Co zamiast Bałtyku? Miejsca w Polsce tanie i sprawdzone

Polacy od lat wybierają plaże nad Bałtykiem jako miejsce wypoczynku letniego. Komu bowiem przychodzi pierwsze na myśl coś innego, kiedy słyszy o wakacjach? Gdzie też najczęściej jeździliśmy na kolonie czy obozy w czasie swojego dzieciństwa? Odpowiedź często bywa zbieżna. Przede wszystkim dlatego, że znajdują się one w Polsce, przez to nie trzeba załatwiać zbyt dużo formalności związanych z wyjazdem. Tam, gdzie jest popyt, pojawia się jednak podaż i nieźle prosperujący biznes. Ludzie i tak zapłacą, chociażby po to, aby nacieszyć się dobrym miejscem. Jednak czy pobyt w innych regionach Polski, który bywa stosunkowo tani, nie może oferować równie dobrych atrakcji?

Bieszczady 1400x600


WISŁA (woj. śląskie, pow. cieszyński, gm. m. Wisła)

Nazwa tej typowo góralskiej miejscowości nie pojawiła się bez powodu. To właśnie w jej okolicach znajdują się początki Wisły.

Chociaż raczej zwykli turyści nie jeżdżą tam na nartach latem, ośrodki tego typu oferują inne atrakcje, takie jak przejazd kolejką górską, czy wypożyczanie rowerów. Trzeba też dodać, że wspinaczki i spacery w terenach górzystych są zwykle przyjemniejsze latem, kiedy nie ma ostrych mrozów, czy upałów.

Kolejka grska 1400x600

Jeżeli jednak ktoś lubi kąpać się w wodzie, nawet tam może znaleźć basen, wokół którego są górskie lasy.

Nawet w dzielnicach niedalekich centrum znajdziemy tanie zakwaterowanie. Ceny pokojów utrzymują się w cenach nawet około 40 zł od jednej osoby za dobę. W wersji z obiadem nie wyniesie ona wiele więcej.

 >>>ZOBACZ TAKŻE: Najbardziej ukryte miejsca w Polsce


SOLINA (woj. podkarpackie, pow. leski, gm. Solina)

Alternatywnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców południowej Polski są Bieszczady. Jeśli ktoś chce połączyć przechadzki po dzikich lasach razem z wypoczynkiem nad wodą, dobrym miejscem może okazać się właśnie Solina. Nazwa tej miejscowości jest związana z niedalekim Jeziorem Solińskim.

Gości ona u siebie wielu turystów, gdyż oferuje więcej atrakcji niż kurorty nadmorskie. Oprócz opalania się na plaży, można przespacerować się wzdłuż zapory albo odbyć rejs statkiem. Jest to też świetne miejsce na uprawianie surfingu.

Jezioro Soliskie 1400x600

W ofercie zakwaterowania dominują drewniane domki letniskowe. Cena ich wynajmu wynosi ok. 200 zł, co opłaca się szczególnie w przypadku kilkuosobowych grup czy rodzin.

 >>> SPRAWDŹ: Co jeszcze warto zobaczyć w Polsce?


MAŁE CICHE (woj. małopolskie, pow. tatrzański, gm. Poronin)

Nazwa tej położonej w Tatrach miejscowości już w pewien sposób charakteryzuje jej okolice. Doskonale nadają się na zregenerowanie swoich sił. O wiele więcej korzyści przynosi jednak wypoczynek aktywny. Najbardziej preferowaną aktywnością podczas lata jest jazda rowerami po górskich terenach. Można też przepłynąć się kajakiem z przeznaczonego do tego spływu.

Wyprawa kajakiem 1400x600

Noclegi oferowane są głównie przez domy gościnne, w których cena wynosi ok. 30-50 zł od jednej osoby za dobę. Miejscowość znajduje się stosunkowo niedaleko Zakopanego, do którego można dojechać busem. Można więc zwiedzić to popularne miasto, nie wynajmując koniecznie drogich kwater na miejscu.

>>>ZOBACZ: Zaplanuj z nami swoją wymarzoną podróż!


KACWIN (woj. małopolskie, pow. nowotarski, gm. Łapsze Niżne)

Ta urocza mała wioska położona w Tatrach sprawia wrażenie takie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Wciąż można tam znaleźć tzw. sypańce, czyli rozpadające się chatki z drewnianych bali. Poczujecie tam wiejską atmosferę, do której tęskni wielu ludzi z miast. W okolicy znajdują się wybetonowane drogi rowerowe, które bynajmniej nie przypominają polnych ścieżek. Można z nich obserwować lasy oraz łąki, na których pasione są zwierzęta. Bardziej odważni mogą z kolei spłynąć kajakiem z niedaleko położonego wodospadu Pod Mynaszką. Trzeba jednak pamiętać, że jest on bardzo stromy i niebezpieczny. Noclegi oferowane są przez pensjonaty i kosztują podobnie, jak w przypadku poprzednich miejscowości.

Chatka z drewna 1400x600

>>>SPRAWDŹ: Najciekawsze trasy rowerowe Polski


BOGACKO (woj. warmińsko-mazurskie, pow. giżycki, gm. Giżycko)

Jest to typowa wieś kaszubska położona niedaleko Giżycka. Mazury, jako miejsce wypoczynku letniego, jest świetnym alternatywnym wyborem w stosunku do miejscowości nadbałtyckich. Zyskują one przewagę z różnych względów, choćby dlatego, że jeziora są bezpieczniejsze i mniejsze niż morze. Woda w nich zawarta jest także o wiele mniej zanieczyszczona.

Badminton 1400x600

Zamiast piaskowych plaży znajdują się tam trawiaste. Chociaż dzieci nie będą mogły tam raczej szukać muszelek czy lepić zamków z piasku, będzie to lepsze miejsce do gry w piłkę lub badmintona. W ofercie noclegowej przeważają domki letniskowe, ale znajduje się tam także pole namiotowe, w którym doba wynosi nawet 5 zł od osoby za dobę.

 >>>SPRAWDŹ: Gdzie najlepiej pojechać na Mazury?


ZEGRZE POŁUDNIOWE (woj. mazowieckie, pow. legionowski, gm. Nieporęt)

Nawet warszawiacy mogą znaleźć swoje miejsce wypoczynku. Zegrze Południowe to niewielka miejscowość leżąca obok Jeziora Zegrzyńskiego. Znajduje się ona niemalże 40 km od samej stolicy. Można tam świetnie wypocząć, a przy tym zaoszczędzi się nie tylko na kwaterach, czy opłatach za dodatkowe atrakcje, ale także na dojeździe. Proponowane są tam także noclegi, jednak trzeba ich najpierw dobrze poszukać, gdyż na pierwszych stronach wyświetlane są oferty z sąsiednich miejscowości. Ale nawet z nich można spokojnie dostać się na plażę. Ceny za dobę są różne, w zależności od standardu danego miejsca, jednak najlepszą okazją pobyt w pokoju czteroosobowym za jedynie 60 zł.

Jezioro Zegrzynskie 1400x600

 >>>ZOBACZ TAKŻE: Nieznane atrakcje turystyczne w Polsce


DROHICZYN (woj. podlaskie, pow. siemiatycki, gm. Drohiczyn)

Nawet na wschodzie Polski można znaleźć atrakcyjne miejsca wypoczynku. Takim jest właśnie Drohiczyn, który leży nad rzeką Bug. Dobrym miejscem na wypoczynek jest utworzone niedaleko miejscowości dzikie kąpielisko. Pomimo swojej maleńkości, przypomina ono do złudzenia typową plażę nad Bałtykiem. Po jednej stronie jest piasek, a zaraz obok trawa – miejsce to jest także niezwykle kontrastowe. Z pewnością bezpieczniejszym wariantem jest plaża miejska Siemiatyczach, która posiada już nadzór i może być odwiedzana tylko w określonych godzinach. Znajdują się tam też siłownia „pod chmurką” i boisko do siatkówki plażowej. Z kolei wypożyczenie rowerów wodnego lub kajaku mieści się tam w granicach 20 zł.

Siatkwka plaowa 1400x600

 >>>ZOBACZ TAKŻE: Czy podróże mogą pomóc waszemu zdrowiu?


SKOROCHÓW (woj. opolskie, pow. nyski, gm. Nysa)

Jest to miejscowość położona zaledwie kilka kroków od Jeziora Nyskiego, zwanego Jeziorem Głębinowskim oraz Jeziora Otmuchowskiego. Oba te zbiorniki mogą zastąpić Bałtyk wielu mieszkańcom Śląska i okolic. Tam też jest w końcu piasek, kamienie, a nawet lekkie fale. Panuje w tym miejscu raczej cisza, stąd też nadaje się do codziennych spacerów. Nie jest to Mielno, ale dyskoteki w klubach nocnych tam również się odbywają. Wzdłuż plaży rozmieszczone są różnego rodzaju restauracje oraz domki letniskowe, które można wynająć nawet za 120 zł za dobę. Wychodzi to naprawdę tanio w przypadku grupy przynajmniej trzyosobowej, a bezpośredni widok na plażę prosto z pokoju jest gwarantowany!

Relaks 1400x600

>>>ZOBACZ: Nasz Osobisty Doradca Podróży na pewno ułatwi Ci zorganizować wycieczkę na własną rękę.


Wszystkie opisane powyżej miejsca są jedynie przykładami wybranymi spośród wielu opcji. Niemniej jednak, warto także na własną rękę poszukać miejscowości położonych w okolicach, gdyż każdy region zawiera podobne miejsca. Gotowe i zorganizowane pakiety, spośród których można znaleźć całkiem niezłe promocje można znaleźć i zarezerwować na stronie: https://kuptravel.pl/. Zostaje zatem życzyć udanego wypoczynku i nieprzepłaconych pieniędzy!