Tanzania

TanzaniaKiedy jechać?

Klimat

Tanzania leży w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Wewnątrz kraju temperatura jest bardziej umiarkowana niż na wybrzeżu i wyspach, waha się między 16-25°C. Noce potrafią być bardzo chłodne, zdarzają się także częste burze, jednak generalnie jest sucho, ilość opadów nie przekracza 1000 mm. Na wyspach, wybrzeżu oceanu oraz jezior, klimat jest łagodniejszy, temperatury osiągają 25-35°C, a opady 1700 mm. Powoduje to bardzo dużą wilgotność, jednak dzięki przyjemnemu wiatrowi znad oceanu upał jest mniej odczuwalny. Na północy występują dwie pory deszczowe: zwykła w okresie kwiecień-maj oraz mała pora deszczowa październik-listopad. Na południu występuje jedna, długa pora deszczowa: grudzień-maj.

klimat-Tanzania-breakplan

 Zagrożenia naturalne w Tanzanii to: w porze deszczowej powodzie, a na wyżynie centralnej - susze.

Zanzibar to typowa tropikalna wyspa koralowa. Co oznacza wyspa koralowa? Kiedyś znajdowała się pod powierzchnią wody i była rafą. Bliskość równika sprawia, że w rejonie wyspy nie występują żadne poważniejsze cyklony. Główny wpływ na klimat mają dwa monsuny. Południowy kusi, wiejący w lipcu i sierpniu, oraz północny kaskazi, wiejący w grudniu i styczniu.

 

>>>SPRAWDŹ! Pomożemy Ci dobrać najlepszy termin na wyjazd!

Kiedy pojechać?

Kolejnym plusem Tanzanii jest fakt, że możecie odwiedzać ją przez calutki rok. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od czerwca do września, ze względu na niewielką ilość opadów i umiarkowane temperatury. W czasie małej pory deszczowej, czyli październiku i listopadzie występują nieduże opady w różnych częściach kraju. Nie jest to jednak powód, dla którego nie można odwiedzić Tanzanii właśnie w tym czasie. Deszcze są sporadyczne, za to turystów zdecydowanie mniej! Ponadto, w Serengeti możemy spotkać mnóstwo zwierząt po corocznej migracji z północy. Termin grudzień-połowa marca to idealne odwzorowanie afrykańskiej pogody – ciepło i sucho. Druga połowa marca aż do maja to pora deszczowa. Jednak nie taka, jaką sobie wyobrażamy. Pada sporo, ale nie bez przerwy. Za to ceny są najniższe w całym roku. Należy jednak pamiętać, że niektóre hotele mogą w tym czasie przerywać działalność. Co gorsze, w niektóre miejsca w parkach narodowych nie będzie możliwości dojazdu ze względu na kiepskie (nawet bardzo kiepskie) warunki drogowe.

Wybierając się na safari, z pewnością zahaczycie o Ngorongoro. Należy pamiętać, że jest tam zdecydowanie zimniej niż w pozostałych parkach, od 17°C w ciągu dnia do 7°C wczesnym rankiem.

Jeśli planujemy wycieczkę na Kilimandżaro, należy wziąć pod uwagę warunki pogodowe. Podczas pory deszczowej na dole pada deszcz, a na górze śnieg, przez co widoczność jest zdecydowanie ograniczona. Styczeń i luty oraz lipiec-wrzesień to najlepsze miesiące na trekking, mimo że temperatury nocą nie napawają optymizmem (około 0°C), a na szczycie mogą dojść nawet do 25° poniżej zera!

Na wyspach i wybrzeżu najczęściej jest wilgotno, gorąco i parno. Na Zanzibarze monsun południowy wiejący w trakcie naszego lata powoduje, że jest nieco chłodniej, około 25-30°C, a woda ma wtedy temperaturę 24-26°C. Osoby lubiące sporty wodne wykorzystujące wiatr z pewnością wybiorą się wtedy na Zanzibar. Największe upały występują od grudnia do marca. Temperatura dochodzi do 40°C, a woda ma 30°C. Wiejący w grudniu i styczniu monsun to również gratka dla miłośników „wiatrowych” sportów. Mała pora deszczowa przypada w listopadzie. Od czerwca do września nie pada prawie wcale. Podsumowując, najlepiej ominąć szczyt sezonu turystycznego, który przypada na lipiec i sierpień oraz Boże Narodzenie. We wrześniu i listopadzie jest najprzyjemniej. Każdy znajdzie coś dla siebie – w słoneczne dni leżakowanie na plaży, a w te bardziej pochmurne zwiedzanie. 

Największym zagrożeniem spowodowanych przez zwierzęta w rejonie Afryki Wschodniej jest malaria, roznoszona przez komary. Najwięcej tych paskudnych stworzeń (chyba w

szyscy się z tym zgodzą) występuje podczas pór deszczowych, a uaktywniają się wieczorami, dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie okrycie z długimi rękawami i nogawkami. Na malarię nie ma szczepionki, zatem trzeba użyć wszelkich możliwych środków prewencyjnych, o których dowiecie się w rozdziale „Zdrowie”.

Pogoda

Poniżej znajdziecie aktualną prognozę pogody w Dar Es Salaam:

 wykres tanzania 900x450

Źródło:  https://www.meteoblue.com

Już wiecie kiedy najlepiej wybrać się do Tanzanii? Przejrzyjcie oferty wycieczek od najbardziej popularnych biur podróży, które znajdziecie tutaj.

 

>>>SPRAWDŹ: Jak tanio dolecieć do Tanzanii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:38:59
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy