Madagaskar

MadagaskarZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Kondycja, w jakiej znajdują się malgaskie szpitale to kolejny powód za tym, żeby podstawowe leki i zawartość apteczki mieć ze sobą podobnie, jak wykupioną polisę ubezpieczeniową. Placówek takich z prawdziwego zdarzenia jest naprawdę niewiele. Wielu lekarzy nie rozmawia po angielsku, tylko po francusku, a deficyt specjalistów jest problemem, z którym Madagaskar boryka się od lat. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie poleca w razie konieczności i możliwości korzystać z pomocy szpitala prowadzonego przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, prywatna klinikę CDU (czynna o każdej porze dnia i nocy) oraz klinikę chirurgiczną w Ankorondrano.

Jeśli będziecie zmuszeni odwiedzić miejscową aptekę, wypatrujcie napisu „(le) pharmacie”. W większości przypadków nie będzie on opatrzony żadnymi symbolami, a zwłaszcza elementami oświetlenia. Zwyczajny, namalowany farbą na budynku napis. W wielu z nich spotkacie się z nieznajomością języka angielskiego, dlatego po raz kolejny zaznaczamy – własna, podręczna apteczka to rzecz święta!

miejscowi-madagaskar-breakplan

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczeń turystycznych.

Szczepienia

Od osób, które lecą na Madagaskar z Polski nie wymaga się żadnych szczepień. Wszystkie są Waszą indywidualną sprawą. Obowiązkowym dla tych, którzy przybywają z rejonów, cechujących się wysokim występowaniem żółtej gorączki jest szczepienie przeciwko żółtej febrze właśnie.

Największe ryzyko zachorowania na malarię cechuje wybrzeże, dlatego wybierając się w tym kierunku, pamiętajcie o odpowiednich środkach przeciwko ukąszeniom, lekach przeciwmalarycznych oraz o moskitierze, która może być przydatna zwłaszcza w nocy.

Wśród szczepień zalecanych znajdują się: żółtaczka typu A i B, dur brzuszny, tężec, błonica oraz polio. Poszczególne dawki należy przyjąć w odpowienim czasie, żeby szczepionka mogła zacząć działać. Szczegółowe informacje na stronie: http://bit.do/medycyna-tropikalna.

W każdym większym mieście w Polsce bez problemu znajdziecie gabinet medycyny tropikalnej, w kórym uzyskacie potrzebne informacje i będziecie mogli się zaszczepić uzyskując adnotację w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

lemur-madagaskar-breakplan

Higiena

Madagaskar jako kraj rozwijający się nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego zaplecza medycznego. Warunki higieniczne bardzo często są tragiczne, dlatego pamiętajcie o tym, żeby pić wodę tylko butelkowaną i najlepiej wykorzystywać ją także do mycia zębów. Ostrożność warto zachować też w przypadku jedzenia z ulicznych stoisk czy targów zwłaszcza z surowym mięsem. Wchodząc do miejscowych knajpek uważnie rozglądajcie się po stołach, podłodze i kątach np. w poszukiwaniu robactwa lub śladów zaniedbania ze strony pracowników, które mogą później odbić się na Waszym zdrowiu. Podobnie z czystością w hotelach i hostelach, zanim zdecydujecie się na pobyt sprawdźcie opinie w Internecie, lub będac już na miejscu obejrzyjcie przede wszystkim pościel. Zawsze warto też mieć ze sobą przynajmniej jeden prywatny ręcznik.


Jeżeli kilka tygodni w innym miejscu to dla Was zbyt mało lub po prostu szukacie innego miejsca dla siebie, spójrzcie do rozdziału „Praca i studia”, może się Wam przydać.

Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Szepnij nam do ucha”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać to, co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym, co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.pl? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

Z góry Wam dziękujemy za każdy rodzaj wsparcia i życzymy wymarzonej podróży.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2018-03-13 20:59:44
Breakludek
Redaktor
strona www:
adres:
http://www.breakplan.com
Warszawa / Polska

Robię, co w mojej mocy, byś mógł korzystać w pełni i przede wszystkim ZA DARMO z przewodników, które dla Ciebie tworzę. Staram się, by były one jak najwyższej jakości, a informacje w nich zawarte - świeższe niż świeże bułeczki ;). Koniec z nudnymi, suchymi informacjami! Oto jestem ja, Twój rycerz i pojawiłem się tu, by uwolnić Cię od przewodnikowej nudy ;). Porzuć swój strach i obawy, że nie znajdziesz ciekawych i przydatnych informacji o kraju, który Cię interesuje!

A tak w ogóle to cześć, miło Cię widzieć! Ach, nie przedstawiłem się. Pewnie zastanawiasz się, kim jest ten przystojny, wspaniale zbudowany i przesympatyczny z okularów, beztroski mężczyzna? Tak, to ja, we własnej osobie! Jestem Breakludek i pozwoliłem sobie objąć jedno z najwyższych stanowisk na tym portalu - Redaktora Naczelnego. Wszystko to czym się zajmuję ja, skromny, pozbawiony kompleksów miłośnik życia, zawarłem w pierwszych kilku linijkach tego opisu :)