Austria

AustriaInne

Waluta
 
Ceny

Trzeba przyznać, że Austria nie należy do najtańszych państw w Europie, zarówno w kwestii cen żywności, jak i kosztów zakwaterowania czy transportu. Aby nic Was nie zaskoczyło, albo przynajmniej byście nie doznali cenowego szoku dzielimy się z Wami małym przewodnikiem po austriackich cenach.

Obowiązującą w Austrii walutą jest euro, co sprawia, że ceny względem Polski są jeszcze wyższe. Niektóre podstawowe produkty mogą być nawet dwukrotnie droższe niż w naszym kraju.

 

Zakwaterowanie

Ceny zakwaterowania w Austrii kształtowane są przez dwa podstawowe czynniki: miejsce oraz termin pobytu. Jednym z najdroższych miejsc w Austrii jest stolica - Wiedeń. Z wysokimi wydatkami musimy liczyć się także w miejscach turystycznych - w Salzburgu, w górach – w Innsbrucku lub w popularnych kurortach. Austria jest rajem dla narciarzy, lecz ceny już do takich rajskich nie należą, szczególnie zimą – za nocleg płaci się średnio 35% więcej niż latem.

Pokój z łazienką w hotelu to wydatek od 60 € za noc/os.

Noc w hostelu od ok. 30 € na noc/os., a w pensjonacie od 40 €.

 

Wyżywienie

Austriackie restauracje należą do jednych z najdroższych w Europie. Cena obiadu dla jednej osoby w restauracji w centrum miasta zaczyna się od 20 €. Proponujemy udać się trochę poza centrum gdzie sznycla z ziemniakami upolować można nawet za 8 €. Dobrym pomysłem jest także znalezienie miejsca, do którego chodzą tylko „lokalsi”, ceny mogą być naprawdę zaskakująco niskie względem jakości i ilości jedzenia. Za kawę w kawiarni lub restauracji zapłacicie ok. 3-4 €. Piwo w pubie lub restauracji kosztuje ok. 3,50-5 €. W ostateczności zawsze możecie wybrać się do McDonald’s – cena dużego zestawu to ok. 6-8 €.

Gdybyście jednak woleli sami szykować sobie posiłki najtańszymi sklepami w Austrii są Lidl i Aldi. Zdecydowanie wyższe ceny są w sklepach Billa, SPAR czy M-Prize.

 

Średnie ceny podstawowych produktów:

  • Chleb 1,70 €
  • Jajka (10 sztuk) 2 €
  • 20 dag masła 1,60 €
  • 1 kg pomidorów 2 €
  • 1,5 litra wody mineralnej – 1,5 €
  • Wino – od ok. 2 € za butelkę, lepsze wina od 5 € za butelkę
  • Piwo – ok. 1 € za butelkę

 

Atrakcje turystyczne

Drogie są także bilety wejść do największych w Austrii atrakcji turystycznych. Jeśli chcemy zwiedzić dawną letnią rezydencję dynastii Habsburgów w Wiedniu - Pałac Schönbrunn wraz z przylegającymi ogrodami za bilet wejściowy zapłacimy 22 € za osobę. Wejście do samego pałacu kosztuje 13,50 €.

By zobaczyć z bliska skocznię narciarską Bergisel w Innsbrucku zapłacić trzeba 10 €.

 

Pamiątki

Gdy pobyt w Austrii zbliża się ku końcowi warto zaopatrzyć się w pamiątki. Za pocztówkę zapłacimy ok. 50 centów. Średnia cena magnesów to 5 €. W Salzburgu warto kupić Mozartkugeln – czekoladowe kulki z wizerunkiem Mozarta, których tradycja sięga końca XIX wieku (te oryginalne zawinięte są w srebrno-niebieskie sreberka). W sklepach roi się od podrabianych Mozartkugeln (w czerwonych opakowaniach) – paczka kosztuje ok. 5 €. Koniecznie pamiętajcie także o austriackim winie! 

 

Już mniej więcej wiecie, co ile kosztuje. Dzięki temu łatwo policzyć, ile pieniędzy będzie Wam potrzebne na wyjazd. To teraz pozostało tylko wymienić złotówki na euro i można jechać! Zdecydowanie szybciej i taniej, a przede wszystkim bezpieczniej wymienicie walutę u naszego partnera. Wystarczy kliknąć w poniższy baner (jeśli masz włączonego adblocka lub korzystasz z telefonu, to baner się nie wyświetli).

Ciekawostki
 • Flaga narodowa Austrii pochodzi z 1191 roku co czyni ją jedną z najstarszych na świecie. A dwa z dziewięciu austriackich landów - Tyrol i Górna Austria mają taką samą flagę jak Polska – biało-czerwoną.
 • Kultura picia kawy w Austrii ma bardzo długą tradycję, zaczęła się w Wiedniu i, co może zaskoczyć ma polski rodowód. Pierwszą kawiarnię w Austrii założył Polak, żołnierz armii Jana III Sobieskiego – Jerzy Franciszek Kulczycki. „Kawowa kultura” nie skupia się jednak wyłącznie na piciu kawy, austriackie kawiarnie odgrywają ważną rolę w życiu społeczeństwa – są to miejsca, w których można odpocząć, popracować, zjeść czy nawiązać nowe znajomości. Co więcej wiedeńska „kultura kaffehausów” znajduje się na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jeśli wybieracie się do austriackiej stolicy, pamiętajcie, że filiżanka kawy po wiedeńsku to obowiązek. Przyjemny obowiązek!
 • Odkręcić kran i cieszyć się wodą wysokiej jakości? W Austrii jest to codziennością. Nikt w tym kraju nie kupuje wody mineralnej w sklepach, wszyscy piją tę prosto z kranu. W austriackich restauracjach możecie także prosić o wodę z kranu - jest ona zawsze bezpłatna.
 • Austriacy są na 4 miejscu w Europie pod względem ilości wypalanych papierosów i to niestety czuć w powietrzu. Austriackie bary, puby, restauracje po brzegi wypełnione są chmurami papierosowego dymu. W Austrii, w większości tego typu lokali nie obowiązuje zakazu palenia papierosów, a miejsca wyznaczone dla niepalących są zazwyczaj dość małe. Warto zwrócić na to uwagę wybierając bar czy pub, jeśli po wyjściu nie chcemy czuć się jak jedno wielkie cygaro.
 • Austria to kraj o niezwykle bogatej historii, niektóre jej karty są jednak, dla Austriaków dość wstydliwe. Mowa tu o aneksji (Anschluss) Austrii przez III Rzeszę, kierowaną przez Adolfa Hitlera, 12 maca 1938 r. Austria bez większego sprzeciwu zrezygnowała wtedy ze swojej niepodległości. Żołnierze Wehrmachtu byli entuzjastycznie przyjmowani przez austriackie społeczeństwo, a Hitler został w Wiedniu radośnie przywitany przez wiwatujące mu tłumy. Austria powróciła na mapy świata jako niepodległe i neutralne państwo 15 maja 1955 r. W literaturze przedmiotu Anschluss traktowany jest po macoszemu, niewiele uwagi poświęca się jego przyczynom i przebiegowi. Dziś mówi się, że kraj ten był pierwszą ofiarą nazistowskich Niemiec.
Ważne numery

Policja tel.: 133

Straż pożarna tel.: 122

Pogotowie ratunkowe tel.: 144

 

Ambasada RP

Hietzinger Hauptstraße 42c, A-1130 Wiedeń;

P.O. Box 17.

tel.: (0-0431) 870-15-0 do 46 , całodobowy 870015-100

adres e-mail: wieden.amb.sekretariat@msz.gov.pl

strona www: wieden.msz.gov.pl/pl/

 


 Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-09-11 21:53:01
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)

 • Wiedeń - plan wycieczki
  Czy wiecie, że Wiedeń po raz ósmy z rzędu upla...
  WIĘCEJ>>