Madagaskar

MadagaskarKiedy jechać?

Kiedy pojechać?

Wszystkim, którzy planują podróżować na Madagaskar polecamy wybór pory suchej, przypadającej na okres od kwietnia do października. Temperatury są wówczas porównywalne do tych występujących w Polsce w lipcu i sierpniu. Należy jednak wspomnieć, że klimat Madagaskaru jest bardzo zróżnicowany i w poszczególnych częściach wyspy możecie spotkać się ze skrajnie odmienną pogodą. W czasie pory deszczowej spada w tym kraju średnio 400 mm deszczu na jeden metr kwadratowy, w ciągu całego miesiąca. Dla porównania – w Warszawie, podczas najbardziej deszczowego okresu, wartość ta wynosi jedynie 80mm.

madagaskar plaza 900x450

Wybierając ten przedział czasowy, unikniecie niebezpiecznych tajfunów. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa znajdziecie tutaj.

 

Północny i wschodni Madagaskar (warunki pogodowe od kwietnia do października)

• Średnia temperatura powietrza wynosi 22,4⁰C. Najcieplej jest w październiku (około 32⁰C), a najzimniej w lipcu (około18⁰C).

• Opady oscylują w granicy 65mm. Najwięcej pada w kwietniu (około 140mm), a najmniej w lipcu (około 35mm).

 

Zachodni Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 23,1⁰C. Najcieplej jest w kwietniu (około 32⁰C), a najzimniej w lipcu (około 14,3⁰C).

• Opady oscylują w granicy 7mm. Najwięcej pada w kwietniu (około 14,8mm), a najmniej w sierpniu (około 2,2mm).

 

Południowy Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 22,5⁰C. Najcieplej jest w kwietniu (około 31⁰C), a najzimniej w lipcu (około 14⁰C).

• Opady oscylują w granicy 11,7mm. Najwięcej pada w kwietniu (około 20mm), a najmniej w lipcu (około 6mm).

 

Środkowy Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 17,2⁰C. Najcieplej jest w kwietniu i październiku (około 25⁰C), a najzimniej w sierpniu (około 12⁰C).

• Opady oscylują w granicy 25,2mm. Najwięcej pada w kwietniu i październiku (około 65mm), a najmniej w czerwcu (około 7mm).

 

Najmniej korzystnym okresem na zwiedzanie Madagaskaru są miesiące od grudnia do marca, podczas których opady potrafią być bardzo obfite i trwać nieprzerwanie kilka dni – szczególnie w części północnej i wschodniej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że większość dróg będzie nieprzejezdna, co komplikuje to w znaczącym stopniu przemieszczanie się po wyspie.

 

>>> SPRAWDŹ: Więcej informacji na temat bezpieczeństwa.

transport 900x450

Ze względu na bardzo gwałtowne burze oraz zdarzające się cyklony nie radzimy podróżować do Madagaskaru pomiędzy styczniem a marcem (w szczególności do części wschodniej).

 

Północny i wschodni Madagaskar (warunki pogodowe od grudnia do marca)

• Średnia temperatura powietrza wynosi 27⁰C. Najcieplej jest w grudniu (około 31,5⁰C), a najzimniej w lutym (około 23⁰C).

• Opady oscylują w granicy 383mm. Najwięcej pada w styczniu (około 465mm), a najmniej w marcu (około 285mm).

 

Zachodni Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 27,5⁰C. Najcieplej jest w grudniu (około 32⁰C), a najzimniej w marcu (około 23⁰C).

• Opady oscylują w granicy 173mm. Najwięcej pada w styczniu (około 241mm), a najmniej w marcu (około 90mm).

 

Południowy Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 27⁰C. Najcieplej jest w styczniu (około 32⁰C), a najzimniej w grudniu (około 22⁰C).

• Opady oscylują w granicy 70mm. Najwięcej pada w grudniu (około 90mm), a najmniej w marcu (około 30mm).

 

Środkowy Madagaskar

• Średnia temperatura powietrza wynosi 21,3⁰C. Najcieplej jest w styczniu (około 28⁰C), a najzimniej w grudniu (około 17⁰C).

• Opady oscylują w granicy 253mm. Najwięcej pada w grudniu (około 305mm), a najmniej w marcu (około 135mm).

 

>>> POLECAMY: Porozmawiaj z kimś, kto był na Madagaskarze – skontaktuj się z nami, a pomożemy w organizacji Twojej wycieczki.

 

W pozostałych miesiącach pogoda jest przejściowa. W związku z tym, jeśli planujecie wyjazd w innym okresie niż wymienione powyżej, polecamy bardzo dokładne sprawdzenie zapowiadanych warunków atmosferycznych.

landscape 900x450

Gdy chcesz…

Podróżować po dżungli – wybierz okres od sierpnia do października. Słońce świeci przez 11h w ciągu dnia, a wilgotność powietrza utrzymuję się na poziomie 50%.

Uprawiać sporty wodne – wybierz okres od kwietnia do maja. Temperatura wody wynosi około 24⁰C.

Zobaczyć dziką naturę – miesiące od września do grudnia są odpowiednim czasem na wyjazd na Madagaskar ze względu na budzące się po hibernacji węże i jaszczurki.

Udać się na górski trekking – włączając w to stolicę Madagaskaru – Antananarivo – dobrą porą na wyjazd są miesiące od maja do października. Będzie wtedy sucho, ale też stosunkowo chłodno i wietrznie w tej części kraju.

 

>>> SPRAWDŹ: Co jeszcze warto zobaczyć na Madagaskarze?

 

KLIMAT

 

Na Madagaskarze występują dwa rodzaje klimatu. W części wschodniej jest to klimat równikowy wilgotny, a w części zachodniej – klimat podrównikowy suchy. Na terenie całego kraju występują dwie pory – sucha i deszczowa.

coconut tree 900x450

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Antananarywie:

 

Jesteście zainteresowani większą liczbą dni? Wystarczy kliknąć na powyższy przycisk prognozy pogody!

 

>>> SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Madagaskaru?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-06-15 16:35:24
Michał
Redaktor
strona www:
adres:
https://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Wielbiciel pięknej pogody i pogoni za nią po świecie. Jego głód do podróżowania i poznawania świata znajduje ujście w organizowaniu wyjazdów innych osób, które pragną zwiedzać nowe miejsca indywidualnie, dogłębnie i bez przepłacania. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi poprzez działalność portalu Breakplan.pl.