Tanzania

TanzaniaInne

Waluta

Walutą w Tanzanii jest szyling tanzański (TZS). Kurs waha się w ostatnim czasie na poziomie 1 USD = około 2233 TZS (kurs na grudzień 2017), także jeśli wymienicie pieniądze na lokalną walutę (co oczywiście opłaca się najbardziej), musicie być przygotowani na gwałtowne przytycie swojego portfela. Obecnie w obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1000, 2000, 5000 oraz 10 000. Jeszcze do czerwca 2016 roku można było również spotkać banknot 500 TZS, ale ze względu na wysokie koszty druku zastąpiono go monetą. Zatem dzisiejsze nominały na monetach to 50, 100, 200 oraz 500.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Zamieńcie złotówki na dolary z pomocą naszego partnera w bezpieczny sposób. Na miejscu zamienicie korzystniej dolary na szylingi tanzańskie. Kliknijcie poniżej.    

Wymiana pieniędzy na ulicy i układy z kursowymi cudotwórcami prawie zawsze kończą się oszustwem. Kantory są powszechnie dostępne w większych miastach, na lotniskach oraz hotelach. Podobnie z bankomatami. Wbrew pozorom, prowizja przy wypłacie pieniędzy nie ścina z nóg tak, jak mogłoby się wydawać. Najpopularniejszą walutą jest dolar amerykański, z wymianą euro czy funtów brytyjskich również nie powinniśmy mieć problemu. ALE UWAGA! Jeżeli chodzi o dolary, należy upewnić się, w którym roku zostały one wydrukowane. Z tymi sprzed roku 2003 możemy mieć duży problem, jeśli chodzi o wymianę na szylingi. Warto wiedzieć, że przy wymianie banknotów o nominałach 50$ i 100$, kurs jest nieco lepszy, niż w przypadku tych mniejszych wartości. W większych miastach oraz miejscowościach typowo turystycznych można bez problemu płacić w dolarach. Na prowincji, jeśli zapytamy ekspedientki w sklepie o możliwość płacenia dolarami, zapewne chętnie się zgodzi, ale przeliczenie nie będzie dla nas łaskawe :)

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Przy płatnościach kartami kredytowymi należy pamiętać, że tu prowizja jest już wyższa, niż przy wypłacie z bankomatów. Wynosi jakieś 5-7%. Ponadto, zdarzają się przypadki skanowania kart, więc polecamy korzystać z nich tylko w wyjątkowych przypadkach. Uznawane są wszystkie popularne typy kart bankowych w Polsce.

 

>>>SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Okazje cenowe wycieczek!

Ceny

Chcecie bezpiecznie i szybko zamienić złotówki na dolary, by móc na miejscu korzystniej wymienić walutę na szylingi tanzańskie? Zróbcie to z pomocą naszego partnera. Wystarczy kliknąć w poniższy baner.  

 • Obiad w restauracji – 10 000-20 000 TZS
 • Obiad w lokalnej knajpie – do 10 000 TZS
 • Hotele – tańsze od 30$, droższe od 80$
 • Taksówka z lotniska w Dar es Salaam do centrum – 25 000 TZS
 • Daladala – 300-600 TZS
 • Przejazd autokarem Arusza – Dar es Salaam – 25$ (płacąc w szylingach na miejscu wychodzi taniej)
 • Prom Dar es Salaam – Zanzibar w klasie ekonomicznej – 35$
 • Wynajęcie samochodu na tydzień – 800$
 • Wynajęcie skutera na dzień – 30$
 • Chleb – około 1600 TZS
 • 1,5 l wody – 1500 TZS
 • Piwo – 3000 – 4000 TZS
 • 4-dniowe safari z noclegiem na kempingu – 600$
 • 5-dniowy trekking na Kilimandżaro – 1000$

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Bardziej szczegółowe ceny polecamy sprawdzić na: https://goo.gl/iJ0Sev.

Niebezpieczeństwa

Stan bezpieczeństwa w Tanzanii ogólnie uznawany jest za stabilny, zwłaszcza w najpopularniejszych miejscach – Dar es Salaam, okolice Kilimandżaro, Aruszy i północnych parków narodowych. Niestety czasami zdarzają się napady z bronią. Zawsze należy mieć przy sobie telefon komórkowy z zapisanymi numerami alarmowymi. Nie należy nosić przy sobie za dużej ilości gotówki, a jeśli już, to trzymać ją w specjalnych nerkach, które można niezauważalnie ukryć pod koszulką. Nie należy także obnosić się z aparatami i innymi drogimi sprzętami. Nie warto narażać się również na nieprzyjemności związane ze zgubieniem paszportu, dlatego przy sobie lepiej nosić tylko jego ksero. Sytuacja polityczna, mimo że wydaje się ustabilizowana, może niekiedy być powodem konfliktów. Zwłaszcza na obszarze Zanzibaru, w takim wypadku trzeba bezwzględnie unikać masowych zgromadzeń.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Lubisz podróżować do niezwykłych, tajemniczych miejsc? Zobacz nasz artykuł!

Ciekawostki
 • Napoje gazowane (tzw. soft) są bardzo tanie. Co dziwniejsze – często tańsze niż woda.
 • Ceny często podane są w dwóch kolumnach – niższa dla rezydentów, wyższa dla obcokrajowców.
 • Aby mężczyzna w islamie mógł poślubić kobietę najpierw musi zbudować dom.
 • W Tanzanii nie ma czegoś takiego jak dopuszczalna ilość alkoholu we krwi. Tam każda ilość jest dopuszczalna.
Ważne numery
 1. Policja i straż pożarna – 112
 2. Konsulat Honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Dar es Salaam – +255 75 4274706
 3. Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Nairobi – +254 20 71200 19 (lub inne końcówki – 14, 20, 21)

 

Wiesz już wszystko o Tanzanii? Czas na podróż! Zgłoś się do naszego Osobistego Doradcy Podróży, a zaplanujemy za Ciebie każdy szczegół!

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:38:59
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy