Madagaskar

MadagaskarZdrowie i bezpieczeństwo

Opieka zdrowotna

Kondycja, w jakiej znajdują się malgaskie szpitale to kolejny powód za tym, żeby podstawowe leki i zawartość apteczki mieć ze sobą podobnie, jak wykupioną polisę ubezpieczeniową. Placówek takich z prawdziwego zdarzenia jest naprawdę niewiele. Wielu lekarzy nie rozmawia po angielsku, tylko po francusku, a deficyt specjalistów jest problemem, z którym Madagaskar boryka się od lat. Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie poleca w razie konieczności i możliwości korzystać z pomocy szpitala prowadzonego przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, prywatna klinikę CDU (czynna o każdej porze dnia i nocy) oraz klinikę chirurgiczną w Ankorondrano.

Jeśli będziecie zmuszeni odwiedzić miejscową aptekę, wypatrujcie napisu „(le) pharmacie”. W większości przypadków nie będzie on opatrzony żadnymi symbolami, a zwłaszcza elementami oświetlenia. Zwyczajny, namalowany farbą na budynku napis. W wielu z nich spotkacie się z nieznajomością języka angielskiego, dlatego po raz kolejny zaznaczamy – własna, podręczna apteczka to rzecz święta!

przewodnik opieka 1400x600

Mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Jest to szczególnie ważne w czasie Waszej podróży! Jeżeli wyjeżdżacie w wymarzoną podróż i nie chcecie się martwić kosztami opieki zdrowotnej, zapoznajcie się z ofertą ubezpieczenia turystycznego, z którego usług sami korzystamy. 

 

>>>SPRAWDŹ: Szukasz odpowiedniego ubezpieczenia? Pomożemy Ci je dobrać, znajdując najlepsze oferty!

Szczepienia

Od osób, które lecą na Madagaskar z Polski nie wymaga się żadnych szczepień. Wszystkie są Waszą indywidualną sprawą. Obowiązkowym dla tych, którzy przybywają z rejonów, cechujących się wysokim występowaniem żółtej gorączki jest szczepienie przeciwko żółtej febrze właśnie.

Największe ryzyko zachorowania na malarię cechuje wybrzeże, dlatego wybierając się w tym kierunku, pamiętajcie o odpowiednich środkach przeciwko ukąszeniom, lekach przeciwmalarycznych oraz o moskitierze, która może być przydatna zwłaszcza w nocy.

Wśród szczepień zalecanych znajdują się: żółtaczka typu A i B, dur brzuszny, tężec, błonica oraz polio. Poszczególne dawki należy przyjąć w odpowienim czasie, żeby szczepionka mogła zacząć działać. Szczegółowe informacje na stronie: http://bit.do/medycyna-tropikalna.

W każdym większym mieście w Polsce bez problemu znajdziecie gabinet medycyny tropikalnej, w kórym uzyskacie potrzebne informacje i będziecie mogli się zaszczepić uzyskując adnotację w Międzynarodowej Książeczce Szczepień.

przewodnik szczepienie 1400x600

Higiena

Madagaskar jako kraj rozwijający się nie posiada jeszcze w pełni ukształtowanego zaplecza medycznego. Warunki higieniczne bardzo często są tragiczne, dlatego pamiętajcie o tym, żeby pić wodę tylko butelkowaną i najlepiej wykorzystywać ją także do mycia zębów. Ostrożność warto zachować też w przypadku jedzenia z ulicznych stoisk czy targów zwłaszcza z surowym mięsem. Wchodząc do miejscowych knajpek uważnie rozglądajcie się po stołach, podłodze i kątach np. w poszukiwaniu robactwa lub śladów zaniedbania ze strony pracowników, które mogą później odbić się na Waszym zdrowiu. Podobnie z czystością w hotelach i hostelach, zanim zdecydujecie się na pobyt sprawdźcie opinie w Internecie, lub będac już na miejscu obejrzyjcie przede wszystkim pościel. Zawsze warto też mieć ze sobą przynajmniej jeden prywatny ręcznik.

przewodnik higiena 1400x600

 


 

>>>ZOBACZ TAKŻE: Praca i studia na Madagaskarze.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2019-09-14 17:51:07
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy