Praga

PragaCo warto / nie warto?

Miejsca i atrakcje

SPIS TREŚCI:

Zamek Praski | Złota uliczka | Wieża Daliborka | Bazylika św. Jerzego | Muzeum Miniatur | Klasztor na Strachovie |  Most Karola |  Rynek Staromiejski | Wzgórze Petrin | Wieża telewizyjna w dzielnicy Zizkov | Muzeum Narodowe | Mala Strana | Wyszehrad |  Josefov | Krizikova Fontanna | Muzeum Komunikacji na terenie zajezdni tramwajowej Stresovice | Tramwaj na Barrandovie

 

Zamek Praski

Praga ma wiele do zaoferowania, o czym mamy nadzieję przekonacie się sami niebawem :). Zwiedzanie polecamy Wam rozpocząć od Zamku Praskiego, ponieważ to wraz z budową zamku rozpoczyna się historia Pragi, a jego samego można nazwać czeskim Wawelem. Wchodząc na jego teren zwróćcie uwagę na bramy zamkowe, które zwieńczone są kopiami XVI-wiecznych rzeźb przedstawiających walczących gigantów. Wbrew przeciwnościom losu Zamek Praski zachował liczne kościoły, kaplice, sale oraz wieże ze wszystkich okresów jego istnienia. Jednym z przykładów jest gotycka katedra św. Wita, która nagle (w dosłownym tego słowa znaczeniu) stanie Wam przed oczami :). Znudzeni? Pomyślcie, że budowla katedry trwała aż 600 lat! Mamy nadzieję, że teraz otworzyły Wam się oczy ze zdumienia.

Katedra składa się z wielkiej nawy głównej oraz 21 kaplic bocznych. Dacie wiarę? Nad kaplicą św. Wacława schowane są klejnoty koronacyjne a z prawej strony ołtarza znajduje się grób św. Jana Nepomucena. Tu Was zaskoczymy – na budowę grobu zużyto 2 tony srebra! Ponadto katedra skrywa gotycki relikwiarz ręki św. Jerzego. Kojarzycie adaptację filmową Disneya: Dzwonnik z Notre Dame? Pytamy Was o to, ponieważ katedralne rynny zakończone są gargulcami, które na myśl przywodzą właśnie tę baśń :). Nie zabraknie tu także renesansowej architektury.zamek-praski-Praga-Czechy-breakplan

W 1918 roku Zamek Praski obrany został na siedzibę prezydenta Czechosłowacji. Obecnie mieści się tu kancelaria prezydenta Republiki Czeskiej. Czy wiecie, że dzięki obserwacji położenia flagi na maszcie możecie się dowiedzieć czy prezydent aktualnie przebywa na zamku? Gdy flaga powiewa na czubku oznacza to, że prezydent właśnie przebywa na zamku, natomiast jeśli jest opuszczona jest to jednoznaczne z jego wyjazdem z Czech! Dodatkowo z racji pełnionej funkcji o każdej pełnej godzinie następuje honorowa zmiana warty.

 

Złota Uliczka

W obrębie zamku znajdziecie także Złotą Uliczkę – niestety nie jest ona zbudowana z tego kruszywa :). Są to malownicze domki rzemieślników, które wbudowane zostały w mury zamkowe. Powstały one w XVI wieku by pierwotnie służyć za kwatery dla straży zamkowej i strzelców. Uwierzcie, że wyglądają niczym wyjęte żywcem z innej bajki! Pewnie pamiętacie jeszcze ze szkół postać Kafki? Otóż, to właśnie przy słynnej ulicy pod numerem 22 mieszkał Kafka! Czy wśród Was są fani Harrego Pottera? Coś Wam powiemy – to właśnie na Złotej Uliczce alchemicy próbowali odszukać „kamień filozoficzny” dla Rudolfa II. W rzeczywistości alchemicy ulokowani byli przy ulicy Vikářskiej, którą znajdziecie między Katedrą św. Wita a Wieżą Prochową.

 

Wieża Daliborka

Turystom o mocnych nerwach polecamy Wieżę Daliborka. Czy możecie sobie wyobrazić, że aż do XVIII wieku pełniła ona funkcję więzienia? W środku wieży znajdziecie loch, którego głębokość szacowana jest na siedem metrów! Nazwa tej ponurej twierdzy pochodzi od imienia pierwszego więźnia w niej przetrzymywanego. Jak głosi legenda był nim rycerz Dalibor, który codziennie grał na skrzypcach w oczekiwaniu na własną egzekucję. Czterysta lat później motyw ten wykorzystał Smetana, wystawiając operę Dalibor. Obecnie znajduje się tu Muzeum Tortur.

 

Bazylika św. Jerzego

Miłośników sztuki gorąco zachęcamy do odwiedzin w Bazylice św. Jerzego, we wnętrzu którego odkryjecie wczesną sztukę czeską. Zmęczeni? Chwilę oddechu możecie złapać w tzw. Ogrodach Południowych. Wiele lat temu znajdowały się w tym miejscu wały obronne. Dziś możecie tutaj podziwiać XVIII-wieczne rzeźby. Bilety obejmujące wszystkie wymienione atrakcje w kompleksie pałacowym to koszt 250 CZK (normalny) oraz 125 (ulgowy). Godziny otwarcia w sezonie letnim (1 kwietnia–31 październik): 6:00-22:00 (kompleks zamkowy) pozostałe historyczne budynki zwiedzicie od godziny 9:00-17:00. Natomiast w sezonie zimowym (1 listopad–31 marca) kompleks zamkowy możecie podziwiać w godzinach 6:00-22:00 oraz 9:00-16:00 (pozostałe budynki).

 

Muzeum Miniatur

Kolejnym ważnym i zarazem niezwykłym miejscem jest Muzeum Miniatur. Czegoś takiego Wasze oczy jeszcze nie doświadczyły! Wyobraźcie sobie karawanę wielbłądów, które przechodzi wprost przez ucho igielne lub modlitwę Ojcze Nasz spisaną na ludzkim włosie! Niesamowite, prawda? To wszystko i o wiele, wiele więcej możecie zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Bilety do nabycia w cenach: 130 CZK (dorośli), 70 CZK (młodzież oraz emeryci).

 

Klasztor na Strachovie

Nieopodal Muzeum Miniatur znajduje się Klasztor na Stachovie. Miejsce to jest niezwykłe, ponieważ mieści w sobie nietuzinkową bibliotekę. Cóż w niej takiego nietypowego, spytacie? Są tu dwie sale Filozoficzna i Teologiczna (połączone tzw. Gabinetem Osobliwości). W obu pomieszczeniach zebrano…42 tysiące książek! Warto to zobaczyć na własne oczy – wtedy dopiero człowiek jest w stanie w to uwierzyć :). Bilety kupicie w kwocie 120 CZK (dorośli), 60 CZK (ulgowy), dzieci natomiast do lat 6 mają wstęp darmowy. Dodatkową opłatę musicie uiścić za możliwość fotografowania – 50 CZK (pracownicy bardzo tego pilnują)! Biblioteka jest do Waszej dyspozycji codziennie w godzinach od 9:00-12:00 oraz od 13:00 do 17:00.

 

Most Karola

Koniecznie musicie przespacerować się Mostem Karola! Łączy on Stare Miasto z Malą Straną. I chociaż dziś obowiązuje tu wyłącznie ruch pieszy, dawniej na moście mogły się mijać aż cztery powozy! Z obawy przez zniszczeniem wiele rzeźb zastąpiono replikami, a oryginały spoczywają w Lapidarium Muzeum Narodowego. Gotycka Staromiejska Wieża Mostowa jest jedyna w swoim rodzaju. Wiele płaskorzeźb na Moście Karola obrazuje męczeńską śmierć Jana Nepomucena (został utopiony w Wełtawie!). Postaci świętego nie sposób nie zauważyć – jest ona wypolerowana przez tysiące turystów, dotknięcie Nepomucena ma odwiedzającym zapewnić szczęście. Może i Wam się poszczęści? :) Z samym mostem związana jest pewna ciekawostka historyczna – otóż właśnie na środku Mostu Karola podpisano rozejm ze Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej (tym sposobem miasto ocalało). Obiekt ten jest dostępny niemal cały rok w godzinach od 10:00 do 18:00 a w okresie wakacyjnym nawet do 22:00. Ciekawy zwyczaj łączy się z Mostem Karola – młodzi i starzy lecz najważniejsze, że zakochani wypisują swoje imiona na kłódkach, które przypinają do mostu. Tym sposobem ich miłość ma trwać wiecznie :).

 

Rynek Staromiejski

zegar-astronomiczny-Praga-Czechy-breakplanKolejnym punktem, o którym nie wolno Wam zapomnieć, jest Rynek Staromiejski. Tutaj znajdziecie Ratusz Staromiejski, którego południową ścianę pokrywa średniowieczny praski zegar astronomiczny. Zbudowany jest z trzech głównych części: astronomicznej (określającej położenie ciał niebieskich), kalendarzowej (medaliony zeprezentują miesiące) oraz animacyjnej (pojawiające się figurki dwunastu apostołów oraz wyobrażeniami Śmierci, Turka, Marności oraz Chciwości. Za mało by Was zaciekawić? A co powiecie na fakt, że zegar działa do dziś? :) Widowisko z pojawiającymi się postaciami możecie oglądać codziennie wraz z wybiciem równej godziny od 8:00 do 20:00.

 

Wzgórze Petrin

Kto z Was chciałby zobaczyć Wieżę Eiffla? Tak, wiemy, że jesteście w Pradze a nie w Paryżu. Jednak jeśli zdecydujecie się na wycieczkę (pieszą lub komunikacją miejską) dojdziecie do Wzgórza Petrin – tutaj na własne oczy ujrzucie reprodukcję (sześciokrotnie mniejszego) symbolu FrancjiWieżę Eiffla! wzgorze-petrin-Praga-Praga-breakplanChyba nie musimy Was przekonywać o tym jak wspaniały roztacza się stąd widok na panoramę Pragi? :) Uspokoimy Was – Wzgórze to nie żaden Giewont, raptem do pokonania macie 327 metrów. Bilety zakupicie w następujących cenach: 150 CZK (dorośli), 80 CZK (ulgowy), dzieci poniżej lat 6 wchodzą za darmo. Godziny otwarcia w poszczególnych miesiącach wyglądają następująco: I-II od 10:00 do 18:00, III od 10:00 do 20:00, IV-IX od 10:00 do 22:00, X od 10:00 do 20:00 oraz XI-XII od 10:00 do 18:00. Dla tych z Was, którzy czasem lubią poczuć się znów jak dziecko polecamy Gabinet Luster, który również znajduje się na wzgórzu. Za niewielką opłatą będzie się śmiac do rozpuku – gwarantujemy :). Bilety do nabycia w kwocie: 90 CZK (dorośli), 70 CZK (emeryci powyżej 65. roku życia, dzieci od 7 do 15 lat oraz studenci), dzieci poniżej 6 lat za darmo.

 

Wieża telewizyjna w dzielnicy Zizkov

Innym wariantem, jeśli chodzi o punkt widokowy, jest wieża telewizyjna w dzielnicy Zizkov. Warto tutaj zajrzeć i na własne oczy przekonać się jak wygląda druga najbrzydsza budowla na świecie! W 2000 roku na całej budowli pojawiły się rzeźby przedstawiające raczkujące dzieci, pnące się na górę wieży – taki widok wzbudza mieszane uczucia!

 

Muzeum Narodowe

Przechadzając się wzdłuż Placu Wacława, skorzystajcie z okazji, by odwiedzić Muzeum Narodowe. Eksponaty w nim zebrane liczą aż 14 miliona pozycji! Ceny nie są wygórowane, ponieważ za wstęp do głównego budynku muzeum zapłacicie: 260 CZK (normalny), 170 CZK (ulgowy). Jeśli macie taką możliwość wybierzcie się do tego obiektu w pierwszy poniedziałek miesiąca, bowiem wówczas wstęp dla wszystkich jest darmowy :). Miłośników historii zachęcamy do zwiedzania wszystkich praskich obiektów zarządzanych przez muzeum. 

 

Mala Strana

Obowiązkowo musicie pospacerować Malą Straną. Dacie wiarę, że od końca XVIII wieku w tej części Pragi nie powstały nowe zabudowania? Dawniej mieszkał tu sam Wolfgang Amadeusz Mozart! W Malej Stránie mieści się Kościół św. Mikołaja, w którego wnętrzu znajdziecie przepiękne freski w kopule, ambonę oraz posągi ojców kościoła.

 

Wyszehrad

Kto z Was nigdy nie słyszał o Wyszehradzie (praha-vysehrad.cz/?l=9)? Zamek Wyszehradzki to największa atrakcja turystyczna w Pradze! Jak głosi jedno z podań gród ten powstał w czasach panowania władcy Kroka. Jego córką była legendarna założycielka rodu Przemyślidów – Libusza, która miała wizję przyszłej świetności Pragi. Zamek jest do Waszej dyspozycji w godzinach 9:30-17:00 (listopad-marzec) oraz również od 9:30 do 18:00 (kwiecień-październik). Cennik został rozbity na poszczególne pomieszczenia, m.in. zwiedzenie galerii to koszt 20 CZK, gotyckie podziemia ujrzycie za 50 CZK (dzieci do lat 6 wchodzą gratis).

 

Josefov

Nie sposób pominąć dzielnicy żydowskiej Josefov. Właśnie tutaj możecie podziwiać najstarszą Synagogę Staronowa w Europie Środkowej oraz (jakby tego było mało :)) najstraszy cmentarz żydowski. Wiedzieliście, że jeden z nagrobków nosi datę 1439? Dacie wiarę? W dzielnicy tej podobno dawno temu żył Rabbi Löw, który parał się magią. Według legendy stworzył on słynnego Golema – legendarnego olbrzyma z gliny, którego Rabbi ożywił za pomocą magicznej tabliczki wkładanej w usta. Jednak Golem nie zachowywał się tak jak myślał jego twórca, dlatego też z powodu ataku gniewu Rabbi był zmuszony zniszczyć olbrzyma.

 

Krizikova Fontanna

Ciekawy spektakl zobaczycie w Krizikova Fontanna, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku. Po dziś dzień cieszy oczy zarówno turystów, jak i mieszkańców miasta. Efekty wizualne wzmacnia odpowiednio dobrana muzyka. Na każdy sezon przygotowany jest inny program, każdy równie fascynujący. Cena biletu jest dla wszystkich taka sama czyli około 230 CZK, za wyjątkiem dzieci poniżej 6 lat, które wchodzą bezpłatnie.

 

Muzeum Komunikacji na terenie zajezdni tramwajowej Stresovice

Fanów motoryzacji zapraszamy do Muzeum Komunikacji na terenie zajezdni tramwajowej Stresovice. Zobaczycie tu zabytkowe tramwaje, trolejbusy i inne środki transportu. Możecie skorzystać z prawdziwej gratki! A mianowicie wsiąść do zabytkowego tramwaju numer 41 i… odjechać w siną dal :). Taką przejażdżkę można odbyć codziennie o pełnej godzinie od 12:00 do 17:00. Bilety kupicie u motorniczego za 35 CZK (dorośli), 20 CZK (dzieci w wieku od 6 do 15 lat oraz czescy seniorzy) natomiast dzieci do lat 6 jadą gratis. To trzeba przeżyć!:).

 

Tramwaj na Barrandovie

Tym z Was, którzy odczują niedosyt w kwestii „tramwajowej”, polecamy trasę szybkiego tramwaju na Barrandovie. W ten sposób ujrzycie praskie wzgórza z całkowicie innej perspektywy. Wrażenia po tej przejażdżce na długo pozostaną w Waszej pamięci!

 

Czujecie się przytłoczeni ilością atrakcji? Nie wiecie, jak zaplanować wycieczkę, żeby zobaczyć wszystkie ciekawe miejsca? Zostawcie to nam. Skontaktujcie się z nami przez naszego maila: rezerwacje@breakplan.com lub fanpage na Facebooku, a my zajmiemy się wszystkim za Was! Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Wypoczynek

Praga to miasto tętiące życie i za dnia i w nocy! Tym z Was, którzy stawiają na aktywny wypoczynek polecamy Segway Rent Prague (https://goo.gl/FuyBI). Z pewnością wielu z Was kojarzy urządzenie, które na pozór przypomina dziecięcą hulajnogę, lecz nie jest nią do końca. Jest to urządzenie elektryczne, które stanowi doskonałą alternatywę dla pieszych wędrówek :). Macie różne wersje czasowe do dyspozycji np. za trzydziestominutową jazdę z przewodnikiem po mieście zapłacicie 600 CZK.

Rodziny z dziećmi i nie tylko zachęcamy do odwiedzin w Prague Zoo (https://www.zoopraha.cz/). Wiedzieliście, że obiekt ten powstał w latach 30 XX wieku? W szczególności polecamy Wam pawilon, który w nietuzinkowy sposób odzwierciedla realną indonezyjską dżunglę, a w niej wolno latają nietoperze i nie tylko ! Bilety nabędziecie w kasie w kwocie: 200 CZK (dorośli), 150 CZK (dzieci od 3 do 15 lat oraz studenci), osoby, które ukończyły 70 lat płacą symbolicznie 1 CZK (po wcześniejszym pokazaniu odpowiedniego dokumentu z datą urodzin), natomiast dzieci poniżej 3 lat mają wstęp wolny. Dodatkowym atutem Praskiego Zoo jest możliowść zakupu biletu wstępu również dla Waszego czworonoga (100 CZK). Godziny otwarcia w poszczególnych miesiącach wyglądają tak: I-II od 9:00 do 16:00, III od 9:00 do 17:00, IV-V od 9:00 do 18:00, VI-VIII od 9:00 do 21:00, IX-X od 9:00 do 18:00, XI-XII od 9:00 do 16:00.

Żądnym przygód polecamy Sky Service, czyli skok z samolotu (https://goo.gl/l3gs2x)! Przeżycie to jak się domyślacie nie ma sobie równych. Rozrywka ta nie należy do najtańszych – za skok z towarzyszem zapłacicie 155 euro. Z naszej strony możemy Was zapewnić że taka atrakcja warta jest swej ceny :).

Macie dość zwiedzania i leczenia odcisków po pieszych wędrówkach :)? Macie słuszność – przyda Wam się chwila relaksu. W tym celu udajcie się do Aquacentrum Šutka (http://www.sutka.eu/). Kalkulując opłaca się Wam wykupić całodzienny bilet wstępu za 350 CZK (dorośli), 240 CZK (studenci do 26 lat, emeryci powyżej 60 lat), dzieci do lat 15 płacą 190 CZK. Obiekt jest całoroczny, otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00-22:00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10:00 do 22:00. Podane godziny dotyczą strefy Aquaparku, natomiast z saun oraz basenów śmiało możecie korzystać już przed południem.

Pozostałe

Co warto?

• Pozostawić samochód na parkingu, a po samej Pradze poruszać się komunikacją miejską.

• Wyposażyć się w wygodne obuwie :).

• Zwiedzić najważniejsze zabytki w Pradze (wymieniane przez nas wyżej).

• Korzystać z darmowych dni w praskich muzeach.

• Uważać w trakcie podróży komunikacją miejską na dokumenty i pieniądze.

• POJECHAĆ NA WYCIECZKĘ DO PRAGI :)!

 

Czego nie warto?

• Tracić czas w centrach handlowych.

• Targować się ze sprzedawcą – raczej i tak nic nie wskóracie :).

• Stawiać na modę – paniom polecamy zostawienie obuwia na obcasie w domu, ponieważ wiele praskich ulic jest brukowanych.

• Bez przerwy spoglądać na zegarek – spróbujcie choć na chwilę zapomnieć o zmartwieniach i rozkoszujcie się pięknem Pragi.

 

Jesteście już pewni, że tegoroczne wczasy spędzicie w Pradze? To połowa sukcesu. Drugą połową jest znalezienie odpowiedniej oferty dla Was. Nie martwcie się, z tym również pomożemy. Skorzystajcie z naszej wyszukiwarki wczasów i cieszcie się na nadchodzący wyjazd :).

 


Jeśli już wiecie, co warto i nie warto robić na miejscu, a chcecie się dowiedzieć, jak najlepiej przemieszczać pomiędzy różnymi miejscami, wykorzystajcie parę minut na przeczytanie rozdziału „Transport”.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-07-05 16:14:48
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy