Oslo

OsloInne

Ciekawostki

Oslo uchodzi za jedno z najdroższych miast na świecie. Jednak ceny w miejskich sklepach nie są specjalnie dotkliwe. Według rankingów jest to też miasto z najwyższymi zarobkami.

• W stolicy Norwegii mieszka kilkanaście procent całej populacji tego kraju! A ¼ mieszkańców stanowią imigranci - Norwedzy są bardzo otwarcie nastawieni na przyjezdnych.

• Niby miasto, niby największe w całej Norwegii, jednak rekordy bije natura! W pobliżu Oslo znajdują się 343 jeziora!

• 10 grudnia każdego roku w Oslo przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

• Aby dostać się do stolicy Norwegii samochodem, przed wjazdem trzeba uiścić opłatę! Wszystko dlatego, że mieszkańcy bardzo dbają o nienadużywanie tego środka lokomocji. Niejako kupowanie wjazdu do miasta ma zachęcić do przesiadania się do komunikacji miejskiej.

• Dla nas jeszcze to dziwne zjawisko, dla mieszkańców Oslo codzienność. W mieście można wynająć elektryczne auta. Na parkingach znajdują się nawet specjalne ładowarki do tych pojazdów!

• Znana norweska sieć tańszego supermarketu Kiwi zachęca do robienia zakupów… darmowym poczęstunkiem! Możecie załapać się na kawę, herbatę, słodycze lub chrupki!

• Dlaczego tak często wspominamy o Wam o kawie? Prawdziwy Norweg to taki, który jest kawoholikiem i wypija najmniej (najmniej!) 4 filiżanki tego napoju! To prawie 10 kg ziaren rocznie na jednego mieszkańca!

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 18:36:54
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy