Plac Wacława
Gdzie się znajduje: 110 00 Praga 1, Czechy (zobacz na mapie).
Co warto wiedzieć:
Václavské náměstí, czyli plac Wacława, jest położóny w centrum Pragi, dokładniej w dzielnicy Nové Město. Plac powstał w 1348 roku z inicjatywy Karola IV liczy sobie aż 360 hektarów. W średniowieczu zastalibyście tu Koński Targ, na szczęście dziś jest to główna arteria praska. Zanim stanął tu obecny pomnik św. Wacława, w 1786 roku wybudowano pierwszy czeski teatr Buoda, tylko po to, żeby zburzyć go za 3 lata, gdyż uznano go za przeszkodę dla ruchu. Kiedyś miejsce buntów, straceń publicznych i świętowania rewolucji, dziś bulwar tętniący życiem. Słyszeliście z jakich kontrowersyjnych wydarzeń słynie to miejsce? Weźmy chociażby podpalenie się Jana Palacha w 1969 roku. Student ten chciał w taki oto sposób zapobiec w ten sposób wejściu do Pragi wojsk Układu Warszawskiego. Plac ten to także symbol wprowadzenia demokracji za pomocą Aksamitnej rewolucji z 1989 roku – aksamitnej, bo odbyła się dosyć delikatnie i bez ofiar. Jeśli urok Pragi za bardzo Was wciągnie i zgubicie się w mieście, a następnym punktem Waszej wycieczki jest właśnie to miejsce, pytajcie miejscowych o Václavák. Z pewnością szybko zostaniecie nakierowani na właściwą drogą.
Co znajdziesz na miejscu:
Możecie się tu oddać rozpuście zakupowej, co umożliwią Wam liczne galerie handlowe. Podniebienia zaspokoją Wam także mnogie restauracje i fastfoody, a jeśli nocą dopadnie Was głód koniecznie musicie udać się tu po smażony ser czy kiełbaskę. Zmęczeni spacerem po bulwarze możecie skorzystać z wielu ławeczek wśród zieleńców, zatapiając wzrok w okolicznych kamienicach z XIX wieku. Nocą kluby stoją otworzem dla imprezowiczów, a jeżeli checiecie skorzystać z noclegu w centrum z zabytkowego hotelu – lepiej trafić nie można. Nocleg w neorenesansowym hotelu Grand Evropa to koszt około 3400 CZK.
Kiedy zwiedzać:
Cały rok
Ceny:
Wstęp jest bezpłatny.
Atrakcje na miejscu:
• Pomnik Wacława
• Pałac Rokoko
• Zabytkowe hotele Zalata husa, Grand Hotel Evropa, Meran, Jata
• budynek dawnego domu obuwniczego Bata
• wiekowa apteka – Adamova lekarna
• Muzeum Narodowe, którego gmachu nie możecie przeoczyć
Dla kogo:
• dla wielbicieli zakupów
• dla ceniących architekturę zwłaszcza neorenesansową i secesyjną
• dla imprezowiczów
Dla kogo nie:
• nie dla tych, którzy chcą unikać tłocznych miejsc
Jak dojechać:
• metrem – prawie z każdej części Pragi linia A i B wysiadacie na stacji Můstek lub linia C wysiadacie na stacji Muzeum. Metro jeździ co 8 minut w godzinach 4:48-6:00, co 3-5 minuty od 16:30-20:00, co 5 - 8 minut, a od 20:00- 0:30 co 10 minut od poniedziałku do piatku. W soboty, niedziele i święta ciągle średnio co 10 minut.
• tramwajem - linie 3, 9, 14, 24. Cena biletu 30-minutowego to 24 CZK.
Gdzie zaparkować:
Central Parking Prague,Karlovo nám. 292/15, 120 00 Praha 2, około 15 minut spacerem na plac Wacława, opłata 1-godzinna około 60 CZK
Miejskie strefy parkowania: pomarańczowe do 2h, zielone do 6h, opłaty od 40 CZK do 120 CZK
Więcej informacji:
Staramy się, aby ten artykuł był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.
Prosimy Was, jeśli ta treść, którą przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie ją na fejsie i polubcie nasz profil!
Breakplan