Tanzania

TanzaniaWprowadzenie

Wprowadzenie

Marzycie o safari? Pierwsza myśl – Afryka. Marzycie o rajskich plażach z lazurową wodą? Znów – Afryka. Kobiety noszące niewyobrażalnie duże kosze na głowach i mężczyźni odpoczywający w cieniu drzew? Kontynent na południe od Europy. Wyprawa w nieznane i zetknięcie się z inną kulturą? Chyba wiadomo, gdzie to wszystko można zobaczyć. Czarny Ląd ma do zaoferowania dokładnie to, czego nie ma Europa. Wystarczy „jedynie” pokonać jakieś 8000 kilometrów, aby się tam znaleźć :) I nie mówimy tutaj o Egipcie czy Tunezji (nie umniejszając oczywiście urokom tych krajów), ale o prawdziwej Afryce Centralnej. W naszym przewodniku, poza mnóstwem ciekawostek i przydatnych informacji, przeczytacie o tym, dlaczego idąc ulicą Aruszy poczujecie się jak na wybiegu modelek, z jakiej odległości można zobaczyć słonia na safari, czy na zanzibarskiej farmie przypraw można porozmawiać o goździkach i kukurydzy w ojczystym języku oraz jak wchodząc na Kilimandżaro zabezpieczyć się przed „wąsami”. Dobrze przeczytaliście – wąsami :). A i to nie wszystko! Zatem w drogę!

Jeśli już teraz chcecie zaplanować swoją wymarzoną wycieczkę po Tanzanii, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Skontaktujcie się z nami za pomocą formularza kontaktowego lub napiszcie do nas na naszym Fanpage na Facebooku, a my zajmiemy się planowaniem za Was! Po szczegóły klikajcie tutaj. Jeśli jednak wolicie sami wyszukać noclegi i loty, polecamy nasze wyszukiwarki noclegów i lotów :).

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ: Przygotujemy dla Ciebie miniprzewodnik z najważniejszymi informacjami o Tanzanii!

Informacje ogólne
  • Ustrój polityczny i sytuacja polityczna: republika demokratyczna, ale kulejąca i jeszcze nie do końca wykształcona.
  • Stolica: Dodoma (choć głównym miastem jest znajdujące się na wybrzeżu Dar es Salaam).
  • Język: suahili, angielski. Języki obce nie są Waszą mocną stroną? To żaden problem! Możecie skorzystać z kursu językowego oferowanego przez jednego z naszych partnerów, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień na swoich wymarzonych wakacjach.
  • Religia: 60% chrześcijan, 35% muzułmanów, 5% praktykuje tradycyjne wierzenia afrykańskie.
  • Waluta: szyling tanzański (TZS), 1$  2232,02 TZS (stan na grudzień 2017).
  • Napięcie w gniazdkach: 230 V; 50 Hz; wtyczka typu brytyjskiego, ale można sobie z nią łatwo poradzić, wsadzając kluczyk lub wsuwkę w miejsce górnego bolca i uwalniając wejście do dwóch dolnych (pamiętajcie o wyłączeniu prądu, jeśli jest taka możliwość!).
  • Popularność turystyczna: Tanzania nie jest jeszcze tak popularna wśród Europejczyków, jak na przykład Kenia, także warto się tam wybrać.
  • Inne informacje wyróżniające Tanzanię: jako jeden z niewielu krajów zapewnia możliwość zobaczenia Wielkiej Piątki Afryki (afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła, lamparta)! W sąsiednich krajach jesteśmy w stanie znaleźć tylko część z tych zwierząt.
  • Tanzania w liczbach nie napawa optymizmem: gospodarka w 65% opiera się na rolnictwie, w którym pracuje 80% ludności w wieku produkcyjnym. Ponad 73% ludności mieszka na wsi. 45% mieszkańców nie przekroczyła 15 roku życia.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Zorganizujemy Twój wyjazd do Tanzanii za grosze! Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się więcej.

Geografia i historia

Geografia

Tanzania leży w Afryce Wschodniej na półkuli południowej. Jej powierzchnia wynosi 947 km2 i jest 31 na świecie pod tym względem. W 2015 roku ludność Tanzanii wynosiła prawie 53,5 miliona mieszkańców, co dawało jej 26 miejsce na świecie.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Od północy graniczy z Kenią i Ugandą, od zachodu z Rwandą, Burundi i Demokratyczną Republiką Konga, od południa z Zambią, Malawi i Mozambikiem, a wschodnią granicę oblewa Ocean Indyjski. Podzielona jest na 30 regionów: 5 znajduje się na wyspach, a 25 na lądzie. Stolicą jest Dodoma, gdzie znajduje się siedziba rządu oraz władz ustawodawczych. Jednak większość państwowych urzędów i ambasad mieści się w największym mieście – Dar es Salaam.

Większość kraju zajmuje Wyżyna Wschodnioafrykańska, przez którą przechodzą z północy na południe dwa rowy tektoniczne: Wielki Rów Wschodni oraz Zachodni, będące częścią Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Na dnie powstały liczne jeziora, natomiast na obrzeżach wypiętrzyły się góry pochodzenia wulkanicznego. Dzięki temu Tanzania może szczycić się obecnością najwyższego wzniesienia Afryki na swoim terytorium – wulkanu Kilimandżaro z trzema szczytami: najwyższym Kibo (5895 m n.p.m.), niemożliwym do zdobycia Mawenzi oraz Shira.

Na terytorium Tanzanii leżą trzy Wielkie Jeziora Afrykańskie. Na zachodzie kraju znajduje się największa kryptodepresja na kontynencie – jezioro Tanganika, którego lustro znajduje się na wysokości 772 m n.p.m., a dno sięga 663 m p.p.m. Jest ono również drugim, po Bajkale, najgłębszym jeziorem na świecie – 1470 metrów. Na północy rozciąga się największe jezioro w Afryce, uchodzące również za jedno ze źródeł Nilu – Jezioro Wiktorii. Na samym południu znajduje się jezioro Malawi.

Do terytorium Tanzanii zalicza się również trzy główne wyspy: Zanzibar, Pembę i Mafię, a także liczne małe, niezamieszkałe wysepki.

Geografią kraju zachwycony będzie nawet najbardziej wymagający podróżnik. Ocean zapewnia doskonałą okazję do pływania, snorkelingu, czy nurkowania z butlą tlenową. Jeśli zamiast wody preferujecie góry, to również nie problem. Wybór szczytu, który chcemy zdobyć może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście największym wyzwaniem jest wspinaczka na Kilimandżaro jedną z 7 tras! O safari na rozległych afrykańskich równinach chyba nie trzeba wspominać, bo KAŻDY, kto wybiera się do Afryki chce zobaczyć dzikie zwierzęta!

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan 

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Co warto zobaczyć w Tanzanii?

Historia

Od czasów średniowiecznych wybrzeże Tanzanii znajdowało się pod wpływem cywilizacji suahilskiej. Islamizacja tych terenów miała związek z napływem kupców i osadników z rejonu Półwyspu Arabskiego i Zatoki Perskiej. Pod koniec XVII wieku wybrzeże dzisiejszej Tanzanii dostało się pod panowanie omańskie. Teren Tanzanii w XIX wieku przecięła gęsta sieć szlaków karawanowych, gdzie transportowano kość słoniową, niewolników, kopal, zwierzęta, czy płody rolne.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Podobnie jak Kenię, kontynentalną Tanzanię od lat 40. XIX wieku penetrowali europejscy podróżnicy. Jeszcze w okresie przedkolonialnym działały również misje chrześcijańskie. W 1885 roku na konferencji mocarstw w Berlinie podjęto decyzję o podboju kolonialnym Afryki. Pierwszych aneksji dokonali Niemcy, głównie w dzisiejszej Tanzanii północno-wschodniej. Dodatkowo zażądali od sułtana Zanzibaru dostępu do linii brzegowej. W 1886 roku kontynentalne posiadłości Zanzibaru zostały podzielone między Wielką Brytanię i Niemcy. Obecność German na tych terytoriach nie była dobrze widziana, wybuchały liczne powstania. Niemcy oczekiwali zdecydowanie zbyt dużej pokory od tamtejszych ludów, w czym prześcignęli nawet Anglików. Najważniejsze powstanie antyniemieckie zwane Maji Maji (co oznaczało ‘woda woda’ – bojownicy przekazywali magiczną wodę, która miała czynić ich odpornymi na niemieckie kule) skłoniło rząd do rewizji polityki kolonialnej. Zaczęto brać pod uwagę interesy tubylców. I wojna światowa miała na terenie Afryki Wschodniej burzliwy przebieg. Walki Niemców i Brytyjczyków toczyły się niemal nieprzerwanie. Po wojnie, decyzją ententy, od niemieckiej kolonii oderwano Ruandę i Burundi na korzyść Belgów. Reszta kraju, odtąd zwanego Tanganiką, nadano statut terytorium mandatowego Ligi Narodów, co de facto oznaczało panowanie brytyjskie. Brytyjczycy postawili na rządy pośrednie, wzmacniając rolę tradycyjnych wodzów. Okres II wojny światowej przebiegł znacznie spokojniej. Najbliższe walki toczyły się w Somalii i Etiopii, a mieszkańcy Tanganiki służyli w brytyjskich siłach zbrojnych poza granicami Afryki.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Pierwsze myśli o niepodległości wśród mieszkańców Tanganiki rozwinęły się dużo później niż w sąsiedniej Kenii. Powstała w 1954 roku Tanganyika African National Union skupiała się na interesach ogółu. Tanzania uzyskała niepodległość w grudniu 1961 roku, a konstytucja pochodzi z 1965 roku. W 1964 roku doszło do połączenia zbliżonych kulturowo Tanganiki i Zanzibaru, tworząc Zjednoczoną Republikę Tanzanii. Po „Deklaracji z Aruszy” w 1967 roku przewodniczący TANU Julius Nyerere zaczął układać się z chińskimi komunistami, wierząc ich obietnicom pomocy rozwojowej. W 1977 roku TANU zjednoczyła się z rządzącą na Zanzibarze partią rewolucyjną. Nikłe efekty na drodze socjalizmu skłoniły Nyerere do ustąpienia ze stanowiska. Władzę przejął prezydent Zanzibaru, Ali Hasan Mwinyi. Kraj stopniowo odchodził od gospodarki planowanej, wprowadzono pluralizm polityczny. Pierwsze wolne wybory odbyły się dopiero w 1995 roku. Od 2005 roku krajem rządził Jakaya Kikwete, za którego rządów Tanzania osiągnęła widoczny wzrost PKB i poprawiła swoją ogólną sytuację polityczną. Obecnie na Zanzibarze wyczuwa się tendencje separatystyczne, co w przyszłości może rodzić poważne konflikty.

 

>>>Jesteś miłośnikiem historii? Sprawdź więc dzieje innych krajów!

Kultura i zwyczaje

Tanzania jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo krajów w Afryce. Brak silnych historycznych podziałów, a jednocześnie taka różnorodność plemion rzadko idą w parze. W związku z tym, kraj postrzegany jest jako model pokojowego współistnienia w społeczeństwie wieloetnicznym. To, co spaja ludy Tanzanii, to głównie język i religia. Ponad 94% ludzi jest wierzących, mimo, że są to różne religie.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Ludność tamtych okolic jest bardzo otwarta i przyjazna. Niezwykle ważne są dla nich opowieści. Każda grupa etniczna ma swoje mity i legendy, którymi chętnie dzieli się z obcokrajowcami. Również między członkami plemion jest to doskonały sposób na naukę, przekazywanie tradycji, ale też formę rozrywki. Muzyka i taniec towarzyszą ludziom w codziennych czynnościach. Afrykanie śpiewają przy każdej okazji – pracując w polu, budując domy, jeżdżąc na rowerze. W Tanzanii spotyka się wiele instrumentów muzycznych, charakterystycznych dla poszczególnych grup plemiennych, na przykład: bębny, gitaro-skrzypce, marimba (cymbały), kalimba (pudełko z metalowymi blaszkami). W wioskach często organizowane są dla turystów pokazy obyczajów, tradycji i stylu życia plemienia. Jednak nie jest to w pełni naturalne, gdyż mieszkańcy robią to w celach zarobkowych.

Najpopularniejszym stereotypem, który dotyczy Tanzańczyków, to ciągła prośba o pieniądze. Czy to prawda? I tak, i nie. Zależy od regionów, a nawet sąsiadujących wiosek. Wśród dorosłych zdarza się to naprawdę rzadko. Zdecydowanie gorzej sytuacja wygląda wśród dzieci. Idąc na spacer wzdłuż plaży na Zanzibarze, natknąć się można na dwa różne światy w odległości kilkuset metrów. Dzieci z jednej wioski są niesamowicie uśmiechnięte, przyjaźnie nastawione, gdy tylko zobaczą kogoś obcego podbiegają i energicznie machają. Niecały kilometr dalej, jedyne słowa jakie wypowiadają inne dzieci to: Jambo, money mzungu, co oznacza „cześć, pieniądze biały człowieku”.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 Drugim stereotypem jest wielkość rodziny. Tu również istnieje pewne zróżnicowanie. Mieszkańcy miast coraz bardziej uświadamiają sobie, że nie każdego stać na dużą rodzinę. Jednak w mniejszych miejscowościach i wsiach wciąż chęć posiadania dużej rodziny przysłania racjonalne myślenie i jakiekolwiek możliwości zapewnienia godnego życia.

W związku z tym, że część populacji wyznaje islam, zwłaszcza mieszkańcy wybrzeża oraz wysp Zanzibaru, Mafii i Pemby oczekują od turystów poszanowania tradycji. Minispódniczki, szorty, zbyt odkryte bluzki nie powinny być noszone w regionach zamieszkanych przez muzułmanów. Ponadto przed zrobieniem komuś zdjęcia bezwzględnie należy zapytać. Niektórzy uwielbiają błyski fleszy i szczerze się uśmiechają, inni uznają to za obrazę, że postrzegani są jak ruchome zabytki.

Tanzania jest również gratką dla fanów piłki nożnej, zwłaszcza ligi angielskiej. Cała Afryka Wschodnia żyje ligowymi meczami, a najwięcej osób kibicuje Manchesterowi United.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

A oto lista kilku najważniejszych wydarzeń i świąt:

  • Styczeń
  1. Nowy Rok – 1 stycznia
  2. Festiwal Wanyambo – kulturalny festiwal w Dar es Salaam
  • Luty
  1. Maraton Kilimanjaro
  2. Sauti za Busara – jeden z najlepszych w Afryce festiwali muzycznych odbywający się na Zanzibarze
  • Marzec
  1. Mawlid – muzułmańskie święto narodzin Proroka
  2. Wielki Tydzień
  • Kwiecień
  1. Dzień Zjednoczenia – 26 kwietnia, dzień zjednoczenia Tanganiki i Zanzibaru
  • Maj
  1. Święto Pracy – 1 maja
  2. Karibu Travel & Trade Fair – największe targi turystyczne w Afryce Wschodniej odbywające się w Aruszy
  • Czerwiec
  1. Festiwal Muzyczny Mzalendo Halisi
  • Lipiec
  1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy na Zanzibarze
  • Wrzesień
  1. Międzynarodowy Festiwal Różnorodności Kulturowej
  • Październik
  1. Autofest Tanzania – dla maniaków motoryzacji, odbywa się w Dar es Salaam
  2. Dzień Nyerere – 14 października upamiętania pierwszego prezydenta wolnej Tanzanii
  • Listopad
  1. Tydzień Mody Swahili
  • Grudzień
  1. Dzień Niepodległości – 9 grudnia, uzyskanie niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1961 r.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jaki klimat panuje w Tanzanii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:38:59
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy