Krótka podróż pociągiem

Krótka podróż pociągiem? Z przyjemnością!

 

Polska jest krajem bardzo bogatym, w atrakcje turystyczne – mówimy to głośno i wyraźnie. Duża różnorodność kulturowa, a także niesamowite krajobrazy, które mieszczą się w obrębie zaledwie jednego państwa, co roku przyciągają do Polski tysiące turystów. Bardzo dużą zaletą naszego kraju jest dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna, a przede wszystkim transport kolejowy pomiędzy większymi miastami. Zastanawiacie się, gdzie warto wybrać się na krótki wypad koleją? Poniżej przestawiono kilka ciekawych propozycji.

Kaszuby

Region kaszubski czyli jeden z bardziej charakterystycznych miejsc w Polsce. Bogata kultura, styl życia oraz tradycyjny język są nieodłącznym elementem życia każdego prawdziwego Kaszuba, co z całą pewnością zachęca by wybrać się w tę część naszego kraju. Wizytówkę Kaszub tworzą m.in.: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, a także Skansen w Szymbarku. We wszystkich tych obiektach można spotkać się z najciekawszymi elementami kultury kaszubskiej. Warto wiedzieć, że nieopodal wyżej wymienionych atrakcji znajduje się najwyższy szczyt tego regionu (Wieżyca), z którego rozpościera się przepiękny widok na pobliskie tereny. Jeśli planujecie zacząć swoją podróż, np. w Warszawie, musicie liczyć się z tym, że czeka Was kilka przesiadek. Więc aby tam dotrzeć najlepiej jest dojechać pociągiem do Gdyni skąd bez problemu, za pomocą regionalnych połączeń, bądź autobusu dostaniecie się do miejsca docelowego. Przewidywany czas podróży z takich miast jak: Warszawa, Poznań, Wrocław, oscyluje w granicach 5-7 godzin.

kaszuby 960 720

>>ZOBACZ TAKŻE: CO ZAMIAST BAŁTYKU? MIEJSCA W POLSCE TANIE I SPRAWDZONE

Olsztynek

Kolejnym niezwykle ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jest Park Etnograficzny w Olsztynku. Mieszczące się tam Muzeum Budownictwa Ludowego posiada bogate zbiory dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne oraz zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie wyżej wspomnianych budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Wszystkie obiekty znajdujące się na terenie skansenu są dostępne dla turystów. Każdy może wejść do prawdziwej wiejskiej chaty pełnej tradycyjnych dla tego regionu przedmiotów i zobaczyć jak toczyło się życie w dawnych czasach. Jest to miejsce położone bardzo blisko Olsztyna, gdzie można dojechać pociągiem z prawie każdego większego miasta. Na przykład z Gdyni i Warszawy dostaniecie się tam w 3-4 godziny. Mieszkańcy Krakowa natomiast muszą uzbroić się w odrobinę więcej cierpliwości, ponieważ ich podróż może trwać nawet około ośmiu godzin. Po krótkim postoju w Olsztynie, za pomocą lokalnego pociągu lub autobusu, w niecałą godzinkę jesteśmy w miejscu, gdzie można zapomnieć o codziennych troskach.

book 3766083 960 720

>>ZOBACZ TAKŻE: DOKĄD UCIEC NA CZAS JESIENNEJ SŁOTY

Ciechanów

Naszą nastepną stacją jest Ciechanów. Nie każdy pewnie pamięta z powieści Sienkiewicza „Krzyżacy” wzmiankę o tym miejscu. Dobre połączenia komunikacyjne, zarówno ze stolicy jak i różnych innych miejsc z całą pewnością zachęcają do odwiedzenia tego miasta. Podróż z Warszawy, Gdyni czy Krakowa jest o tyle prosta, iż są to bezpośrednie połączenia. Dlatego maksymalny czas podróży wynosi 5 godzin - z najbardziej odległego miasta, a tylko godzinę - ze stolicy kraju, jeśli wybierzecie pociąg pośpieszny. Główną atrakcją Ciechanowa jest zdecydowanie Zamek Książąt Mazowieckich dostępny dla turystów niemalże przez cały rok. Każdy może wejść na jedną z czterech wież, z których rozciąga się malowniczy widok na miasto oraz okoliczne tereny. W XVI wieku zamek został przebudowany i stał się renesansową rezydencję królowej Bony. Z racji tego, że obiekt znajduje się nad rzeką Łydynią stał się całkiem urokliwym zakątkiem. Sprzyja to wykonaniu unikalnych fotografii. Warto wspomnieć, że w okolicach Ciechanowa, a dokładnie w Opinogórze znajduje się Muzeum Romantyzmu, które mieści się w dawnej posiadłości Zygmunta Krasińskiego. Pałacyk położony jest w otoczeniu rozległego parku, gdzie można spotkać wiele gatunków roślin. Ze względu na bardzo dużą malowniczość krajobrazu teren bardzo często wykorzystywany jest przez artystów, a w szczególności fotografów plenerowych.

wies 1366 768

>>SPRAWDŹ: POMOŻEMY ZAPLANOWAĆ TWOJĄ WYCIECZKĘ

Sierpc

Będąc na Mazowszu nie można pominąć Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Na terenie skansenu znajduje się wiele obiektów pochodzących z okolicznych miejscowości. Teren obejmuje 60,5 ha na styku rzek Sierpienicy i Skrwy. Zgromadzono w tym miejscu ponad 80 obiektów małej i dużej architektury. W skład ekspozycji wchodzi: 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku; zrekonstruowany dworek szlachecki; XVIII-wieczny kościół drewniany; drewniany wiatrak reprezentujący najstarszy i najpopularniejszy na terenach Europy typ młynów wiatrowych. Co ciekawe swego czasu na terenie skansenu w Sierpcu nagrywany był klasyk polskiego kina, tj. „Ogniem i mieczem”. Dla osób indywidualnie odwiedzających Muzeum dojazd jest możliwy autobusami PKS oraz szynobusami PKP. Odległość od dworców do miejsca docelowego można pokonać pieszo lub taxi.

sierpc 976731 960 720

>>SPRAWDŹ: CO WARTO ZOBACZYĆ W POLSCE

Oporowo

Wartym uwagi miejscem na mapie Polski, do którego bez trudu dojeciecie pociągiem jest Zamek w Oporowie nieopodal Kutna. Oporów jest idealną miejscowością, aby zrobić sobie krótką przerwę w podróży do Łodzi. Wspomniany wcześniej zamek stanowi małą późnogotycką rezydencję obronną wzniesioną w około 1440 roku, usytuowaną na wyspie otoczonej fosą. Jest jednym z niewielu tego typu zabytków zachowanych w Polsce. Od 1949 r. mieści on muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Obiekt znajduje się w otoczeniu wielu drzew, które z pewnością działają kojąco na zszargane na co dzień nerwy. Malownicza okolica zarówno wiosną, gdy wszystko budzi się do życia jak i jesienią, gdy las przybiera całą gamę barw zachęca do zrobienia kilku zdjęć na pamiątkę. Warto wspomnieć, iż na terenie zamku w Oporowie kręcony był serial „Ekstradycja”, z Markiem Kondratem w roli głównej.

old 1130742 960 720

>>ZOBACZ TAKŻE:  NIEZNANE ATRAKCJE TURYSTYCZNE W POLSCE

Łódź

W Łodzi do której docelowo zmierza pociąg mamy kilka obiektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Obowiązkowy jest spacer ulicą Piotrkowską, która uznana jest za jedną z najdłuższych i bardzo atrakcyjnych ulic handlowych w Polsce. Spacerując można podziwiać odnowione kamienice i pomniki oraz skorzystać z licznych kawiarni. Na ulicy znajduje się między innymi Kamienica Róż, której ściany udekorowane są kawałkami luster przez co budynek świeci się, jakby był obsypany brokatem. Warto zajrzeć też do pałacu Poznańskiego, a także odwiedzić pobliską Manufakturę, która jest jednym z największych kompleksów handlowych w Polsce mieszczących się w budynku dawnej fabryki. Podróżując pociągiem mamy okazję zobaczyć nowy dworzec, który może przyciągnąć uwagę pasjonatów architektury. Z racji tego, iż Łódź położona jest w centrum Polski dojazd do niej pociągiem jest niezwykle prosty. Z takich miast jak Poznań czy Kraków podróż trwa około 4 godzin. Ze stolicy natomiast mniej więcej godzinę, w zależności od tego jakiego przewoźnika wybierzemy. Najwięcej czasu zajmuje dojazd z Trójmiasta, bo aż 4-5 godzin, które można sobie bez problemu zagospodarować i potraktować jako czas dla siebie, np. czytając książkę czy oglądając film, bo przecież podróże mogą kształcić również w ten sposób.

d 1366 768

Przedstawione propozycje to ułamek tego, gdzie możecie pojechać i co zobaczyć podróżując pociągiem. Mamy jednak nadzieję, że staną się one dla Was inspiracją do zaplanowania kolejowych wypraw. Pamiętajcie - podróż pociągiem jest wspaniałym pomysłem dla każdego niezależnie od wieku. Jeśli szukasz korzystnych okazji cenowych koniecznie musisz zajrzeć tu. Podróże małe czy duże - zawsze kształcą. Myślisz o tym, aby odłożyć swoją podróż do lata, bo nie masz pomysłu na to, co można zwiedzać jesienią? Inspiracji szukaj tutaj.