Tanzania

TanzaniaTransport

Komunikacja publiczna

SAMOLOT

Najwygodniejszym sposobem poruszania się po kraju są samoloty. Oczywiście nadwyrężają one kieszeń. Jeśli jednak pieniądze nie są naszym zmartwieniem, z pewnością warto skorzystać. Połączenia lotnicze oferowane przez lokalne linie lotnicze (np. Zanair, Coastal Aviation, Precision Air) docierają do najważniejszych miast, wysp i parków narodowych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Kiedy kupić najtańszy bilet na podróż?

 

AUTOBUS

Wbrew pozorom, Tanzania posiada bardzo gęstą i dobrze rozbudowaną sieć połączeń autobusowych. Korzystając z tego rodzaju komunikacji, dostaniecie się właściwie w każde miejsce w kraju. Oczywiście, drogi na prowincji pozostawiają wiele do życzenia, ale chyba jesteśmy przyzwyczajeni do naszych polskich dróg? :) Najpopularniejszym połączeniem jest Dar es Salaam – Arusza. W porównaniu do samolotu, gdzie bilet na tej trasie kosztuje 180-240$, autokar jest świetnym rozwiązaniem. Za bilet zapłacicie jedynie około 25$. A kupując bezpośrednio u przewoźnika, w lokalnej walucie, jeszcze mniej! Znaczącym minusem jest jednak czas przejazdu… Nawet jeśli na stronie przewoźnika jest napisane, że podróż trwa 10 godzin, rzadko udaje się w tyle dotrzeć do celu. Korki, nawet już w mieście docelowym, potrafią wydłużyć podróż nawet o 3 godziny!

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

POCIĄG 

W Tanzanii znajdują się dwie linie kolejowe. Jedna łączy Dar es Salaam z Kigomą, miastem na jeziorem Tanganika. Podróż trwa 2-3 dni. Druga łączy Dar es Salaam z Zambią. Nie jest to jednak odpowiedni środek transportu po kraju, znacznie lepiej wybrać autobus lub samolot.

 

PROM 

Poza promami na Zanzibar regularnie odpływającymi z portu w Dar es Salaam, istnieją także połączenia wzdłuż wybrzeża jeziora Malawi oraz Tanganika.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

TRANSPORT MIEJSKI W DAR ES SALAAM 

Najwygodniejszym środkiem poruszania się po każdym tanzańskim mieście są taksówki. Nie są drogie, ale cenę należy ustalić przed rozpoczęciem kursu. Bardziej opłaca się płacić w walucie lokalnej. Szukając wrażeń, warto też przejechać się miejskimi busikami, zwanymi daladala. Te niewielkie pojazdy, potrafią zmieścić taką liczbę osób, że nawet nie potraficie sobie tego wyobrazić. Po Dar es Salaam kursuje ich tysiące, a każdy ma z przodu napisaną trasę. Jednak przystanki pośrednie mogą się różnić, dlatego zawsze warto zapytać kierowcę, czy aby na pewno dojedziemy tam, gdzie chcemy. Ceny biletów wahają się od 300 do 600 TZS, w zależności od długości trasy. Nie ma czegoś takiego jak bilet okresowy czy specjalna karta dedykowana turystom. Zdecydowanie za wcześnie na tak dobrą organizację w tym regionie.

 

>>>SPRAWDŹ TO: Marzysz o podróżowaniu po Tanzanii samochodem? Pomożemy znaleźć Ci idealną wypożyczalnię!

Wynajem pojazdu

Wynajem samochodu jest możliwy w kilku większych miastach (Arusza, Mwanza, Dar es Salaam, Stone Town) oraz na lotniskach. Warto skorzystać z zaufanych firm, jak Hertz, Europcar, Avis, czy Sixt. Niestety, nie jest to tania opcja podróżowania, ceny za tydzień mogą dochodzić nawet do 3000 zł. Na szczęście na naszej multiwyszukiwarce znajdziecie same najlepsze oferty, więc o to martwić się nie musicie! Jeśli zdecydujecie się na wynajem auta, skorzystajcie z niej, aby ułatwić sobie transport podczas podróży :).

Warto jednak wziąć też pod uwagę, że stan dróg nie jest idealny, jedynie na trasach między dużymi miastami ich jakość jest przyzwoita. To może prowadzić do konieczności wynajęcia porządniejszego auta, na przykład z napędem na cztery koła, co automatycznie sporo podnosi cenę. U lokalnych firm z pewnością będzie taniej, jednak nigdy nie wiadomo, jaka jakość samochodu nas przywita. Poza tym, wynajem nie jest też decyzją bezpieczną. Tanzańczycy jeżdżą jak szaleni, wyprzedzają na trzeciego, ponadto mogą mieć we krwi DOWOLNĄ ilość alkoholu i nie stracą za to prawa jazdy! Mandaty wręczane są jedynie za przekroczenie prędkości!

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Jeśli jednak zdecydujecie się podjąć to ryzyko, musicie pamiętać, że w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny, a polskie prawo jazdy nie jest honorowane. Należy posiadać międzynarodowe prawo jazdy, z którego korzystać możecie przez 3 miesiące. Po tym okresie należy udać się do jednego z urzędów Tanzania Revenue Authority, który wydaje tanzańskie prawo jazdy bez egzaminu, po przedłożeniu krajowego.

Zalecamy dużą ostrożność i skupienie podczas jazdy, zwłaszcza na skrzyżowaniach i wykonując manewr cofania, gdyż tamtejsi kierowcy jeżdżą brawurowo i rzadko stosują się do przepisów drogowych. W Tanzanii dochodzi do dużej liczby wypadków, właśnie przez bezmyślność i brawurę kierowców. Niebezpiecznie jest również poruszać się samochodem nocą, ze względu na słabe oświetlenie i oznakowanie dróg. Co więcej, zdarza się, że kierowcy nie używają świateł, więc można ich zwyczajnie nie zauważyć. Dużym zagrożeniem są też zwierzęta domowe wałęsające się wzdłuż dróg.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Na Zanzibarze dobrym pomysłem na zwiedzenie wyspy jest skuter. Wynajęcie kosztuje około 30$ za dzień. Jest tutaj o tyle bezpieczniej, że poza Stone Town samochodów jest niedużo, więc komfort jazdy jest zdecydowanie większy.

Mandaty w Tanzanii, jak na nasze warunki, nie są wysokie. Dawane głównie za przekroczenie prędkości wynoszą maksymalnie 20$ (przynajmniej dla miejscowych). Paliwo jest tańsza niż w Polsce, za litr benzyny czy diesla zapłacicie nieco poniżej 2160 TZS.

 

>>>ZOBACZ TEŻ: Sposobów na podróżowanie jest niezliczona ilość, a czy wiesz kim są backpackerzy? Zobacz nasz artykuł!

Rower

Popularność roweru w Afryce jest dość spora, ale głównie wśród tubylców. Gdy muszą przejechać z jednej wioski do drugiej to najwygodniej jest wykorzystać pojazd na dwóch kółkach, zwłaszcza, że większość samochodów w ogóle nie posiada. Na Zanzibarze można spotkać mieszkańców śmigających po plażach na rowerach. Przypływy i odpływy powodują, że piasek jest ubity i jeździ się po nim niemal tak wygodnie jak po asfalcie. Jednak na dłuższe dystanse nie jest to dobry środek transportu.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

W miastach nie ma czegoś takiego jak stacje do wypożyczania rowerów, do czego jesteśmy już przyzwyczajeni w Europie. O ścieżkach rowerowych oczywiście nie ma co wspominać, bo taka instytucja w Afryce Wschodniej nie istnieje. Za parking dla właścicieli rowerów służą płoty i słupki, ale jednak większość po prostu zostawia je bez żadnego zabezpieczenia. Oczywiście, jeśli planujecie przywieźć swój nowy, elegancki rower, to szybko przykuje uwagę mieszkańców i możecie go już nigdy więcej nie zobaczyć.

Co do wypożyczalni rowerów, raczej trudno je spotkać, zwłaszcza na lądzie. Jedyną opcją są hotele, które mają swoje własne wypożyczalnie. Z nich mogą korzystać nie tylko goście, ale także przechodnie. Na Zanzibarze w Stone Town można wypożyczyć rower za około 5$ za dzień.

Autostop

To chyba najbardziej ekscytujący sposób na poznanie Afryki, ale polecany jedynie wytrawnym podróżnikom, nie spieszącym się na prom czy samolot. Mimo że generalnie Tanzania uważana jest za kraj bezpieczny i przyjazny turystom, zawsze można trafić na kogoś nieodpowiedniego. Zdecydowanie odradza się samotne podróżowanie paniom, a i dla panów czasem może być niebezpiecznie. Należy bezwzględnie upewnić się, że kierowca jest trzeźwy i rozumie, dokąd chcemy jechać. Czasem może się udać przejechać nawet kilkaset kilometrów za darmo, jednak generalnie kierowcy oczekują zapłaty. Zwykle niemałej, więc w takim wypadku lepiej wybrać komunikację publiczną.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

>>>SPRAWDŹ TAKŻE: Gdzie znaleźć najlepszy nocleg w Tanzanii?

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:38:59
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy