po drodze, ponieważ w tym przypadku jest to podwójnie dla Was niekorzystne – tracicie w ten sposób niepotrzebnie pieniądze i czas np. lot z Warszawy do Pragi z przystankiem w Monachium to koszt aż 910 zł, a czas podróży to w przybliżeniu niecałe 7 godzin! Może komuś z Was uda się upolować okazję – w sezonie wakacyjnym funkcjonują także tanie linie SkyEurope. Nie martwcie się na zapas – dbamy o Was, dlatego na naszej stronie na bieżąco zamieszczamy oferty tanich linii lotniczych :). Aby przenieść się bezpośrednio do naszej wyszukiwarki tanich lotów, kliknijcie tutaj. A jeżeli nie macie ochoty zajmować się tym sami, skontaktujcie się z nami przez maila (rezerwacje@breakplan.com) lub Facebooka, a zrobimy to za Was! Więcej szczegółów znajdziecie na podstronie „Wycieczki na własną rękę".
Gdy już bezpiecznie wylądujecie w porcie lotniczym Letiste Praha-Ruzyne, aby dostać się do centrum miasta musicie skorzystać z komunikacji miejskiej lub z autobusu linii Airport Express. Oba środki transportu w ostatnią trasę wyruszają około godziny 23! Później już niestety jesteście skazani na kombinacje tras nocnych z nocnym kursem tramwajów (metro nie kursuje po północy!) – tym samym podróż do centrum zajmie Wam około dwóch godzin. O spóźnialskich lotnisko również zadbało. Możecie śmiało korzystać z taksówek, które reklamują się ujednoliconą stawką. Są to: FIX Taxi oraz AAA RadioTaxi. Stawka składa się z opłaty startowej czyli około 40 CZK, do tego każdy przejechany kilometr to 28 CZK, plus 6 CZK za minutę postoju lub ruchu. Za dużo liczb? :) Reasumując, za przejazd z lotniska do centrum (Plac Wacława) nie powinniście zapłacić więcej niż 600-700 CZK. Uważajcie, ponieważ często na reklamujących taksówki ulotkach podane ceny za poszczególną trasę nie uwzględniają ceny 6 CZK, która naliczana jest zawsze! Logicznie w godzinach największego natężenia ruchu opłaty wzrastają o każdą minutę postoju, lecz nawet i w takim przypadku finalna kwota nie powinna być większa niż 700 CZK.
Stanowi dobre rozwiązanie dla tych Was, którzy nie wygrali jeszcze w toto-lotka :). Podróż pociągiem jest o wiele tańsza, a i widoki po drodze jakie będziecie podziwiać zza szyby, nie są na sprzedaż. Praga ma połączenia kolejowe z niemal wszystkimi większymi stolicami europejskich państw. Ponadto dotrzecie tu nie tylko z Warszawy lecz także z Katowic,
Wrocławia, Łodzi oraz Krakowa. Regularne ceny przejazdu w PKP Intercity zaczynają się już od 13 euro! Pamiętajcie, że do kwoty biletu doliczana jest także opłata za miejsce siedzące (jest to kwota 3,5 euro dla pociągów mknących w kierunku Czech, oraz 3 euro dla pociągów wracających do Polski). Wybierając podróżowanie tym środkiem transportu musicie uzbroić się w cierpliwość – trasa z Warszawy do Pragi trwa około 9 godzin. Aha! Oczywiście wysiadacie w samym centrum miasta, czyli na Dworcu Głównym w Pradze (Hlavni nadrazi). W tym przypadku odradzamy Wam kombinowanie z przesiadkami, ponieważ finalnie nie zaoszczędzicie (a może nawet i dopłacicie do tego interesu). Jeśli zdecydujecie się na podróż do Pragi samolotem lub pociągiem, a na miejscu chcielibyście się przemieszczać samochodem, przychodzimy z pomocą. Wejdźcie na stronę wyszukiwarki aut, a na pewno znajdziecie coś dla siebie!
W teorii najszybciej i najtaniej dotrzecie do Pragi własnym transportem. Na granicy polsko-czeskiej macie do dyspozycji aż 21 przejść drogowych. Polecamy Wam przejście w Cieszynie-Boguszowicach przez Ołomuniec i Brno. Podróż samochodem będzie bardzo wygodna, ponieważ niemal na całej długości macie do dyspozycji autostrady oraz drogi ekspresowe. Dla tych z Was, którzy bez przerwy spoglądają na zegarek – polecamy trasę przez Mlada Boleslav z przejściem w Jakuszycach. Bez względu na to, którą drogę wybierzecie, musicie zaopatrzyć się w winietę np. koszt 10-dniowej to 310 CZK. Weźcie pod uwagę fakt, że wojaże samochodem po zabytkowym centrum miasta są jeśli nie niemożliwe, to z pewnością bardzo uciążliwe dla kierowcy. Ciekawym rozwiązaniem, z którego korzysta wielu turystów jest tzw. park&ride. Polega to na tym, że samochód zostawiacie na specjalnych parkingach (najczęściej znajdujących się przy końcowej stacji metra lub stacjach kolejowych na peryferiach miasta) za co uiszczacie opłatę w wysokości około 10 CZK. W ten sposób możecie także nabyć bilet na wszelkie środki transportu publicznego za jedyne 80 CZK. Czy jest to warte Waszego zachodu? Tak! Ponieważ, Praga podzielona jest na trzy sfery parkowania: pomarańczowa (do dwóch godzin parkowania, za które zapłacicie 80 CZK), zielona (do sześciu godzin przy czym koszt za każdą godzinę to 30 CZK) oraz niebieską (przeznaczona tylko dla mieszkańców posiadających specjalną kartę).
Ucieszy Was z pewnością wiadomość, że przepisy ruchu drogowego są podobne do tych, które doskonale znacie :). Pamiętajcie o zdjęciu nogi z gazu! Dopuszczalne prędkości dla samochodów osobowych to: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim oraz 130 km/h na autostradzie. Za przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h i więcej w terenie zabudowanym oraz o 20 km/h w poza nim grozi Wam mandat w wysokości 1000 CZK oraz kara administracyjna oscylująca między 1500-2500 CZK, a gdyby tego było mało jeszcze dwa punkty karne! Warto tak się śpieszyć? Zakup paliwa na stacji benzynowej nie zrujnuje Waszych portfeli – za litr paliwa zapłacicie około 4,32 zł :).
Jak już będziecie na miejscu, to raczej chcecie leżeć do góry brzuchem, czy spędzić czas aktywnie? Nasze wskazówki odnośnie tych obydwu kwestii i innych odkryjecie w rozdziale „Co warto/nie warto?”.
Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.
Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.
Redaktor