Oslo

OsloTransport

Komunikacja publiczna

Stolica Norwegii posiada bardzo rozbudowaną komunikację miejską: do dyspozycji macie metro, autobusy oraz tramwaje. Plany połączeń możecie sprawdzić tutaj: https://goo.gl/coL2oh. Niestety, ceny biletów przejazdowych są dosyć drogie, dlatego podczas dłuższego pobytu zaopatrzyć się we wcześniej wspomniane karty Oslo Pass (Kortet). Warto dodać, że karty umożliwiają dostanie zniżek w niektórych restauracjach i hotelach. Kartę można wykupić w biurach informacji turystycznej oraz hotelach i wybranych campingach.

Uwaga! Próbowanie jazdy na gapę może Was słono kosztować. Jak już wcześniej pisaliśmy, Norwedzy bardzo cenią swoje przepisy. Podróżowanie bez biletu grozi karą pieniężną w wysokości 1000 NOK! Bilety kasujcie w maszynach przy bramkach wejściowych do środków transportu. Wszystkie potrzebne informacje odnośnie cen biletów oraz rozkładu połączeń znajdziecie w centrum miasta w AS Oslo Sporveien. Punkt informacyjny znajduje się naprzeciwko głównego dworca kolejowego.

 

Taksówki

 

W Oslo oczywiście, jak w każdym większym mieście, możecie skorzystać z taksówek. Ostrzegamy jednak, że to dosyć spory wydatek. Za 10-minutowy przejazd zapłacicie 150-180 NOK. Jednak jeżeli komuś bardzo się śpieszy, taksówka potrafi uratować z opresji.

Rower

A może by tak wynająć rower? Jeśli tylko macie na to ochotę, w całym mieście znajdziecie wiele punktów, gdzie można wypożyczyć rower. W Oslo są świetne warunki dla rowerzystów. Aby wypożyczyć jednoślad trzeba zaopatrzyć się wcześniej w specjalną kartę smartcard dostępną w Biurze Informacji Turystycznej. Karta kosztuje 70 NOK. Przy zakupie trzeba podać numer swojej karty kredytowej jako zabezpieczenie. Każdy rower można używać przez 3 godziny. Po upływie tego czasu należy zostawić pojazd w najbliższym punkcie rowerowym. Od razu jednak możecie wypożyczyć sobie kolejny jednoślad. Tutaj: https://goo.gl/z6yGol macie plan wszystkich miejskich wypożyczalni. Udanej przejażdżki!

 


 Nieważne, czy lubicie rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, czy będąc już na miejscu. W rozdziale „Gdzie spać?” znajdziecie więcej niż co nieco na temat tego, jak najlepiej znaleźć dach nad głową tam, dokąd podróżujecie. Dajcie sobie chwilę, abyście nie byli nie miło zaskoczeni pokojem bez okien lub wysokim rachunkiem za Wasz pobyt.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika  był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-05-17 18:36:54
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy