Tanzania

TanzaniaPraca i studia

Praca

Mało kto, szukając pracy za granicą, wybrałby akurat Tanzanię. Kojarzy się ona raczej z wolontariatem i potrzebą pomocy niż miejscem emigracji zarobkowej. Jeśli jednak taka myśl przyjdzie nam do głowy, warto wiedzieć jak wygląda to od strony formalno-praktycznej.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Pozwolenie na pracę jest tak naprawdę wnioskiem o pozwolenie na pobyt czasowy. Są 3 klasy pozwoleń na pobyt: A, B oraz C. Kategoria A dotyczy osób zainteresowanych prowadzeniem działalności handlowej, rolniczej, hodowlą zwierząt, rozpoznawaniem złóż, górnictwem i produkcją. Tego rodzaju zgoda na pobyt wydawana jest na okres 2 lat i kosztuje 1620 USD. Po wniesieniu ponownej opłaty istnieje możliwość przedłużenia jej do 4 lat. Kategoria B dotyczy osób, które właśnie otrzymały ofertę pracy w Tanzanii. Koszt pozwolenia o tym samym terminie ważności jest niższy prawie trzykrotnie i wynosi 600 USD. Wnioski A i B powinny być złożone do Director of Immigration Services w Dar es Salaam. Ostatnim rodzajem wniosku zajmiemy się w kolejnym podrozdziale, gdyż dotyczy on trochę innych form pobytu.

Warto wiedzieć, że godziny pracy w Tanzanii co do tygodnia są podobne do europejskich, 8/9 do 16/17 z przerwą na lunch o 13. Często jednak pracuje się także w soboty. W niedzielę instytucje publiczne i banki są nieczynne, ale obiekty gastronomiczne i pozostały handel działają nieprzerwanie. Zdarza się, że na tym samym stanowisku osoba czarnoskóra będzie zarabiała 100 USD, a Europejczyk nawet 1500 USD. Płaca minimalna waha się między 80 a 800 zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Tanzania Investment Centre: http://www.tic.co.tz/.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Jak jednocześnie pracować i czerpać przyjemność z podróżowania!

Wolontariat

Jeżeli ktoś naprawdę chce jechać do Tanzanii na dłużej i niekoniecznie jedynie w celach turystyczno-rozrywkowych, najpopularniejszą i najlepszą formą jest wolontariat. Można wybierać i przebierać w ofertach, bo w każdej dziedzinie życia jest tu dużo do zrobienia. Wspomniane wcześniej zezwolenie na pobyt kategorii C, dotyczy między innymi właśnie wolontariuszy i lekarzy. Wnioski należy składać jeszcze w Polsce, a koszt takiego pozwolenia wynosi 120 USD.

Ofert wolontariatu jest niesamowicie dużo, a każda organizacja ma swoje odrębne formalności. Zaczynając od wolontariatu budowlanego, przez opiekę nad dziećmi, ogólne projekty nauczycielskie, aż do ochrony praw człowieka, w każdym aspekcie możemy pomóc. Istnieją nawet wyjazdy dla trenerów, mających zadbać o kondycję fizyczną małych Tanzańczyków. Medycyna i opieka zdrowotna to chyba najbardziej potrzebujące dziedziny. Pojawiają się również oferty praktyk dla studentów z takich zakresów wiedzy jak położnictwo, stomatologia i pielęgniarstwo.

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Długość takich praktyk jest różna, od dwóch/czterech tygodn, górnej granicy nie ma. Zdarza się, że wolontariusze na zawsze zmieniają swoje życie. Nie jest to jednak na początku tania rzecz. Koszty wyjazdu ze zorganizowanym wolontariatem zaczynają się od 3000 do nawet 9000 zł za dwa tygodnie. Wolontariusz ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę, szkolenia. A i tak nie obejmuje to wielu opłat dodatkowych, uiszczanych na miejscu, biletu lotniczego czy kieszonkowego.

Polecamy odwiedzić stronę kilku wolontariatów i przeanalizować najciekawsze oferty, m.in.:

 

>>>Szukasz inspiracji do podróży? Zobacz nasze galerie!

Studia

W Tanzanii istnieją dwa systemy szkolnictwa – formalny i nieformalny. System formalny obejmuje edukację wczesną, podstawową, średnią i wyższą. System nieformalny obejmuje natomiast kształcenie dorosłych oraz naukę zawodu. W kraju istnieje około 20 uniwersytetów. Dwa najpopularniejsze to University of Dar es Salaam oraz University of Dodoma. Poziom nauki mają oczywiście o wiele niższy niż europejskie czy amerykańskie uczelnie, ale gamą kierunków nie odbiegają bardzo od naszych standardów.

Jeśli zamierzacie spędzić trochę czasu w Tanzanii i nie chcecie się zamartwiać, polecamy przejrzenie oferty ubezpieczeń naszego partnera. 

Tanzania/Tanzania-Afryka-breakplan

Dla osób z zagranicy ciekawą formą mogą być specjalne kursy i programy, organizowane głównie w wymiarze praktycznym. Przykładowym kierunkiem jest Community development, language + culture, organizowanym przez CIEE Study Abroad. Interesujące są również kursy Go Overseas: Wildlife Management in Tanzania, Coastal Ecology and Natural Resource, Sustainable Development in Rural Tanzania i wiele, wiele innych. Mnóstwo wspaniałych ofert można znaleźć na ich stronach: https://goo.gl/JSCcUH oraz https://goo.gl/ukyfQl. Podobnie jak przy udziale w wolontariacie, Polacy wyjeżdżający na studia do Tanzanii muszą mieć pozwolenie na pobyt typu C.

W Tanzanii, polecane przez nas rozdział wcześniej wolontariaty, zajmują się również praktykami studenckimi, głównie jednak dla studentów kierunków medycznych.

 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Przydatne informacje przed podrożą do Tanzanii.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-08-05 04:38:59
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy