Przykład wycieczki po Madrycie (5 dni)Dzień 1

Wstęp

Czas zwiedzania:

Dzisiejsza wycieczka zajmie nam dużo czasu, bo mamy mnóstwo rzeczy do zobaczenia, kolejne dni będą mniej męczące. Musimy wziąć pod uwagę, że zwiedzenie dzisiejszych atrakcji zajmie nam około 10 godzin, więc warto wyruszyć w miarę wcześnie, najlepiej z samego rana. Poniżej podajemy przybliżony czas zwiedzania każdej atrakcji. Oczywiście wizyta w każdym z wymienionych miejsc może nam zająć mniej lub więcej czasu, wszystko zależy od gustu.

 • Puerta Atocha – ok. 1 godz.
 • Muzeum Królowej Zofii – ok. 2 godz.
 • Muzeum Prado – ok. 2 godz.
 • Królewski Ogród Botaniczny – ok. 1 godz.
 • Park Retiro – ok. 2-3 godz.
 • Kryształowy Pałac – ok. 30-40 min.
 • Palacio de Cibeles – ok. 1 godz.
 • Círculo de Bellas Artes – ok. 0,5 godz.

 

Środek transportu:

Wszystkie te atrakcje znajdują się obok siebie, więc bez problemu można spacerować przez cały dzień.

 

Męczą Was długie przesiadki autobusowe, przystanki co kilka minut w pociągach? Bądźcie niezależni zwiedzając Madryt w wypożyczonym aucie, dostosowanym do Waszych potrzeb i wymagań! Żeby takowe znaleźć, skorzystajcie z tej multiwyszukiwarki, zawierającej setki ofert z najlepszych wypożyczalni!

 

Jak się przygotować?

Zdecydowanie butelka wody i wygodne buty to nasz ekwipunek na dzisiaj, gdyż cały dzień poświęcamy na chodzenie.

 

Program
 • Na sam początek polecamy Wam zjeść śniadanie w La Casa de los Bocadillos, znajdującej się na ulicy Atocha. Ceny są bardzo przystępne, a jedzenie smaczne, chociaż knajpka wyglądem nie zachęca do wejścia.atocha-wycieczka-madryt
 • Zwiedzanie Madrytu warto zacząć od dworca kolejowego Puerta Atocha. Jest to największy dworzec kolejowy w Madrycie, który jest także atrakcją turystyczną. Zachwyca swoją architekturą wewnątrz i na zewnątrz. Wchodząc głównym wejściem traficie do starej części dworca, gdzie w holu głównym znajduje się ogród botaniczny. Możecie tam zobaczyć ok. 400 rodzajów roślin, palm oraz żółwie pływające lub wylegujące się na kamieniu w sadzawce. Ilość żółwi, które można tam spotkać, jest ogromna. Warto dodać, że w "tropikalnej części" dworca jest dość duszno i gorąco. Z pewnością egzotyczny klimat tego dworca umili czekanie na pociąg, ale także od niego rozpoczniecie zwiedzanie miasta w ciekawy sposób.
 • Piętro wyżej znajduje się pomnik ku pamięci ofiar z 11 marca 2004 roku. W ataku terrorystycznym, który miał miejsce na stacji Atocha zginęło 191 osób, w tym 4 Polaków, a prawie 2 tysiące osób zostało rannych. Pomnik jest fascynującą budowlą o 11 metrach wysokości, 8 metrach szerokości ze szklaną, przezroczystą kopułą. Wewnątrz znajduje się przyciemniona sala, gdzie umieszczono pamiątkową tablicę z nazwiskami osób, które zginęły podczas zapachu. A wewnątrz kopuły można przeczytać we wszystkich językach świata myśli i życzenia różnorodnych osób.
 • Tuż przy stacji Atocha znajduje się Muzeum Królowej Zofii (Museo Reina Sofia). Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce dla miłośników sztuki. Muzeum mieści się w gmachu XVII-wiecznego szpitala.. Na drugim i czwartym piętrze możecie podziwiać stałą ekspozycję. Do dyspozycji są także wystawy czasowe. Jest możliwość zobaczenia dzieł np. Picassa (np. obraz Guernica), Dalego czy Domingueza. Muzeum prezentuje dzieła hiszpańskie i międzynarodowe od końca XIX wieku. Do dyspozycji mamy nie tylko obrazy, ale także fotografie, rzeźby, ryciny oraz prezentacje multimedialne. Z pewnością muzeum to można porównać do londyńskiego Tate Modern. Muzeum posiada także patio. Będąc tam na pewno je docenicie. Po wielu godzinach oglądania dzieł sztuki, miejsce to jest idealne do odpoczynku.muzeum-prado-wycieczka-madryt
 • Będąc w okolicach Atochy, Muzeum Królowej Zofii nie jest jedyną możliwością dla miłośników sztuki. Możecie także udać się do Muzeum Prado. Znajduje się ono przy Paseo del Prado, czyli około 10 minut od Muzeum Królowej Zofii. Prado jest jednym z największych i najbogatszych galerii sztuki. Ma do zaoferowania dzieła królewskie kolekcjonowane od XVI w. do XX w. Można także podziwiać kolekcje z zakresu sztuki religijnej, zabytkowe meble, ceramikę, czy kolekcję wachlarzy.
 • Następnym miejscem do którego warto wstąpić, choć na chwilę jest Królewski Ogród Botaniczny (Real Jardin Botanico). Wejście jest od Plaza de Murillo 2, czyli tuż przy Prado. Do ogrodu wchodzi się przez Puerta de Murillo. Jest to elegancka, neoklasyczna brama z dwoma kolumnami nordyckimi. Ogród jest zrobiony w stylu neoklasycznym i możecie tam podziwiać 30 000 tys. gatunków roślin. Do dyspozycji są także szklarnie, które najbardziej polecamy. W szklarniach utrzymywana jest adekwatna temperatura i wilgotność dla rozwoju gatunków ze stref klimatycznych, takich jak pustynna, subtropikalna i tropikalna. Możecie tam podziwiać różnorodne palmy, kaktusy i wiele innych. Najlepiej odwiedzić to miejsce od maja do sierpnia września, kiedy rośliny już rozkwitną. W zimie z pewnością miejsce to zrobi o wiele mniejsze wrażenie, ale obiekt jest czynny przez cały rok.
 • Po zwiedzaniu muzeum proponujemy Wam udać się na obiad do jednej z dwóch knajpek: El Rincón de Esteban (Calle Sta. Catalina, 3, 28014) lub García de la Navarra (Calle Montalban 3, 28014). Obie z nich oferują kuchnię hiszpańską i śródziemnomorską. Ceny są przystępne, a jedzenie bardzo smaczne.
 • Po obiedzie warto zajrzeć do Parku Retiro, aby trochę odpocząć przed dalszą częścią wycieczki. Dostaniemy się tam idąc ulicą Alfonso XII. Jest to najładniejszy, największy i najchętniej odwiedzany park w Madrycie. Latem i w weekendy możecie spotkać tłumy ludzi, którzy udają się do Retiro na randkę, na piknik, rower, rolki, spacer czy jogging. Jest to idealne miejsce do takich aktywności ze względu na zieleń i wielkość tego parku, który ma aż 120 hektarów. W Retiro rośnie aż 18 tysięcy drzew i 7 tysięcy krzewów. Możecie podziwiać różnorodną roślinność np. róże, magnolie, sekwoje, sosny alpejskie, a najważniejszym okazem jest cypryśnik meksykański.park-retiro-wycieczka-madryt
 • Następnie warto udać się do Kryształowego Pałacu. Jak sama nazwa wskazuje jest on zbudowany ze szkła, a także ze stali i jest naprawdę magiczny. Kiedyś była tam oranżeria, a obecnie jest to miejsce, gdzie są spotkania z autorami książek, wystawy malarskie, czy inne wydarzenia. Należy on do Muzeum Królowej Zofii, także warto tam zajrzeć, a nuż będzie prezentowana jakaś wystawa. W samym parku jest także spory wybór knajp, kawiarni, gdzie możecie napić się piwa czy sangrii. Ceny oczywiście są trochę wyższe, ale możecie liczyć na naprawdę ładne widoki i z pewnością warto tam przyjść, aby odpocząć od codzienności.
 • Dalej warto zobaczyć jeszcze Puerta de Alcala, znajdująca się na Placu Niepodległości. Nie ulega wątpliwości, że jest to najbardziej reprezentatywna brama w Madrycie. Ponadto warto przyjrzeć się jej dokładnie, ponieważ z każdej strony jest całkiem inna. Z jednej strony widać 10 kolumn, z kolejnej 2 kolumny, a nad kolumnami umieszczono trzy głowy ludzkie i trzy lwie z kolejnej strony. Podziwianie bramy utrudnia jej lokalizacja. Mianowicie znajduje się na środku bardzo ruchliwego ronda i ponoć nie da się do niej podejść.
 • Idąc dalej w stronę centrum warto zatrzymać się na Plaza de Cibeles. Mówi się, że plac ten jest wizytówką Madrytu, umieszczanym bardzo często na pocztówkach. Jest szczególnie ważny dla mieszkańców nie tylko ze względu na magiczną fontannę wykonaną dla frygijskiej bogini. Wspomniana fontanna stoi na samym środku placu i przedstawia frygijską boginię płodności. Dosiada ona rydwanu, który jest ciągnięty przez lwy.
 • Będąc na Plaza de Cibeles nietrudno zauważyć budynek Palacio de Comunicaciones. Ten niezwykły obiekt to siedziba Poczty Głównej. Prawdopodobnie jest to najpiękniejsza siedziba poczty, jaką można spotkać. Niestety już nie można stamtąd wysyłać listów, ponieważ od 2007 roku mieści się tam urząd miasta. Nazwa w 2011 roku została zmieniona na Palacio de Cibeles. W samym pałacu można obejrzeć za darmo wystawy czasowe oraz zrelaksować się lub popracować w specjalnym pokoju, przeznaczonym właśnie na te aktywności. Na 9. piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Madryt w całej okazałości..plaza-cibeles-wycieczka-madryt
 • Warto zobaczyć Plaza de Cibeles z innej perspektywy oraz inne budynki w stolicy Hiszpanii. Na skrzyżowaniu ulic Alcala i Gran Via znajduje się najbardziej reprezentatywny biurowiec w Madrycie zwany Metropolis. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Madrytu. Pojawia się często na pocztówkach oraz turyści intensywnie go fotografują. Co sprawia, że ta budowla jest tak fascynująca i zauważana? Charakterystycznym punktem biurowca jest kopuła ze złotymi zdobieniami, ukoronowana figurą Wiktorii. Jest to także jeden z najlepiejboświetlonych budowli w stolicy Hiszpanii. Użyto 205 projektorów świetlnych o niskim zużyciu energii, dlatego Metropolis robi specjalne wrażenie po zmroku.
 • W okolicy znajduje się jeszcze jeden taras widokowy warty polecenia. Circulo de Bellas Artes znajduje się tuż przy budynku Metropolis. Jest to miejsce, gdzie są wystawiane sztuki oraz inne ekspozycje. Poza tym na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy wraz z knajpą. ceny w barze również są dość wysokie. Np. picie i deser to koszt 14 euro. Mimo wszystko jest to miejsce idealne na relaks po całym dniu zwiedzania. Można patrzeć na Madryt z lotu ptaka, popijając drinka. Idealnie prezentuje się z góry budynek Metropolis. 
 • Pod koniec dnia, proponujemy Wam zjeść kolację w jednej z madryckich restauracji.

 

Te cudowne miejsca i atrakcje Madrytu, o których właśnie przeczytaliście sprawiają, że chcecie się tam przenieść już teraz? Nic prostszego, zaufajcie nam i wyszukajcie najlepsze dla Was wczasy przy pomocy naszej wyszukiwarki. Aby sprawdzić setki ofert najlepszych biur podróży, kliknijcie tutaj.

 

Wszystko ładnie, pięknie, blisko siebie, ale jak się poruszać, w którą stronę? Już biegniemy madryckimi ulicami z mapką, prosto w Wasze ręce, oto ona: https://goo.gl/4av3yv .

Ceny
 • Puerta Atocha – wstęp jest darmowy
 • Muzeum Królowej Zofii – bilet kosztuje 8 euro, a na wystawy czasowe 4 euro. We wszystkie dni oprócz wtorku i niedzieli od 19:00 do 21:00 wejście jest darmowe. W niedzielę od 13:30 do 19:00 również możecie wejść bez opłaty. Wcześniej trzeba ustawić się w kolejce i pobrać darmową wejściówkę
 • Muzeum Prado – bilet kosztuje 14 euro, dla osób starszych powyżej 65 r.ż jest przewidziana zniżka 50%. Z kolei studenci do 25 r.ż. wchodzą bez opłaty. Codziennie od 18:00 do zamknięcia (20:00) można zwiedzać za darmo. W niedzielę wstęp jest bezpłatny dla wszystkich
 • Królewski Ogród Botaniczny – bilet wstępu kosztuje 4 euro, dla studentów jest 50% zniżki. Wejście darmowe jest dla dzieci poniżej 10 r.ż, dla osób starszych powyżej 65 r.ż kosztuje 0,5 euro
 • Park Retiro – wstęp jest darmowy
 • Kryształowy pałac – wstęp jest darmowy
 • Palacio de Cibeles – wejście do pałacu jest darmowe, bilet na taras widokowy kosztuje 2 euro dla dorosłych, a dla dzieci poniżej 12 r.ż 0,5 euro
 • Círculo de Bellas Artes – wejście kosztuje 4 euro
Jedzenie

› Śniadanie

 • W okolicach Atochy możecie znaleźć wiele knajpek z różnorodnym jedzeniem. Najbardziej znaną jest „La Casa de los Bocadillos” (dom kanapek) znajdujący się na ulicy Atocha. Wygląd może nie zachwycać, ale jedzenie poprawia wizerunek tego lokalu. Np. kanapka z kalmarami kosztuje 3,50 euro.
 • Montaditos”. Jest to sieciówka z mini-kanapkami w przystępnych cenach. Standardowa cena kanapki to 1,20 euro. W poniedziałki tę samą porcję dostaniemy za 0,50 euro, a w środy i niedzielę za 1 euro. Do tego sangria czy piwo kosztuje 1,50. Trzeba się liczyć z tym, że napój będzie troszkę rozwodniony. Do tego można zamówić sałatki, frytki, krążki cebulowe czy inne specjały. Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce dla studentów i jest urządzone w dość hiszpańskim klimacie.

 

› Obiad

 • El Rincón de Esteban (Calle Sta. Catalina, 3, 28014) – oferuje kuchnię hiszpańską i śródziemnomorską w przystępnych cenach.
 • García de la Navarra (Calle Montalban 3, 28014) – tak samo jak El Rincón de Esteban, knajpka słynie z hiszpańskiej kuchni domowej i śródziemnomorskiej.

 

› Kolacja

 • Torrenostra (Calle Moreto 7, 28014) – kuchnia hiszpańska, europejska.
 • Goya (Hotel Ritz Madrid, Plaza de la Lealtad, 5, 28014) - kuchnia hiszpańska, europejska.
Inne
 • Muzeum Królowej Zofii zamknięte jest w każdy wtorek
 • W Parku Retiro można wypożyczyć łódkę. Koszt dla 4 osób to 4,55 euro. Korzystać można codziennie od 10:00 do 18:00 przez cały rok. Oczywiście oprócz świąt. Fiesta jest dla Hiszpanów rzeczą świętą.
 • Raz do roku w stawie w Parku Retiro odbywa się wyścig pływacki. Trzeba zaznaczyć, że wyścig ten ma miejsce w... lutym. Mimo wszystko zawsze znajdzie się kilku śmiałków, aby przepłynąć kilka odległości stawu. Godne podziwu, szczególnie dlatego, że Hiszpanie są ciepłolubni.

 

 

Chociaż może czujecie się dość pewnie w Madrycie, to wbrew pozorom nie zaszkodzi przed podróżą wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pamiętajcie, przezorny zawsze ubezpieczony! Dosłownie!

 


Staramy się, aby ten rozdział przewodnika był dla Was wartościowy i NIESAMOWICIE BARDZO MOCNO zależy nam na Waszej opinii. Prosimy Was – wyraźcie ją korzystając z przycisku „Coś nie gra na stronie”. Nawet najkrótsza i najprostsza informacja się liczy: „Podoba mi się” lub „Co Wy w ogóle robicie, zmieńcie branżę”. W ten sposób pomożecie nam rozwijać się dla Was – kontynuować to, co jest dobre i poprawiać, to co Wam się nie spodoba.

Jeśli widzicie potencjał w tym co robimy, to nie trzymajcie tego dla siebie. Pomóżcie nam dalej budować ten portal, zwiększając dotarcie do innych osób, którym publikowane przez nas artykuły mogą pomóc w planowaniu podróży. Może jest wśród Waszych znajomych ktoś, komu warto podać adres http://www.breakplan.com? Prosimy Was, jeśli ten darmowy przewodnik, który przeczytaliście ma dla Was wartość, udostępnijcie go na fejsie i polubcie nasz profil – nic nie tracicie, a nam da to dowód, że wiele godzin pracy nad przewodnikiem, żebyście mogli go przeczytać zupełnie za darmo, ma sens i warto dalej się rozwijać.

AUTOR ARTYKUŁU Ostatnia aktualizacja tekstu: 2017-10-02 18:52:32
Redakcja
Redaktor

Autorem tego przewodnika jest osoba, która była, kocha lub zna miejsce, o którym właśnie czytasz. Jeżeli chcesz, żeby Twoja podróż po opisywanym miejscu została zaprojektowana z ogromną pasją i pieczołowitością, to zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem poprzez ten formularz kontaktowy