Gdzie wyjechać w październiku?

W październiku złota polska jesień trwa w najlepsze. Uczniowie wrócili już do szkół, a studenci właśnie rozpoczynają rok akademicki. Korzystając z tego wyciszenia, warto odwiedzić miejsca, gdzie jeszcze 2-3 miesiące wcześniej spotkalibyśmy tłumy, a teraz panuje magiczny spokój. W kraju, górskie szlaki pokrywa kolorowy dywan jesiennych liści, a nad morzem świeże, rześkie powietrze z jodem zregeneruje nasz organizm. Ale co jeśli chcemy wyjechać za granicę? Jakie kierunki wybrać, by cieszyć się pogodą, a jednocześnie nie wrócić z pustym portfelem?

Jesien 1400x600


Bali

Na tej indonezyjskiej wyspie panują tylko dwie pory roku – sucha i deszczowa. Październik to okres przejściowy, kiedy opady występują coraz częściej, ale nie są tak gwałtowne i silne jak np. w styczniu. Termometry pokazują ok. 28°C, jednak wilgotność jest wtedy najniższa w roku, więc przeciętny Europejczyk powinien szybko przyzwyczaić się do zmiany klimatu. Sprzyjająca jest też 27-stopniowa temperatura morza, co pozwala na wodne aktywności, np. nurkowanie. Słoneczne dni w połączeniu ze sporadycznym deszczem dają często okazję do podziwiania malowniczej tęczy – koniecznie uwiecznij ją na fotografii. Ceny hoteli spadają, choć warto zarezerwować pokój wcześniej. Do 15 października większość australijskich szkół nadal ma wolne, dlatego możesz spotkać sporo rodzin cieszących się ostatnimi chwilami wakacji. Najlepiej więc zaplanuj wyjazd na drugą połowę miesiąca.

Plaa na Bali 1400x600

 >>>ZOBACZ TAKŻE: Dokąd uciec na czas jesiennej  sloty?


Hiszpania

Hiszpańska jesień jest zdecydowanie cieplejsza niż polska. W październiku dni są jeszcze słoneczne, ale już nie upalne. To świetny czas na odkrycie dziewiczych plaż Andaluzji, czyli najcieplejszego rejonu Hiszpanii. Korzystając z pogody, warto zwiedzić Madryt czy Barcelonę. Tłumy i kolejki do najciekawszych obiektów zmniejszają się wraz z końcem sezonu. Nie należy zapominać też o hiszpańskich festiwalach – filmowych czy tanecznych. Miłośników wina zainteresuje Cavatast, czyli trzydniowe święto katalońskiego, musującego wina. Kontrowersyjną atrakcją są z pewnością hiszpańskie corridy, które można zobaczyć jeszcze w październiku.

Madryt noc 1400x600

 >>>SPRAWDŹ: Zaplanuj z nami swoją wymarzoną podróż!


Chorwacja

W tym miesiącu sezon turystyczny w Chorwacji wygasa, a wybrzeża stają się ciche i spokojne. Nadal można cieszyć się letnim ciepłem – temperatura utrzymuje się na poziomie 18°C, a na początku miesiąca nawet 22°C. Temperatura morza (20°C) pozwala na swobodną kąpiel. Trzeba jednak liczyć się z deszczem i sporadycznymi burzami, dlatego na plażę lepiej wziąć kurtkę.

Park Narodowy w Chorwacji 1400x600

Ceny hoteli spadają, ale niektóre mniejsze kurorty, restauracje i sklepy są zamknięte – warto wcześniej dokonać rezerwacji. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom wzdłuż Adriatyku, wybierz inne atrakcje. Odwiedź obiekty wpisane na światową listę UNESCO – Bazylika Eufrazjusza w Poreču, Katedrę św. Jakuba w Szybeniku, Pałac Dioklecjana w Splicie albo malownicze starówki w Trogirze czy Dubrowniku.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże świata


Turcja

Na tureckich plażach nadal można się wtedy opalić. W ciągu dnia termometry wskazują ok. 26°C, a słońce daje przyjemne ciepło. Wieczory bywają chłodniejsze, więc jeśli planujesz spacer po zmroku, dobrze wziąć ze sobą kurtkę. Gdzie się zatrzymać? Większość typowych, letnich kurortów jest niestety zamknięta. Proponujemy zarezerwować pokój w jednym z nadmorskich miast, np. Antalyi. Plaże nie przeżywają wakacyjnego oblężenia, większość turystów to osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi. Za hotel, jedzenie w restauracji czy pamiątki zapłacimy dużo mniej niż podczas sezonu.

Plaa w Antalyi 1400x600

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak powstały wakacje?


Islandia

Cierpliwi poszukiwacze niesamowitych widoków powinni wybrać Islandię. Październik to dobra pora na obejrzenie zorzy polarnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to „łatwa” atrakcja. Prawdopodobieństwo dostrzeżenia zorzy w tym miesiącu jest ogromne, jednak nie stuprocentowe. Wszystko zależy od pogody oraz miejsca, z którego obserwujemy. Najlepiej, kiedy niebo jest bezchmurne, ciemne, a słońce bardzo aktywne. Warto na bieżąco śledzić stronę www.aurora-service.eu/aurora-forecast, gdzie znajdziemy aktualne prognozy przemieszczania się zorzy polarnej.

Zorza polarna na Islandii 1400x600

Polując na to magiczne zjawisko, trzeba się liczyć z niską temperaturą. W październiku na Islandii temperatura wynosi średnio 2°C, istnieje też duże prawdopodobieństwo wystąpienia nagłych opadów. Jeśli jednak trudne warunki pogodowe nie odstraszają Cię przed tą niezwykłą chwilą, koniecznie obierz ten kierunek.

>>>ZOBACZ TAKŻE: Czy podróże mogą pomóc waszemu zdrowiu?


Jak widać koniec sezonu wcale nie oznacza końca atrakcji. Październik może być dopiero początkiem… niezapomnianego urlopu! Już teraz zaplanuj wyjazd i ciesz się jesienną przygodą. Tutaj sprawdzisz aktualne okazje cenowe, a tu skontaktujesz się z naszym osobistym doradcą.